İçeriğe atla

Şehir kurma oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lincity bir şehir kurma oyunudur

Şehir kurma oyunu oyuncuların, bir şehrin planlayıcısı ve lideri olduğu simülasyon oyunu türüdür. Genellikle, oyuncu şehri tepeden gören bir bakış açısına sahiptir ve farklı stratejiler izleyerek şehri geliştirir. Oyuncu, bina yerleştirme, işçi görevlendirme, kaynak kullanımı seçeneklerini kullanarak şehrin gelişimini yönlendirir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünkü anlamıyla şehir kurma oyun türü 1989'da yayınlanan SimCity oyunuyla başlamıştır.[1] Bu oyunun özelliği belirli bir kazanma koşulu olmaksızın, devamlı bina kurma üzerine olmasıdır. Oyuncular şehir tasarımı ve büyümesinde kişisel amaçlarını takip eder. Oyundaki başarı göstergeleri pozitif bütçeyi korumak ve vatandaş memnuniyetini yüksek tutmaktır. Takip eden 'SimCity 4 gibi oyunlar yüksek satış miktarlarına ulaşarak başarı elde etmiştir.

İlk sim oyunu Utopia (1982) birçok benzer temaya sahipti ancak döneminin teknolojik yetersizlikleri ile kısıtlanmıştı. Birkaç yıl sonra çıkacak SimCity'nin tersine bina kurulabilecek alanlar çok az sayıdaydı. Oyuncunun skoru halkının yaşam kalitesine bağlıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Richard Moss (10 Kasım 2015). "From SimCity to, well, SimCity: The history of city-building games". arstechnica.com. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2017.