İtalya Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İtalya Savaşları
Battle of Pavia, oil on panel.jpg
İtalya Savaşları
Tarih 1494– 1559
Bölge Güney ve Batı Avrupa, Akdeniz
Sonuç Habsburg zaferi. İspanya Avrupa'nın süper gücü oldu.
Taraflar
Royal Standard of the King of France.svg Fransa Krallığı
Fictitious Ottoman flag 2.svg Osmanlı İmparatorluğu
Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg Habsburg Hanedanı
Flag of Cross of Burgundy.svg İspanyol İmparatorluğu
Flag of Most Serene Republic of Venice.svg Venedik Cumhuriyeti
Komutanlar ve liderler
Royal Standard of the King of France.svg XII.Charles
Royal Standard of the King of France.svg I.François
Fictitious Ottoman flag 2.svg I.Süleyman
Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svgV.Karl

İtalya Savaşları (1494-1559) Ortaçağ'dan Yeniçağ'a geçiş döneminde Avrupa ve Akdeniz coğrafyasının büyük güçlerini karşı karşıya getiren savaşlar dizisidir.

Haçlı Seferleri sonrasında İtalya parçalanmış halde, zayıf fakat oldukça zengindi. Bu haliyle tüm Avrupalı güçlerin ilgisini çekiyordu. İtalya'daki küçük prensliklerin kendi aralarında çatışmasıyla başlayan savaşlar, büyük devletlerin de karışmasıyla tüm kıtayı etkiledi.

Medici, Borgia, Habsburg ve Valois hanedanları savaşta önemli rol oynadı.

Cepheler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey İtalya[değiştir | kaynağı değiştir]

En stratejik noktası Milano şehriydi. Floransa ise Papa'ya karşı reform çağrılarının yapıldığı yer olması nedeniyle dinî ve siyasî önem taşıyordu.

Fransızların istilası karşısında Habsburg ülkeleri birlikte karşı saldırıya geçti, Alman ve İspanyol orduları bölgeye girdi. 1525 Pavia Savaşı'nda Fransız ordusu yenilerek kralı esir düştü.

Savaşlar sırasında bölgede artan Fransız ve Avusturya etkisi ve rekabeti, XIX. yüzyılda İtalyan Birliği'nin kuruluşuna dek sürecekti.

Güney İtalya[değiştir | kaynağı değiştir]

1494'te İtalya

İspanyolların buraya sızması kolay oldu, ancak 1481'de çıkarma yapan Osmanlıların varlığı İspanyollar için tehditti. Osmanlıların Korfu Adası seferi üzerine düzenlenen deniz harekâtı başarısız olunca İspanyol varlığı tehlikeye girdi.

Denizler[değiştir | kaynağı değiştir]

Venedik ve Cenova arasındaki rekabet, Osmanlı ve İspanya'nın da karışmasıyla büyük savaşlara yol açtı.

Fransa'nın Cenova'yı işgali, Cenovalı korsanları İspanya ile ittifaka itti. Öte yandan Osmanlı baskısı altında kalan Venedik de çareyi İspanya ile işbirliği yapmakta buldu. Buna karşın Osmanlı da Fransa ile güç birliği yaptı ve Cezayir üzerinden Kuzey İtalya limanlarına saldırılar düzenledi.

Papalık[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa VI. Alexander'ın oğlu Cesare Borgia, İtalya'yı bir uçtan bir uca istila ettiği zaman Papalık, kendini savaşların ortasında buldu. Borgia ailesinin tasfiyesinden sonra bile Papa II. Julius çatışmaları sürdürdü. Fransız taraftarı VII. Clement'in Papa olmasıyla beraber Habsburglar müdahalede bulunmak zorunda kaldı ve Alman orduları Roma'yı işgal ederek yağmaladı.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın en önemli sonucu Rönesans'ın yayılması oldu. XIV.yüzyılda İtalya'da ortaya çıkan Rönesans hareketi, İtalya'ya giren yabancı kralları ve prensleri etkileyerek diğer ülkelere de yayıldı.

Rönesans'a paralel olarak Hümanizm düşüncesi de İtalya'dan tüm Avrupa'ya ihraç edildi.

Papalığın aktif olarak savaşa katılması ve ona karşı ittifakların kurulması, kilise karşıtlığını ve Reform hareketini güçlendirdi.

Haçlı Seferleri ile başlayan İtalya'nın altın çağı sona erdi. İtalyan şehirleri yağmalandı ve dışa bağımlı hale geldi.

Askerî teknolojide önemli gelişmeler kaydedildi. Fransız şövalye Bayard'ın tüfekle vurularak öldürülmesi, Ortaçağ'ın romantik şövalye geleneğinin bittiğini, ateşli silahlar döneminin başladığını gösterdi.