OGame

Vikipedi, özgür ansiklopedi
OGame
GeliştiriciGameforge Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıGameforge AG
YapımcıGameforge AG
MotorPHP AJAX
PlatformWeb
Çıkış2002
Türmetin tabanlı MMO
ModÇok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

OGame bir metin tabanlı , kaynak yönetimi ve uzay savaşları temalı çok oyunculu online tarayıcı oyunudur. İki milyon kullanıcıya sahiptir.[1]

Ogame 2000 yılında Gameforge AG tarafından hazırlanmıştır.[2][3] OGame birçok ülkede yerel dilleriyle oynanmaktadır. Nadir durumlar hariç hiçbir ülkelerde farklılık yoktur. Oyuncular resmi forumlardan duyuruları ve yeni sürüm özelliklerini alabiliyorlar.[4] Son olarak 10 Şubat 2010 yılında yeni sürümle beraber yeni tasarım da gelmiştir.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm OGame evrenleri üç sınıflandırmadan oluşur bunlar galaksiler, sistemler ve gezegenlerdir. evrenler 5 ile 9 arasında galaksilerden oluşmaktadır , her galakside 499 güneş sistemi ve her güneş sisteminde 15 gezegen içerir. Farkı galaksilere filo göndermek mesafesine göre süreleri değişebilmektedir.
Her oyuncu rastgele bir gezegende başlar. Rastgele bir sistemde ve galaksi içinde 4 ile 12 yuvaları arasında koordine edilir. İlk olarak oyuncu bina inşa etmeye başlar. 163 alan ne olursa olsun oyuncunun sisteminde yuvalardan oluşur. Oyuncu yuvasını en fazla 12 boş gezegenden birine imparatorluğunu kurar. Tüm inşaat, misyonlar ve araştırmalar yapılır. Binaları geliştirebilmek için maddelerden metal, kristal ve deuterium kullanılır. Aynı zamanda enerji ve karanlık madde de gerekli olabilmektedir.

Birlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İttifaklar çoğunlukla dayanışma amaçlı kurulan oyuncu topluluğudur.İttifaklar kendi oyuncularını savaşlardan korumak için diğer gezegenlerle ticareti arttırmak için ve kişilerin daha çabuk gelişmesi için kurulur.İttifaklar arası savaş da mümkündür.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakları metal, kristal ve deuterium olmak üzere 3 çeşittir. Bunlarla bina, savaş gemisi ve savunma silahları inşa edilebilir, araştırma kademeleri geliştirilebilir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

OGame 2006 yılında ₩ bronz Superbrowsergame Ödülünü almıştır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "OGame". 14 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2010. 
  2. ^ "www.heise.de article (German)". 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2010. 
  3. ^ "www.br-online.de article (German)". 10 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2008. 
  4. ^ "Official OGame forum". 18 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020. 
  5. ^ [1] 26 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., ek metin.