Tuna (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tuna, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 14 Mart 1865-1 Eylül 1877 tarihleri arasında Rusçuk'ta yayımlanan haftalık Türkçe-Bulgarca gazetedir. Sonraki yıllarda yaygınlaşan vilayet gazetelerine öncülük etmiştir.

1864 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun yerel yönetimlerle ilgili yapmış olduğu düzenlemeler neticesinde eyalet sistemi kaldırılarak yerine vilayet sistemi ikame edildi. Vilayetler kurulduktan sonra kalkınmaları ve gelişmeleri amacıyla her vilayette birer matbaa kurulmasına karar verildi. Bu bağlamda vilayet salnâmaleri ve vilayet gazetelerinin yayımına başlandı. Bu gazeteler Türkçenin yanı sıra, bölgenin yaygın olan ikinci diliyle de yayımlandı.

Tuna, Tuna Vilayeti'nin resmî yayın organı olarak Vali Midhat Paşa'nın girişimiyle çıkarıldı. Gazetenin ilk başyazısını da Midhat Paşa yazdı. Midhat Paşa, vilayet sınırları içinde yaşayan Bulgarların kendi dilini konuşmasını serbest bıraktığından Tuna; yarısı Türkçe, yarısı Bulgarca olarak yayımlandı. Her bir sayfada dört sütun olmak üzere iki sayfa halinde Pazar ve Çarşamba günleri haftada iki gün yayınlanmış olan Tuna, "Mevâdd-ı Husûsiyye", "Mevâdd-ı Umûmiyye", "Havâdis-i Hariciyye" ve "İ'lânât" başlıkları altında yurt içi ve yurt dışı gelişmelerle ilgili olarak önemli bilgiler vermekteydi.[1]

1.500 dolayında tirajı olan ve Ahmed Midhat Efendi, Mehmet Cevdet, Leskofçalı Mustafa Galip Bey gibi imzalara yer veren Tuna, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle yayımına son verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kamil Çolak, Tuna Gazetesi Perspektifinden Tuna Vilayeti'ndeki 1873 Tarihli Kolera Salgını, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 25/2011.