Gizlilik oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gizlilik oyunu, oyuncunun rakiplerinden kaçınmak veya üstesinden gelmek için öncelikle gizlilik kullandığı bir tür video oyunu türüdür. Bu tarz oyunlar, oyuncunun gizlenerek veya kılık değiştirerek görünmeden kalmasına izin verir. Bazı oyunlar, oyuncunun gizli bir yaklaşım veya doğrudan saldırganlara saldırması arasında seçim yapmasına izin verirken, oyuncuya gizliliğin daha fazla kullanılması için ödüllendirir. Gizlilik oyunları, özel kuvvetler operatörleri, casuslar, hırsızlar, ninjalar veya suikastçılar olan ana karakterlere casusluk, terörle mücadele ve haydut temalar kullandı. Bazı oyunlar, birinci şahıs nişancılar ve platformcular gibi gizli unsurları da diğer türlerle birleştirdi.

Gizlilik oyunun unsurları, düşmanlarla yüzleşmekten kaçınmak suretiyle Pac-Man (1980) de dahil olmak üzere çeşitli oyunlara atfedilebilir.[1] İlk labirent oyunları, Manbiki Shounen (1979), Lupin III (1980), Castle Wolfenstein (1981), 005 (1981) ve Metal Gear (1987) dahil olmak üzere birçok oyunun ortaya çıkmasıyla yatırıldı. Bu tür 1998 yılında, Tenchu: Stealth Assassins, Metal Gear Solid ve Thief: The Dark Project ile o yıl piyasaya sürülen ana başarı oldu. Bu oyunları Hitman ve Splinter Cell gibi diğer başarılı gizli seriler izledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Al-Kaisy, Muhammad (10 Haziran 2011). "The history and meaning behind the 'Stealth genre'". Gamasutra. 9 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2019.