İçeriğe atla

Hogwarts kadrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gilderoy Lockhart sayfasından yönlendirildi)

Aşağıdaki karakterler Harry Potter serisindeki Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun çalışanları, sakinleri ve kurucularıdır.

Kadro ve görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Ders/Konum Arka plan
Cuthbert Binns Sihir Tarihi Tüm seri boyunca Sihir Tarihi dersinin öğretmenidir. Hogwarts'taki tek hayalet öğretmen olma özelliğine sahiptir. Bir gün öğretmenler odasında bir koltukta uzandığı sırada uykusunda öldüğü, daha sonra kalkıp derse gittiği ve bedenini ardında bıraktığı söylenir. Filmlerin hiçbirinde kendisine yer verilmemiştir.
Charity Burbage Muggle Çalışmaları Harry okula başlamadan önce Muggle Çalışmaları dersinin öğretmeni olmuştur.
Alecto ve Amycus Carrow Muggle Çalışmaları / Müdür Yardımcısı / Karanlık Sanatlar
Albus Dumbledore Müdür / Şekil Değiştirme / Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Albus Dumbledore Fantastik Canavarlar serisinde Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin öğretmeni olarak karşımıza çıkmıştır.
Argus Filch Hademe
Firenze Kehanet
Filius Flitwick Tılsım
Wilhelmina Grubbly-Plank Sihirli Yaratıkların Bakımı
Rubeus Hagrid Sihirli Yaratıkların Bakımı / Bekçi
Rolanda Hooch Uçuş Tüm seri boyunca Quidditch hakemi ve birinci sınıf öğrencilerinin uçuş eğitmeni. Kısa, dikenli, gri saçlara ve delici gözlere sahip olarak betimlenmiştir. İlk filmde Zoe Wanamaker tarafından canlandırılmıştır.
Silvanus Kettleburn Sihirli Yaratıkların Bakımı Armando Dippet (Dumbledore'un önceli) müdürken göreve gelen Sihirli Yaratıkların Bakımı öğretmeni. İleriki yıllarda emekli oldu ve yerini Hagrid aldı.
Gilderoy Lockhart Karanlık Sanatlara Karşı Savunma
Remus Lupin Karanlık Sanatlara Karşı Savunma
Minerva McGonagall Şekil Değiştirme / Müdür Yardımcısı / Müdür
Alastor Moody Karanlık Sanatlara Karşı Savunma
Irma Pince Kütüphaneci İlk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Hogwarts Kütüphane sorumlusudur. Kütüphane kurallarına son derece bağlıdır. Kütüphanede gürültü yapılmasına izin vermez, izni olmayanların Yasak Bölüme girmelerini engeller. Kütüphanede çikolata yenmesine izin vermez.
Poppy Pomfrey Hemşire
Quirinus Quirrell Karanlık Sanatlara Karşı Savunma
Aurora Sinistra Astronomi Tüm seri boyunca astronomi öğretmenidir.
Horace Slughorn İksir
Severus Snape İksir / Müdür / Karanlık Sanatlara Karşı Savunma
Pomona Sprout Bitkibilim
Sybill Trelawney Kehanet
Dolores Umbridge Karanlık Sanatlara Karşı Savunma / Müdür
Septima Vector Aritmansi Tüm seri boyunca aritmansi öğretmenidir.

Önemli öğretmenler ve personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Argus Filch[değiştir | kaynağı değiştir]

Argus Filch, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda hademe olarak çalışmaktadır. Harry Potter serisindeki tüm kitaplarda adı geçmektedir. Kitapta Argus Filch'in bir kofti olduğu söylenmektedir. Bu yüzden öğrencileri sevmez. Özellikle Harry Potter, Fred ve George'den nefret eder. Harry seçilmiş kişi olmasına rağmen hiçbir hatasını affetmez. Kuralcı, katı bir karakteri vardır. İşkenceyi sevmesi ile sadist ruhlu birisi olduğu ortaya ilk kitapa çıkmıştır. "Bayan Norris" adında bir kedisi vardır.[HP1]

Bu rolü Harry Potter serisindeki tüm filmlerde David Bradley canlandırmıştır.

