Reichsmarine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1919-33 arası Reichsmarine sancağı
1933-35 arası Reichsmarine sancağı

Reichsmarine (Türkçe anlamı: İmparatorluk Donanması), Weimar Cumhuriyeti'nde ve Nazi Almanyası'nın ilk iki yılında Alman Deniz Kuvvetleri'nin ismiydi. Reichswehr'le birlikte bir alt dal olarak 1919-1935 yılları arasında donanma olarak faaliyet gösterdi. Adolf Hitler tarafından bir değişikliğe gidilerek 1935'te Wehrmacht'ın bir dalı olarak Kriegsmarine oldu.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vorläufige Reichsmarine (Geçici İmparatorluğa Ait Deniz Kuvvetleri), Kaiserliche Marine I. Dünya Savaşı'nın sonunda oluşturuldu.

Versailles Antlaşması'nın koşullarıyla birlikte Alman Deniz Kuvvetleri'nin denizaltısı filosu olmayacaktı. Sadece 6 savaş gemisi, 6 kruvazör ve 12 destroyer ile sınırlanırlandırıldı. Kullanımdan kalkmış savaş gemileri için değiştirmeler 10,000 ton maksimum bir büyüklüğünde sınırlandı.

Alan ve donatma[değiştir | kaynağı değiştir]

Versailles Antlaşması, Reichsmarine'nin silah elde etmesini sınırladı ve yeni teknolojilerle tanışmasını engelledi. Bu kısıtlamalar Alman Deniz Kuvvetleri'ni Müttefik güçlere ileride bir tehdit olmasını engellemek için tasarlandı.

Türkçe'ye çevir Bu sayfanın veya bölümün Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir.

Eğer sayfanın Türkçeye çevrilmesi en fazla 2 hafta içinde gerçekleşmezse, bu sayfa veya bölüm silinme sürecine girecektir.