Reichsmarine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1919-33 arası Reichsmarine sancağı
1933-35 arası Reichsmarine sancağı

Reichsmarine (Türkçe anlamı: İmparatorluk Donanması), Weimar Cumhuriyeti'nde ve Nazi Almanyası'nın ilk iki yılında Alman Deniz Kuvvetleri'nin ismiydi. Reichswehr'le birlikte bir alt dal olarak 1919-1935 yılları arasında donanma olarak faaliyet gösterdi. Adolf Hitler tarafından bir değişikliğe gidilerek 1935'te Wehrmacht'ın bir dalı olarak Kriegsmarine oldu.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vorläufige Reichsmarine (Geçici imparatorluğa ait Deniz Kuvvetleri), Kaiserliche Marine I.Dünya Savaşı'nın sonunda oluşturuldu.

Versailles Antlaşması'nın koşullarıyla birlikte Alman Deniz Kuvvetleri'nin denizaltısı filosu olmayacaktı. Sadece 6 savaş gemisi, 6 kruvazör ve 12 destroyer ile sınırlanırlandırıldı. Kullanımdan kalkmış savaş gemileri için değiştirmeler 10,000 ton maksimum bir büyüklüğünde sınırlandı.

Alan ve donatma[değiştir | kaynağı değiştir]

Versailles Antlaşması, Reichsmarine'nin silah elde etmesini sınırladı ve yeni teknolojilerle tanışmasını engelledi. Bu kısıtlamalar Alman Deniz Kuvvetleri'ni Müttefik güçlere ileride bir tehdit olmasını engellemek için tasarlandı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe'ye çevir Bu sayfanın veya bölümün Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir.

Eğer sayfanın Türkçeye çevrilmesi 2 hafta içinde gerçekleşmezse, bu sayfa veya bölüm silinme sürecine girecektir.