Filius Flitwick[değiştir | kaynağı değiştir]

Filius Flitwick, Hogwarts'ta Tılsım dersi öğretmeni ve Ravenclaw Bina Başkanıdır. Çok yeteneklidir. Gençken düello şampiyonuydu. Bu sayede tılsım öğretmeni olmuştur. Bazı tılsımlar kara büyülerden bile kuvvetlidir. Boyu kısa olmasına karşı çok iyi düello eder. Hogwarts Savaşı'nda okula bazı koruma büyüleri uygulamıştır. Sempatik ve komik bir öğretmendir. Sıkı bir Dumbledore destekçisidir ve Severus Snape'ten nefret eder. Boyu 1,16 m dir.

Gilderoy Lockhart[değiştir | kaynağı değiştir]

Gilderoy Lockhart, adı ilk olarak Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında adı geçmiştir. Sarı dalgalı saçları, parlak mavi gözleri ve inci gibi dişleriyle çok yakışıklıdır. Harry'nin Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine girmiştir. Kendini beğenen bir karakteri vardır. Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında sırlar odasının girişinde Ron'un kırık asasıyla büyü yapmış ve büyü geri tepmiştir ve unutturma büyüsünü kendine yapmıştır. St Mungo Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında tekrar adı geçmiştir. Lockhart, gözlerinin rengine tamı tamına uyan unutmabeni mavisi veya renkli giysiler giyen, ucu sivri büyücü şapkası kullanan, dalgalı saçlı, kibirli biridir. Konuşmazken bile o parlak dişlerini tek tek göstermeyi becerebilir. Bu gülümsemesiyle 'Cadı Gündemi' nin En büyüleyici Tebessüm Ödülü nü 5 kere kazanmıştır.

İkinci yılın Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenidir. Maceralarını kitaplara yazar fakat bu maceralar başkalarının yaşadıklarıdır. Gilderoy, bu insanlara Hafıza Büyüsü yaparak onların hiçbir şey hatırlamamalarını sağlar. Maceralar da onun olur. Harry’nin akıl hocası olmak istemişse de Harry kabul etmemiştir.

Minerva McGonagall[değiştir | kaynağı değiştir]

Minerva McGonagall, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda, Müdür Yardımcısı, Biçim değiştirme Öğretmeni, Gryffindor Bina başkanıdır. En güçlü büyücüler arasındadır. Dumbledore ve Yoldaşlığın büyük destekçilerindendir. Hogwarts savaşında Kingsley Shacklebolt ve Horace Slughorn ile birlikte Voldemort'a düello yapmışlardır. Voldemort öldükten sonra Hogwarts'ın Müdiresi olmuştur.

Serinin başında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda müdür yardımcısı, Gryffindor Binası Müdürü ve Biçim değiştirme öğretmenidir. McGonagall Biçim değiştirme'yi sihrin en karmaşık ve zor dallarından biri olarak görür.

McGonagall'ın genellikle sıkı bir topuz yaptığı siyah saçları, açık yeşil cübbesi ve doğrucu bir bakışı vardır. J. K. Rowling'e göre karakter, oldukça hareketli ve enerjik bir yaşlıdır. McGonagall'ın bir de kare gözlükleri vardır. Hogwarts'ta müdür yardımcısı ve Biçim Değiştirme öğretmeni olduğu sırada yaptığı sınavlarda Kedi'ye dönüşür. Çünkü kedilerin gözleri çok daha keskindir. Belli olan İskoç tarafı nedeniyle ekoseli paternlere karşı sempati duyar. Katı, öz konuşan, genellikle duygularını gizleyen Profesör McGonagall her şeye rağmen Hogwarts'taki öğrencilerin iyiliği, Gryffindor ve hatta Harry Potter için elinden geleni yapmıştır. McGonagall aynı zamanda Albus Dumbledore ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın en sadık destekleyicilerindendir. Bir Animagus olan Minerva McGonagall istediği zaman bir kediye dönüşebilmektedir. Bilinen en büyük animagus Minerva'nın büyükannesi Mrs. Raventa'dır. O bir Fil'e dönüşebilmektedir. Minerva Hogwarts'ta öğrencilik hayatını bitirdikten sonra bir Muggle'a âşık olmuş ve bu ilişkiden hamile kalmıştır. Fakat bir Böcürt saldırısıyla bebeğini düşürmüştür.

