Bulmaca oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mayın Tarlası, popüler bir bulmaca oyunudur.

Bulmaca oyunu, bulmaca çözme üzerine kurulu video oyunu türüdür. Farklı bulmaca çeşitleri ile oyuncunun mantık, örüntü tanıma, sıralama ve kelime tamamlama gibi problem çözme kabiliyetleri sınanır. Oyuncunun bir bulmacayı çözmek için sınırsız zamanı olabileceği gibi basit bulmacaları zaman kısıtıyla çözmesi gerekebilir (örn. Tetris).

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulmaca oyunları mantıksal ve kavramsal yeteneklere odaklanır, ancak sıkça zaman baskısı ile aksiyon ögeleri de içerir. Birçok aksiyon oyunu ve macera oyunu nesneleri kullanmayı gerektiren bulmacalar içerse de gerçek bulmaca oyunları bulmaca çözmeyi birincil aktivite olarak içerir. [1] Bu tür oyunlarda genellikle oyuncunun verilen şekilleri, renkleri veya sembolleri kullanarak belli bir örüntü oluşturması gerekir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rollings, Andrew; Ernest Adams (2006). Fundamentals of Game Design. Prentice Hall. http://wps.prenhall.com/bp_gamedev_1/54/14050/3596994.cw/index.html. 
  2. ^ Miller, Skyler. "History of Puzzle Games". GameSpot. 2010-02-04 tarihinde kaynağından arşivlendi. https://web.archive.org/web/20100204081152/http://www.gamespot.com/features/vgs/universal/puzzle_hs/. Erişim tarihi: 25 September 2016.