Savaş oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prusya savaş oyunu

Savaş oyunu, savaşı konu alan bir tür strateji oyunudur. Satranç gibi soyut strateji oyunlarının aksine, savaşı gerçekçi bir şekilde simüle etmektedir. Savaş oyunları, eğlenmek, askeri subayları stratejik düşünme sanatı konusunda eğitmek veya olası çatışmaların doğasını incelemek için oynanabilir. Birçok savaş oyunu belirli tarihi savaşları yeniden yaratır ve tüm savaşları veya bunların içindeki seferler, savaşlar veya daha düşük seviyeli çatışmaları kapsayabilir. Birçoğu kara savaşını simüle eder, ancak deniz ve hava muharebesi için de savaş oyunları vardır.

Genel olarak, canlı aksiyona dayalı olaylar (aslında simüle edilmiş savaş etkinlikleri gerçekleştiren insanlar) savaş oyunları olarak kabul edilmez. Bazı yazarlar bir ordunun saha eğitim tatbikatlarından "canlı savaş oyunları" olarak bahsedebilir, ancak Amerika Birleşik Devletleri Donanması gibi bazı kurumlar bunu kabul etmemektedir.[1] Aynı şekilde paintball gibi aktiviteler de savaş oyunundan ziyade daha çok bir spor dalı olarak kabul edilmektedir.

Modern savaş oyunları, 19. yüzyılın başında Prusya'da icat edildi ve sonunda Prusya ordusu, subaylarını eğitmenin ve doktrin geliştirmenin bir yolu olarak savaş oyunlarını benimsedi. Prusya, Fransa-Prusya Savaşı'nda Fransa'yı mağlup ettikten sonra, savaş oyunları diğer ülkelerdeki subaylar tarafından yaygın olarak benimsendi. Sivil meraklılar da eğlence için savaş oyunları oynadılar, ancak bu, 1990'larda tüketici elektronik savaş oyunlarının gelişmesine kadar özel bir hobiydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ War Gamer's Handbook (US Naval War College), p. 4: "The [U.S. Naval War College's War Gaming Department] uses the Perla (1990) definition, which describes war gaming as "...a warfare model or simulation whose operation does not involve the activities of actual military forces, and whose sequence of events affects and is, in turn, affected by the decisions made by players representing the opposing sides" (Perla, 1990, p. 164). By doing so, this differentiates a war game from a training exercise, which uses real forces."

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]