Hogwarts Savaşı'ndan sonra Harry'nin isteğiyle Severus Snape'in portresini odasına astırmıştır. Ancak Snape portreyi terk etmiştir.

McGonagall filmlerde Maggie Smith tarafından canlandırılmıştır.

Okuyucu, Minerva McGonagall'la ilk defa Felsefe Taşı'nın ilk bölümünde karşılaşır. Bu bölümde Numara 4 Privet Drive, Little Whinging'de Albus Dumbledore'la buluşan McGonagall'ın bir Animagus olduğu gösterilmiştir. Bu sahnede McGonagall'ın karakteri özetlenmiştir: anaç yanı (Dumbledore'un Harry Potter'ı bırakma planlarını duyunca endişelenir), sert yanı (Rubeus Hagrid de dahil birkaç insanı eleştirir) ve en önemlisi, zekası (bir Animagus olmak çok zordur ve bazen başarabilmek yıllar alır). McGonagall, Hogwarts'ta her yıl senenin başında yapılan Seçme'yi yönetendir. Bu seremoni sırasında öğrencilerden tam saygı bekler. Son derece kararlı ve adildir bina başkanı olduğu halde Gryffindor'dan defalarca puan kırmıştır.

McGonagall Quidditch'le yakından ilgilidir. Gryffindor Binası'nın başkanı olarak binanın Quidditch takımının gelişmeleriyle ilgilenir. Birinci kitapta, Harry Potter'ın süpürge üstündeki ilk uçuşunu görünce birinci sınıf öğrencilerinin izni olmamasına rağmen Arayıcı olmasını öneren McGonagall'dır. Direkt yollardan olmasa da McGonagall Harry'ye davranışlarıyla yardım eder. Sert yüzünün yanında, gözlemlerinden emin olamadığında ya da duygu çokluğunda McGonagall, bazen duygu patlamalarını açığa vurur.

Harry Potter'a beşinci yılda Sihir Bakanlığı'nın Hogwarts'ın iletişim yollarını izlediğini söylediği gibi sık sık Harry'ye ipuçları verir. Bu zamanda Dolores Umbridge'i açıkça sevmeyen Hogwarts çalışanlarındandı. Umbridge, McGonagall'ın işlerine her karıştığında McGonagall buna hemen sert bir şekilde itiraz etmiştir. Umbridge'in müdüre görevi sırasında, McGonagall, hortlak Peeves'i bir avizenin vidasını gevşetirken görüp "Diğer tarafa doğru dönüyor" şeklinde tüyo vermiştir. Aynı zamanda Umbridge Hogwarts'tan ayrılırken Peeves'e onu dövmesi için bastonunu ödünç vermiştir.

McGonagall, Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın bir üyesidir. Harry bu gerçeği, McGonagall onu Umbridge'i kızdırmaması konusunda uyardığında öğrenmiştir. Her şeye rağmen Minerva ve Dolores her zaman birbirinden nefret etmiştir. Minerva, Umbridge ve onun emrindeki kişilerin Hagrid'i haksızca götürmesine karşı koymaya çalışsa da bunun karşılığında dört tane sersemletme büyüsüne mağruz kalmıştır. St. Mungo Hastanesi'nden geldiğinde iyi olsa da bir süre, destek için baston kullanmıştır.

