Tahinli pide

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tahinlı pide, bir içli pide türüdür.

Ekmeklik hamur ince bir biçimde oval şekilde açılarak içine yeteri miktarda tahin dökülür. Tahin miktarı isteğe bağlıdır. Ayrıca şekerli olması istenirse yine istenildiği kadar toz şeker atılır. Hamur yaklaşık 1 metre uzunluğunda yuvarlanır. Hamurun uzunluğu ekmeklik hamurun büyüklüğüne göre değişebilir. İnce halat kalınlığına getirilen (azami 1 cm) hamur ortadan başlayarak daire biçiminde bitene kadar kendi etrafında dolanır. 8-10 dakika kadar dinlendirildikten sonra el ile yarım santim kalınlığında açılır. Üzeri bir miktar tahin ile iyice sıvazlanır. Fırında yanmaması için üzerine aşur sürülür. Taş fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra 5-10 dakika dinlendirilir ve soğumadan yenir.

Kadınhanı tahinli pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınhanı tahinli pidesi Konya Kadınhanı’na mahsus tahinli pide. Ramazan ayında yaygın olarak yapılır ve yenir. Kadınhanı tahinli pidesi çevre il ve ilçelere de gönderilmektedir.[1] Kadınhanı Tahinli Pidesi, bir porsiyonu yaklaşık 730 gr, kalınlığı 10-15 mm ve çapı 35-40 cm olan un, tahin, kaymak ve tereyağı ana maddeleri ile oluşturulan, fırında pişirildikten sonra isteğe bağlı olarak ılık, soğuk ve/veya üzerine şerbet dökülerek tüketilebilen bir pide çeşididir. Diğer pidelerden farkı hamurun yoğrulması sırasında uygulanan katlama tekniği ile tahin, kaymak ve tereyağının hamurla tamamen bütünleşmesi ve pide hamurunun elastikiyet kazanmasını sağlayan kalitede un kullanılmasıdır. Pişen pide, soğutulduktan sonra yenmeden tercihen 30 dakika önce soğutulmuş şerbet ile şerbetlenerek yenmeye hazır hale gelir. Ayrıca, tercihe bağlı olarak şerbet dökülmeden de yenebilir. Kadınhanı tahinli pidesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[2] [3] Tahinli Pide Kadınhanı’nda adeta bir sektör haline gelmiştir. Diğer zamanlarda da faaliyet gösteren fırınların yanı sıra sadece Ramazanda faaliyet gösteren birçok fırında günde binlerce tahinli pide üretilir ve satılır.

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pide hamuru bir kez de bol tahin ile iyice yoğurulur. İçerisine ceviz içi de katılmaktadır. Talebe göre tereyağı veya kaymak ta katılır. Bütün bu malzeme hamura iyice yoğrularak yedirilir.Özel tepsilere konarak üzeri tekrar bol tahin ile cilalanır. Sonra fırına verilir kıvamında pişirilir. soğuk şerbet dökülerek yenir.

Kula Şekerli Pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kula şekerli pidesi Manisa ili Kula ilçesinde, tahin ve şekerle yapılan pide türüdür.[4]

Tavas Tahinli Pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizli'nin Tavas ilçesinde yapılan tahinli pidedir.[5]

Bursa Tahinli Pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa'da yapılan tahinli pide çeşididir.[6]

Bursa Tahinli Pide Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 01.11.2021 tarihinde tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[7]

Kayseri Tahinli Pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri'de yapılan tahinli pide çeşididir.[8]

Simav Tahinli Pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütahya’nın Simav ilçesinde özellikle Ramazan ayında yapılan tahinli pide çeşididir.[9]

Niğde Tahinli Pidesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Niğde'de yapılan tahinli pide çeşididir.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]