Nişancı oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Counter Strike Source nişancı türündeki bir oyundur.

Nişancı oyunu türü video oyunlarında karşılıklı olarak öldürmeyi ve yaralamayı hedefleyen oyun türüdür. Bu oyun türünde oyunu oynayanların karşılarında ki takımda bulunan oyuncuları öldürmesinde veya yaralamasında silah unsuru bulunmaktadır, silahların dışında kalan diğer yaralama ve öldürme yöntemlerini eklemek üretici firmanın oyunlarına eklediği yenilikçi fikirlere bırakılmıştır.(Örneğin Valorant ve Overwatch gibi oyunlarda belirli karakterlerin belirli yetenekleriyle karşısındaki düşmanlara hasar verebilecekleri mekanikler eklenmiştir.) Günümüzde ise bu oyunların sayısı yüksek sayılara ulaşmıştır. Özellikle 1980. yıllardan itibaren nişancı oyunları geliştirilmeye başlanmıştır ve günümüzde de bu rakam oyun sektöründe devasa boyutlara ulaşmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Bakış Açısı (Perspektif)[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu karakterinin gözünden oynatılan bakış açısı Birinci Şahıs Nişancı olarak, oyuncu karakterinin özellikle arka tarafından oynatılan bakış açısı da Üçüncü Şahıs Nişancı olarak adlandırılmaktadır. Taktik nişancı türündeki oyunlar ise belirli bir hikâye çerçevesinde oynanabilen ve asıl amaç birilerini katletmek olmayan oyun türüdür.

Çoklu Oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nişancı türündeki oyunların modları (Tek oyunculu ve Çok oyunculu) vardır ve oyunlar bu iki mod çerçevesinde oynanır. Oyunlar Tek oyunculu modun dışında Çok oyunculu olarak da oynanabilmektedir. Özellikle Counter Strike, Battlefield, Call of Duty, Crysis, Medal of Honor serileri gibi serilerde oyunda bir veya birden çok hedef vardır ve birbirine karşı iki takım kurulur, o hedefe ulaşmak için birbirlerini katlederler. Oynayanların hepsi insandır. Çoklu oyuncu modunda nişancı oyunu, internet (çevrimiçi) arayıcılığıyla veya Yerel Ağ Bağlantısı aracılığıyla oynanabilmektedir.