Albus Dumbledore'un Harry Potter ve Melez Prens adlı kitaptaki vefatı üzerine, okulun müdüreliğine gelmiştir. Hogwarts büyücülük okulundaki müdürelik görevi oldukça kısa sürmüş ve görevini devraldığı yılın ertesinde Severus Snape'e bırakmıştır. Serinin son kitabında karaktere son bölümlerde yer verilmiştir. Harry Cruciatus Lanetini tam olarak sadece Amycus Carrow'a McGonagallın yüzüne tükürdüğü için yapmıştır. Son Hogwarts savaşında Harry, Hermione ve Ron'a büyük yardımları bulunmuştur. Lord Voldemort'un bir süreliğine de olsa okuldan uzak durmasını sağlayacak büyüler yapmıştır.

Poppy Pomfrey[değiştir | kaynağı değiştir]

Poppy Pomfrey, adı ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Hogwarts'ta baş hemşirelik yapmaktadır. Harry Potter serisi'ndeki tüm kitaplarda adı geçmektedir. Harry Potter serisindeki filmlerde bu karakteri Gemma Jones canlandırmaktadır.

Quirinus Quirrell[değiştir | kaynağı değiştir]

Quirinus Quirrell, Hogwarts'ta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin ilk yıl öğretmenidir. Parlak bir zekaya sahip olan Quirrell kitaplar üzerinde oldukça iyiydi. Bir yıl izin alıp uygulamalar yapmaya başladı, tedirgin biri oldu. Kekelemeye başladı. Kara Orman'da vampirlerle karşılaştığı, o günden sonra eskisi gibi olamadığı söylenir. Kafasında mor bir sarık taşır. Derste sarımsak eksik olmaz. Herkes bunun Romanya'da karşılaştığı ve yakında geleceğinden korktuğu vampirle ilgili olduğunu düşünür. Kafasındaki sarığı kendisini sırnaşık bir zombiden kurtardığı için, Afrikalı bir prensin armağan ettiğini söyler. Fakat bu olayın gerçekliğine kimse inanmaz. Fred ve George Weasley bazen onun sarığının altında sarımsak taşıdığı ile ilgili şakalar yaparlar. Lord Voldemort'un yeni vücududur. Çünkü Voldemort'un yüzü başının arkasındadır. Voldemort bozguna uğradıktan sonra onun vücudunu bırakır ve Quirrell bıraktığı zaman hemen orada ölür.

Horace Slughorn[değiştir | kaynağı değiştir]

Horace E. F. Slughorn, ilk olarak 6. kitapta göründü. Hogwarts'da İksir öğretmenidir. Emekli olmuş fakat daha sonra arkadaşı Albus Dumbledore'un ricası üzerine okula geri dönmüştür. Ayrıca emekli olmadan önce Slytherin Bina'sı başkanlığını yürütmekteydi.

Yetenekli öğrencileri çevresinde toplamayı seven bir öğretmendir. Kendisinin favori öğrencilerinden oluşan Slug Kulübü adında bir öğrenci grubu kurmuştur. Harry Potter'ı da bu klübe sokmaya çalışmıştır. Ayrıca kendisi son savaşta kimin yanında olacağına karar veremez. McGonagall'ın uyarısıyla Hogwarts için savaşır ve ayrıca Harry'nin hortkulukların olduğu ve onlar hakkında bilgi edinmesini sağlayan kişi de odur.

