İçeriğe atla

Karel Čurda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karel Čurda

Karel Čurda II. Dünya Savaşı sırasında aktif bir Çek Nazi işbirlikçisiydi.

Gençliği ve savaşın başlangıcı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı çocuğun en küçüğüydü, kasaba okuluna gitti ve hayatını işçi olarak kazandı. 1933'te zorunlu askerlik için 29. Piyade Alayı'na katıldı, astsubay kurslarını tamamladı ve uzun süre askerliğini yaptı. 1938'de ordudan terhis oldu ve maliyede görev yaptı. Haziran 1939'da Polonya'ya, Ağustos'ta Fransa'ya kaçtı ve burada Yabancı Lejyon'a kabul edildi. Fransa'nın hızlı yenilgisi nedeniyle çatışmalara katılmadı. Temmuz 1940'ta gemiyle İngiltere'ye kaçtı.

Savaş zamanı faaliyetleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de bir araba şirketine tayin edildi ve özel operasyonlara kaydoldu. Eylül 1941'den itibaren eğitimini tamamladı. Ocak 1942'de Out Distance grubuna atandı. Sürgündeki Çekoslovak ordusunun bir askeri olan Čurda, 27 Mart 1942'de Out Distance sabotaj grubunun bir üyesi olarak paraşütle Bohemya ve Moravya Protektorası topraklarına bırakıldı.

Čurda hastalandı ve 28 Mayıs 1942'de annesiyle birlikte yaşamak için Nová Hlína köyüne taşındı. Burada ayrıca Heydrich suikastı planlarını öğrendi. Annesinin ve kız kardeşinin yarattığı psikolojik baskıya ve her gün gazetedeki ölüm listelerini okumaya dayanamadı. İlk olarak 13 Haziran'da Beneš'teki jandarma karakoluna isimsiz bir rapor göndermeye karar verdi, ancak yanıt alamadı. Ve böylece 16 Haziran'da Svatoš ailesinin korunaklı dairesinde bulamadığı silah arkadaşlarını aramak için Prag'a gitti. Paraşütçülerle işbirliği yapan aileler hakkında önemli bilgiler verdiği Gestapo'ya gitti. Bu da sonunda St.Petersburg kilisesinin mahzeninde saklanan suikastçıların keşfedilmesine yol açtı. Üst düzey Nazi yetkilisi Reinhard Heydrich'in Prag'da öldürülmesinden sorumlu olan Çekoslovak ordusu ajanlarına ihanet etmiş oldu.[1] Ödülü 100.000 Kronen[2] ve "Karl Jerhot" ismiyle yeni bir kimlik idi. Oğlu olan bir Alman kadınla evlendi ve savaşın geri kalanını Gestapo işbirlikçisi olarak geçirdi.

Savaşın sona ermesinden sonra, 19 Mayıs 1945'te Manětín'de kaçmaya çalışırken yakalandı. Tutuklandı, daha sonra ölüm cezasına çarptırıldı. Mahkemede yoldaşlarına nasıl ihanet ettiği sorulduğunda, Čurda'nın "Sanırım 1 milyon mark için aynısını sende yapardın" cevabını verdiği bildirildi.[3] Čurda vatana ihanetten suçlu bulundu ve 29 Nisan 1947'de asıldı.[4] Karısı ve oğlu Avusturya'ya sürüldü.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "The Assassination of Reinhard Heydrich" 26 Eylül 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., holocaustresearchproject.org; accessed 1 January 2017.
  2. ^ Nazi reward poster, May 28, 1942, "100 000 Kronen Belohnung" signed by Dr. Geschke, SS StandartFührer.
  3. ^ MacDonald, C. A. (1989). The Killing of SS Obergruppenführer Reinhard Heydrich (İngilizce). Free Press. 19 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2022. 
  4. ^ "Czech Traitors Hanged Today 4 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.", The Free Lance–Star, 29 April 1947.