Gameforge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gameforge AG
Tür Anonim Şirket
Kuruluş Aralık 2003
Kurucu Alexander Rosner, Klaas Kersting
Konum Almanya Karlsruhe, Almanya
Ürün Browser Oyunları ve MMOGS
Gelir € 92 milyon (2014)
Çalışan sayısı 450 (Ocak 2016)
Ana sayfa http://gameforge.com

Gameforge AG, Aralık 2003'te kuruldu. 20'den fazla oyun ile 54 dilde hizmet vermektedir. Günümüzde dünya çapında milyonlarca üyesi olan kuruluşlardandır. Şu an 100 farklı ülkede toplam 17.500.000 aktif oyuncuya sahiptir.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, Aralık 2003'te Klaas Kersting ve Alexander Rosner tarafından Gameforge GmbH olarak Karlsruhe kuruldu. Şirketin ilk tarayıcı tabanlı oyunu OGame'dir. Eylül 2006'da şirket hizmeti Asyaya kadar uzanmıştır. %100 pazarlama ve yan geliştirmeyle Game Forge 4D GmbH açılmış ve MMORPG oyunu olan Metin2 kullanıcılara sunulmuştur. Ardından İkariam açılarak şirketi büyütmüşlerdir. Hizmet sadece merkezde değil diğer bölgelerde de bulunmaktadır. Bunlardan birisi San Francisco ve Paris'teki GameForge SARL'dır. 2007'de kurulan ilk yabancı şubede Paris'teki GameForge SARL'dır. Sonradan San Francisco'ya açılmıştır.

Diğer Hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gameforge 4D : Gameforge'un 4 boyutlu oyunları (Metin2, 4Story, NosTale vb.) için adlandırdığı bir kuruluştur. Gameforge 4D GmbH unvanlı şirket Gameforge AG'nin bir iştirakidir ve Metin2 ve diğer adı geçen oyunların dağıtımını üstlenmektedir.[2]
  • Onlinegames.net (OGN): Gameforge şirketinin açtığı bir IRC sohbet sistemidir. Oyunları için açtığı bir sohbet sistemidir fakat Gameforge dışında bir yer içinde sohbet odası açabilirsiniz.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında sadece Almanca oyunlar olarak Red Herring 100 Europe Ödülü 'nü kazandı. Ayrıca kurucuları en iyi girişimci ödülünü aldılar.(2008) Ve şu an rakipleri Bigpoint'le yarışmaktadırlar.

Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarayıcı oyunları:

İşlemci oyunları;

Günümüzde Gameforge tarafından işletilmeyen oyunlar:

*Bu oyunlar başka bir oyun üreticisi tarafından hazırlanıp daha sonradan Gameforge tarafından yayınlanıp ve geliştirilen oyunlardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]