Horace Slughorn bir iksir öğretmenidir. Hogwarts'tan çok önceden emekli olmuştur ama Dumbledore'un isteği üzerine işine yeniden başlamıştır (Bu işe geri dönmesinde Harry'nin büyük payı vardır.). Ayrıca emekli olmadan önce Slytherin binasının başkanıydı. Emekli olmadan önce Tom Riddle (Voldemort) ile yakınlık kurmuştu. Voldemort onun sayesinde Hortkuluk lar hakkında bilgi edinmiştir. Yıllar sonra Dumbledore Slughorn'dan bu anıyı almayı başarabilmiştir ama Slughorn kendinden utandığı için anıyı değiştirmiştir. Dumbledore Harry'e bu anının tamamını alma görevi vermiştir. Harry ise Felix Felicis içerek anıyı almayı başarmıştır. Anıya göre Voldemort önce hortkulukların anlamını öğrenmiş, sonra da ruhun en fazla kaç parçaya ayrılabileceğini ve hortkuluk yapmayı öğrenmiştir. Slughorn ayrıca yetenekli ve ünlü öğrencilerin üyesi olduğu Slug Kulübü adında bir kulübün kurucusudur. Kulüpte Harry Potter, Hermione Granger ve Ginny Weasley de vardır. Kulüp, güçlü ve ünlü büyücü ailelerinden gelen ya da Slughorn'un ileride önemli yerlere geleceklerini düşündüğü elit bir öğrenci grubudur. Tüm binalara, tüm dönemlere ve tüm öğrencilere açıktır.

Pomona Sprout[değiştir | kaynağı değiştir]

Pomona Sprout, adı ilk olarak Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında adı geçmiştir. Hogwarts'ta Bitkibilim derslerine girmektedir ve Hufflepuff binasının başkanıdır. Ögrencilerine seralarda ders verir. En iyi öğrencisi olarak kabul edilen kişi Neville Longbottom'dır. (Neville Longbottom da yıllar sonra Hogwarts'da Bitkibilim proseförü olmuştur.)

Hogwarsta bitki bilim profesörü ve hufflepuff binasının başkanıdır. Hogwarsta Hufflepuff bölümünden mezun olmuştur, okuldan sonra 3 yıl seherbazlık eğitimi almış fakat seherbazlık yapmamıştır.

İlk kitapta felsefe taşını korumak için geçide şeytan tuzağı kurmuştur. 2. kitapta (Sırlar Odası) taşlaşanları iyileştirmek için adam otu ekip Profesör Snape ile birlikte adamotu iksiri hazırlamıştır. 6. kitapta (Melez Prens) at adamları Dumbledore adına ziyaret etmiş ve savaşta müttefik olmak istemiştir. (Remus Lupin'in kurt adamlara Hagrid'in devlere gitmesi gibi.)

Okul Ölüm Yiyen'ler tarafından ele geçirildiğinde diğer bina başkanlarıyla birlikte öğrencileri Carrow Kardeşlere karşı korumuştur. Zümrüdüanka yoldaşlığına üye olmamıştır. Fakat sıkı bir Dumbledore destekçisidir. Hogwarts savaşı öncesi Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinin okula girmesiyle birlikte okuldaki Ölüm Yiyen'lere ve müdür Severus Snape'e karşı asasını kaldırmıştır. Snape kaçtıktan sonra okulda öğretmenler ve öğrencilerle birlikte Hogwarts'ın Karanlık Lord emrindeki yönetimine ayaklanmış şato içindeki Ölüm Yiyen'lerle savaşmış ve onları kovmuştur. Karanlık Lord'u okuldan uzak tutamayacağını söyleyen Profesör Filius Flitwick'e "Ama onu geciktirebiliriz." diye cevap vermiştir. (Bunu filmde Profesör McGonagall söyler) Savaş esnasında okulun çevresine şeytan tuzakları ve tentaculas(zehirli şarmaşıklar) bitkilerini yerleştirmiş bu sarmaşıklar devleri şatodan uzak tutmayı başarmıştır. Savaşta Astronomi kulesinde savaşmıştır buradan Ölüm Yiyen'lere adamotu kökleri fırlatmıştır. Yetiştirdiği kurtboğan bitkilerini kurtadamları okuldan uzak tutmak için kullanmıştır.

