İçeriğe atla

Zebedi oğlu Yakup

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yakup
Guido Reni'nun bir tablosunda Yakup
Havari ve şehit
DoğumBetsayda, Yahudiye, Roma İmparatorluğu
Ölüm44
Yeruşalim, Yahudiye, Roma İmparatorluğu
KutsayanlarTüm Hristiyanlık
TürbeSantiago de Compostela Katedrali, Galiçya (İspanya), Aziz Yakup Katedrali, Kudüs, Ermeni Mahallesi (İsrail)
Yortu25 Temmuz (Batı Hristiyanlığı)
30 Nisan (Doğu Hristiyanlığı)
30 December (Hispanik Kilisesi)
Koruyucu azizYerler
Galiçya, Guatemala, Nikaragua, İspanya; Acoma Pueblo, Badian, Guayaquil, Sahuayo, Santiago de Querétaro ve diğerleri
Meslekler
Veterinerler, biniciler, kürkçüler, tabakçılar, eczacılar

Yakup, Zebedi'nin oğlu (İbranice: יַעֲקֹב Yaʿqob, Yunanca: Ἰάκωβος; ölüm MS 44), İsa'nın On İki Havarisinden biri ve geleneksel olarak şehit olarak kabul edilen ilk havari. Zebedi ve Salome'nin çocuğu ve Havari Yuhanna'nın kardeşi olan Yakup İspanya'nın koruyucu azizidir.

Yakup, Zebedi ve Salome'nin oğludur. İsa'nın diğer bir havarisi olan Küçük Yakup ile karıştırılmamak için kendisine "Büyük" lakabı verilmiştir. (Fakat bu lakaplar herhangi bir önem veya rütbe farkına göre değil, yaşlılık veya cüsse farkına göre verilmiştir.) Ayrıca Yakup, Aziz Yuhanna'nın kardeşidir

Sinoptik İnciller, İsa onları imana çağırdığında Yakup ve Yuhanna'nın deniz kıyısında babalarıyla birlikte olduklarını belirtir. Yakup, İsa'nın Başkalaşıma tanıklık etmesi için seçtiği üç elçiden biriydi. Yakup ve Yuhanna (veya başka bir geleneğe göre anneleri) İsa'dan onlara ihtişamıyla sağında ve solunda koltuk vermesini istedi. İsa onları azarladı ve diğer elçiler onlara kızdı. Yakup ve Yuhanna, Samiriyeli bir kasabaya ateş açmak istedi, ancak İsa tarafından azarlandı.

Elçilerin işleri kitabına göre Kral Herod, Yakup'u kılıç ile idam ettirdi. Nixon, bunun Yakup'un öfkesinden kaynaklanmış olabileceğini öne sürüyor. Bu öfke sonucunda, kendisi ve kardeşinin Boanerges veya "Şimşeğin Oğulları" lakabını kazandılar. F. F. Bruce isimli akademisyen bu hikâyeyi "Aziz Petrus'un Kurtuluşu" ile karşılaştırır ve "Petrus kaçarken Yakup'un ölmesi" nin "ilahi takdirin gizemi" olduğunu belirtir.

Zebedi oğlu Yakup'un 1634 civarında yapıldığı tahmin edilen bir portresi. "Santiago el Mayor" alt başlığıyla yayınlanmıştır.

Katolik geleneklerine göre Aziz Yakup İspanya'nın koruyucu azizidir ve bir efsaneye göre naaşı Galiçya'daki Santiago de Compostela'da bulunmaktadır. "Santiago" ismi "Latin Genitive Sancti Iacobi"(kilise veya kutsal alan) genitiften türemiştir ve Aziz Yakubun Kilisesi anlamında kullanılır. (Portekizce'deki Diego/Diogo türevleriyle beraber İspanyolcada kişi ismi olarak da kullanılmaktadır). Azizin kabrine giden geleneksel hac "Camino de Santiago" (Aziz Yakup Yolu) olarak bilinir ve Orta Çağ'ın erken dönemlerinden itibaren özellikle Batı Avrupa katolikleri için en popüler hac rotalarından biri olmuştur. Hac rotasını tamamlayabilnlere "Compostela" unvanı verilir. Resmi olarak 327,378 hacı 2018 yılında rotanın son 100 km yüryüşünü tamamlayıp Compostela olmuştur. 25 Temmuz günlerinin pazar gününe düştüğü yılların özel kutsal yıllar (Año Santo Jacobeo) olarak kabul edilir. Bu özel yıllarsda Santiago Katedrali'nin normalde kapalı olan doğu kapısı açılır. 2004 kutsal yılında 179,944 hacı Compostela olmaya hak kazanmıştır. 2010 kutsal yılında bu sayı 272,412'e çıkmıştır. Bir sonraki kutsal yıl 2021'de gelecektir.

Şehitlik yeri, Kudüs'ün Ermeni Mahallesi'ndeki Aziz Yakup Ermeni Apostolik Katedrali'nin içinde yer almaktadır. Kutsal alanın solunda bulunan Büyük Aziz James Şapeli, Kral Agrippa'nın, Yakubun kafasının kesilmesini emrettiğinde şehit edildiği geleneksel yerdir. (Elçilerin İşleri 12:1-2) Başı, bir kırmızı mermer parçasıyla işaretlenmiş ve altı adak kandili ile çevrili sunağın altına gömülüdür.