Yahuda (havari)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
James Tissot tarafından resmedilen İsa'nın ölümünden sonra, vicdan azabı çekmekten yıpranmış Yahuda
Carl Bloch tarafından resmedilen Yahuda, Son Akşam Yemeği'ini terk ederken

Yahuda (İbraniceיהודה romanizasyon: Yehûdâh; GrekçeῚούδας romanizasyon: Yoúdas) veya Hristiyanlar'ın söylemiyle Yahuda İşkariyot[a] (intahar y.MS 30/34), birinci yüzyılda Yahudiler'in yaşadığı Yahudiye eyaletine, İsa'yı öldürmek için gelmiş Roma lejyonlarına, para karşılığı İsa'nın saklandığı yeri söyleyen Yahudi havari ve din adamı. Romalılar, İsa'yı çarmıha gerip öldürdükten sonra, yaptığı hainlikten ötürü pişmanlık duymuş, vicdan azabı çekmiş ve en sonunda kendini asarak intahar etmiştir.

Geleneksel Hristiyan görüşüne göre, sadece 30 gümüş dinar karşılığı İsa'nın yerini Romalılar'a söylemiş. Yehuda'nın ardından On iki Havari arasındaki yerine diğer havarilerce Matthias getirilir. Yehuda (Judas), Son Akşam Yemeğinden sonra İsa'yı 30 gümüş karşılığında Sanhedrin adı verilen meclise bildirmesi[1] ve onu öperek ele vermesi nedeniyle Judas adı ve öpüşü ihanet sözcüğüyle eş anlamlı kullanılır olmuştur.[2] 2006 yılında National Geographic Society tarafından yaklaşık 1800 yıl önce yazılmış "Yehuda'nın Müjdesine" ulaşılmıştır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İşkaryot terimi Latince kökenli sicario teriminden türemiştir ve Türkçe'de "hain, ispiyoncu, katil" anlamlarına gelir. İsa'nın saklandığı yeri Romalılar'a gösterdiği için Hristiyanlık'ta Yahuda'ya İşkaryot ismi verilmiştir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İbraniceיהודה איש-קריות romanizasyon: Yehûdâh Ish-Kerayot; GrekçeῚούδας Ὶσκαριώτης romanizasyon: Yoúdas Ískariótis; LatinceIudam Iscariotem, hepsinin ortak anlamı anlamı "Hain Yahuda" veya "İspiyoncu Yahuda"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]