Nişancı oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Counter Strike Source nişancı türündeki bir oyundur.

Nişancı oyunu türü video oyunlarında karşılıklı olarak öldürmeyi ve yaralamayı hedefleyen oyun türüdür. Bu oyun türünde milyonlarca oyun mevcuttur. Özellikle 1980'lerden itibaren bu tür oyunlar geliştirilmeye başlanmıştır ve günümüzde de bu rakam devasa boyutlara ulaşmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Bakış Açısı (Perspektif)[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu karakterinin gözünden oynatılan oyun türü Birinci Şahıs Nişancı olarak, oyuncu karakterinin özellikle arka tarafından oynatılan oyun türüne Üçüncü Şahıs Nişancı olarak adlandırılmaktadır. Taktik nişancı türündeki oyunlar ise belirli bir hikâye çerçevesinde oynanabilen ve asıl amaç birilerini katletmek olmayan oyun türüdür.

Çoklu Oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nişancı türündeki oyunların modları (Tek oyunculu ve Çok oyunculu) vardır ve oyunlar bu iki mod çerçevesinde oynanır. Oyunlar Tek oyunculu modun dışına dışında Çok oyunculu olarak da oynanabilmektedir. (Özellikle Counter Strike, Battlefield, Call of Duty, Crysis, Medal of Honor serileri) Oyunda bir veya birden çok hedef vardır ve birbirine karşı iki takım kurulur, o hedefe ulaşmak için birbirlerini katlederler. Oynayanların hepsi insandır ve bu mod tek oyuncu moduna göre daha çok sevildiği düşünülmektedir. Çoklu oyuncu modunda nişancı oyunu, internet (çevrimiçi) arayıcılığıyla veya Yerel Ağ Bağlantısı aracılığıyla oynanabilmektedir.