Gearbox Software

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gearbox Software
Gearbox Software Logo.jpg
Tip Özel
Kuruluş Plano, Teksas, ABD (1999)
Kurucu Randy Pitchford
Brian Martel
Stephen Bahl
Landon Montgomery
Rob Heironimus
Konum Plano, Teksas, ABD
Alan Yazılım & Programlama
Çalışan sayısı 150+
Ana sayfa www.gearboxsoftware.com

Gearbox Software, LLC, ABD tabanlı, merkezi Plano, Teksas'da yer alan bir oyun geliştirici şirket. Geliştirdikleri Brothers in Arms serisi ve Half-Life eklentileri ile tanınmaktadırlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, kapanan Rebel Boat Rocker'ın beş çalışanı; Randy Pitchford, Brian Martel, Stephen Bahl, Landon Montgomery, ve Rob Heironimus tarafından kurulmuştur.

Oyun serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Half-Life Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Half-Life (seri)

Gearbox, Half-Life serisi için altı tane oyun geliştirmiştir. Bunların arasında Half-Life: Opposing Force, Half-Life: Blue Shift isimli eklentiler, Half-Life'ın Dreamcast (Half-Life: Blue Shift'i içermekte) ve PlayStation 2 (Half-Life: Decay'ı içermekte) için uyarlanmış sürümü yer almaktadır. Ayrıca Counter-Strike: Condition Zero'nun büyük bir bölümü üzerinde çalışmışlardır.

Brothers in Arms Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

2005'de Gearbox, ilk bağımsız yapımı olan Brothers in Arms: Road to Hill 30 isimli, II. Dünya Savaşı konulu oyunu tamamlamıştır. Daha sonra çıkarılan Brothers in Arms: Earned in Blood, Brothers in Arms: Hell's Highway gibi devam oyunları ve çeşitli platformlara uyarlanan sürümler ile oyun, bir seri konumuna gelmiştir.

Geliştirdikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]