Waffen-SS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Waffen-SS
Waffen SS Logo.jpg
Etkin 1933-1945
Ülke  Almanya
Bağlılık Adolf Hitler
Sınıfı Schutzstaffel
Tipi Panzer
Panzergrenadier
Süvari
Piyade
Dağcı Piyadesi
Polis
Büyüklük Yabancı gönüllüler ve erler de dahil olmak üzere 900.000
Garnizon/Karargâh SS Führungshauptamt, Berlin
Slogan Meine Ehre heißt Treue
("Sadakatim Şerefimdir")
Savaşları II. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Waffen-SS Komutanı Sepp Dietrich, Leibstandarte SS Adolf Hitler'in 3. yıl dönümü geçit töreninde, Mayıs 1935.

Waffen-SS, Nazi Almanyası'nda SS'in sonradan kurulma iki askeri kolundan biridir. Diğeri Allgemeine-SS'tir. Sadece Alman ordusunun ağır silahlara sahip olmasının herşeye sahip olma hırsıyla çeliştiğini fark eden Heinrich Himmler'in İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce NSDAP'yi koruma görevi olan 3 birliğin (Leibstandarte SS "Adolf Hitler, SS-Verfügungstruppen (SSVT), Totenkopf Standarten (SSTK)) birleştirmesiyle oluşmuştur. Waffen-SS'e bağlı olan tümenlerin hemen hemen hepsinin savaş suçları işledikleri ve suçlara iştirak ettikleri yönünde iddialar mevcuttur ve bunların bir kısmı Nürnberg Mahkemeleri'nde kanıtlanmıştır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

SS-Junkerschule Bad Tölz'de eğitim gören SS subayları mükemmel bir askeri eğitimin yanı sıra ciddi bir siyasi eğitime de tabi tutulurlardı. Bunların yanında yoğun bir kültürel eğitim verilir, bu eğitimi istisnasız her gün yapılan sportif faaliyetler takip ederdi. Sonuna kadar sadık olmaları için eğitilen SS subaylarının eğitimlerinin detayları bugün bile tam olarak bilinmemektedir.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Waffen-SS doğrudan doğruya Adolf Hitler'e bağlılık yemini etmiş gönüllü savaşçılardan oluşmuştur. Bu yönüyle resmi Alman ordusu olan Wehrmacht'ın bir parçası değildi. Asker sayısı önceleri 200.000'den az sayıda iken 1944 sonrası bir milyonu aşmış, elit ve seçkin askerlerden oluşurdu. En üstün silah ve ekipmanlar ilk olarak Waffen-SS'e verilirdi. Müttefik ordularının en korktukları ve çekinerek savaştığı birliklerdi.Çoğu tarihçinin ittifak ettiği üzere Waffen SS tümenleri II. Dünya Savaşı'nın en iyi donanıma sahip ve en başarılı birlikleriydi.

II. Dünya Savaşı'nın bitimi yaklaşırken Waffen-SS birliklerine ölüm görevleri (başarılması imkânsız görevler) verilmiş, daha sonra bu görevler başarılamayınca Hitler kendi ismini taşıyan tüm Waffen-SS tümenlerini dağıtmış, onurlarını onlardan almıştır.

Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]