Dismas (aziz)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Aziz Dismas"
  (Katolik geleneği) [1]
Breznice PB CZ St Dismas 638.jpg
Ölüm Kudüs
Kutsayanlar Hristiyanlık
Yortu 25 Mart
Roma Katolik
Doğu Ortodoks Kilisesi

Tövbekar hırsız, iyi hırsız veya  günahkar hırsız olarak da bilinen, İncil'de İsa ile birlikte çarmıha gerildiği söylenen iki hırsızdan biri .  

Günümüzde birçok yerde, Aziz Dismas'a ait heykel mevcutur, kendisinin zalim bir korsan olduğu bilinmektedir. İsa çarmıha gerildiğinde onun sol tarafındaki çarmıhta yer alan Dismas, günahları için af dilediği zaman, İsa'nın ona seslenerek, cennette onunla birlikte olacağını söylemiştir. Çarmıha gerilen iki hırsızdan biri Aziz Dismas olduğu bilinmekte birlikte, öte yandan İsa'nın sağ tarafında yer alan Aziz Gestus hakkında çok fazla bilgi mevcut yoktur.

Luka İncili[değiştir | kaynağı değiştir]

Anlatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsa’yla birlikte, biri sağında öbürü de solunda olmak üzere iki haydut da çarmıha gerilmiştir (Matta 27:38, Markos 15-27-28,32) ve ayrıca yaşananlar Luka İncilinde şöyle aktarılmıştır;

39 Çarmıha asılan suçlulardan biri, “Sen Mesih değil misin? Haydi, kendini de bizi de kurtar!” diye küfretti.

40 Ne var ki, öbür suçlu onu azarladı. “Sende Tanrı korkusu da mı yok?” diye karşılık verdi. “Sen de aynı cezayı çekiyorsun. 41 Nitekim biz haklı olarak cezalandırılıyor, yaptıklarımızın karşılığını alıyoruz. Oysa bu adam hiçbir kötülük yapmadı.” 42 Sonra, “Ey İsa, kendi egemenliğine girdiğinde beni an” dedi.

43 İsa ona, “Sana doğrusunu söyleyeyim, sen bugün benimle birlikte cennette olacaksın” dedi.

—Luka 23:39-43

  1. ^ Lawrence Cunningham, A brief history of saints (2005), page 32.