Waffen-SS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Waffen-SS
Etkin17 Mart 1933 – 10 Mayıs 1945
Ülke Almanya
Bağlılık Adolf Hitler
Sınıfı Schutzstaffel
TipiPanzer
Panzergrenadier
Süvari
Piyade
Dağcı Piyadesi
Polis
BüyüklükYabancı gönüllüler ve erler de dahil olmak üzere 900.000
KarargâhSS Führungshauptamt, Berlin
SloganMeine Ehre heißt Treue
("Sadakatim Şerefimdir")
Renkleri             Siyah, Beyaz, Kırmızı
SavaşlarıII. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Bir Waffen-SS propaganda afişi.
Waffen-SS Komutanı Sepp Dietrich, Leibstandarte SS Adolf Hitler'in 3. yıl dönümü geçit töreninde, Mayıs 1935.
Waffen SS Tümeni "Das Reich" (Sovyetler Birliği, 1942)

Waffen-SS (Türkçe: "Silahlı SS"), Nazi Partisi'nin Schutzstaffel (SS) örgütünün savaş koluydu. Oluşumları, hem işgal edilmiş hem de işgal edilmemiş topraklardan gönüllüler ve askere alınanların yanı sıra Nazi Almanyası'ndan erkekleri içeriyordu.

Waffen-SS, 2. Dünya Savaşı sırasında üç alaydan 38'den fazla tümene yükseldi ve Alman Ordusu (Heer), Ordnungspolizei (üniformalı polis) ve diğer güvenlik birimlerinin yanında hizmet verdi. Başlangıçta, SS başkanı Reichsführer-SS Heinrich Himmler'in altındaki SS Führungshauptamt'ın (SS operasyonel komuta ofisi) kontrolü altındaydı. II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte, taktik kontrol Oberkommando der Wehrmacht (OKW, "Silahlı Kuvvetlerin Yüksek Komutanlığı") tarafından uygulandı ve bazı birimler doğrudan Himmler'in komutasındaki Kommandostab Reichsführer-SS'ye (Komuta Kurmay Reichsführer-SS) bağlıydı.

Başlangıçta, Nazi Almanya'sının ırksal politikasına uygun olarak, üyelik yalnızca Germen kökenli insanlara ("Aryan soy" denir) açıktı. Kurallar 1940'ta kısmen gevşetildi ve Haziran 1941'de Barbarossa Harekatı'nın Sovyetler Birliği'ni işgalinden sonra, Nazi propagandası savaşın "Bolşevizme karşı bir Avrupa haçlı seferi" olduğunu iddia etti ve ardından büyük ölçüde veya yalnızca yabancı gönüllülerden ve askere alınanlardan oluşan birimler de kabarık. Bu Waffen-SS birimleri, çoğunlukla Nazi işgali altındaki Avrupa vatandaşları arasından erkeklerden oluşuyordu. Kuralların gevşetilmesine rağmen, Waffen-SS hala Nazizm'in ırkçı ideolojisine dayanıyordu ve (insan altı olarak görülen) etnik Polonyalıların oluşumlara girmesi özellikle yasaklandı.

Waffen-SS üyeleri çok sayıda vahşete karıştı. Savaş sonrası Nürnberg Duruşmaları'nda, Waffen-SS, Nazi Partisi ile bağlantısı ve çok sayıda savaş suçu ve insanlığa karşı suça doğrudan karışması nedeniyle bir suç örgütü olduğuna karar verildi. Üyeliğin yaklaşık üçte birini oluşturan askere alınanlar dışındaki eski Waffen-SS üyeleri, eski askerlere tanınan hakların çoğundan mahrum bırakıldı.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

SS-Junkerschule Bad Tölz'de eğitim gören SS subayları mükemmel bir askeri eğitimin yanı sıra ciddi bir siyasi eğitime de tabi tutulurlardı. Bunların yanında yoğun bir kültürel eğitim verilir, bu eğitimi istisnasız her gün yapılan sportif faaliyetler takip ederdi. Sonuna kadar sadık olmaları için eğitilen SS subaylarının eğitimlerinin detayları bugün bile tam olarak bilinmemektedir.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Waffen-SS doğrudan doğruya Adolf Hitler'e bağlılık yemini etmiş gönüllü savaşçılardan oluşmuştur. Bu yönüyle resmi Alman ordusu olan Wehrmacht'ın bir parçası değildi. Asker sayısı önceleri 200.000'den az sayıda iken 1944 sonrası bir milyonu aşmış, elit ve seçkin askerlerden oluşurdu. En üstün silah ve ekipmanlar ilk olarak Waffen-SS'e verilirdi. Müttefik ordularının en korktukları ve çekinerek savaştığı birliklerdi.Çoğu tarihçinin ittifak ettiği üzere Waffen SS tümenleri II. Dünya Savaşı'nın en iyi donanıma sahip ve en başarılı birlikleriydi.

II. Dünya Savaşı'nın bitimi yaklaşırken Waffen-SS birliklerine ölüm görevleri (başarılması imkânsız görevler) verilmiş, daha sonra bu görevler başarılamayınca Hitler kendi ismini taşıyan tüm Waffen-SS tümenlerini dağıtmış, onurlarını onlardan almıştır.

Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]