Ölüm Yiyen'lerin kaleye girmesinden sonra Profesör Sybill Tralawney ile birlikte giriş salonunda savaşmıştır. Tralawney kristal kürelerini Ölüm Yiyenler üzerine ateşlediği sırada Profesör Spout, Narcissa Malfoy ile düello yapıyordu. Fakat ikisi de yangından kurtulmayı başardı.

Savaştan sonra Pomona Sprout okulda öğretmenlik yapmaya devam etti. 2017 yılında emekli oldu ve yerine Neville Longbottom geçti.

Sybill Trelawney[değiştir | kaynağı değiştir]

Sybill Trelawney, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda, Kehanet Öğretmenliği yapmıştır. Voldemort'la ilgili Dumbledore'a ''Temmuz ayında Karanlık Lordu alt edecek bir oğlan çocuğunun doğması ile ilgilidir" karanlık lordu alt edecek olan geliyor... yedi ay ölürken doğacak... karanlık lorda üç kez karşı çıkanlardan doğacak. Ve karanlık lord çocugu dengi olarak işaretleyecek''.kehanetinde bulunmuştur.. Hogwarts Savaşında bulunmuştur.

1969 yılında Domuz Kafası’nda kaldığı bir dönemde Hogwarts'da işe başlamak için Prof. Dumbledore ile görüşmüştür. Görüşmeleri sırasında ilk gerçek kehanetinde bulunmuştur. Kehanet temmuz ayında Karanlık Lordu alt edecek bir oğlan çocuğunun doğması ile ilgilidir" karanlık lordu alt edecek olan geliyor... yedi ay ölürken doğacak... karanlık lorda üç kez karşı çıkanlardan doğacak. Ve karanlık lord çocugu dengi olarak işaretleyecek. Ama çocuk karanlık lordun bilmediği bir güce sahip olacak. Biri diğerinin elinde ölecek. Çünkü biri yaşarken diğeri varlığını sürdüremez. " Kehanetin ortasında kapı arkasından gelen tuhaf gürültüler karşısında kapı açılıp da Snape kapının arkasında belirince Trelawney haliyle Snape'in konuşmaları dinlediğini düşünmüştü. Hemen arkasından Dumbledore onu Hogwarts'ta öğretmenlik yapması üzerine işe almıştı. O zamandan beri de Hogwarts'da Kehanet öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Çok zayıf, kocaman gözlüğü, gözlerini normalin birkaç katı büyüklükte gösterir. Üstüne tüllerle bezeli bir şal dolar. Cılız boyunun etrafından sayısız zincir ve boncuk sarkar ve elleri kolları bileziklerle yüzüklerle doludur. Şanlı görücü Cassandra Trelawney'in torunun torunudur. Cassandra'dan bu yana ikinci görücüdür.

Ders yılı boyunca öğrencilerle ilgili kehanetlerde bulunur. Dumbledore'a göre okula geldiğinden beri Bayan Trelawney’nin kehanetlerinden sadece en önemli ikisi gerçekleşmiştir. Birincisi bilinmemekle beraber, ikinci doğru kehaneti Lord Voldemort'un gücünü tekrar kazanacağıydı.

Kendisi, Harry ve Voldemort ile ilgili kehanette bulunduğunun farkında değildir ve Dumbledore'da bunu kendisine söylemenin iyi bir fikir olmadığı düşüncesindedir.

Trelawney, 6. senede Kehanet dersini -bundan pek memnun olmasa da- At-Adam Firenze ile paylaşmaktadır.

Harry ile kısa bir konuşma sırasında şalının altından aldığı bir kartta Dumbledore'un sonunu hazırlayan o felaket gününü, "yıldırım çarpmış kule, felaket, afet" şeklinde yorumlamıştır. Aslında çok uzun zamandır ne şekilde açarsa açsın kartları, büyük bir felaketin gelmek üzere olduğunu haber vermektedir ve Trelawney'de bunu defalarca Dumbledore'a iletmiştir.

Hogwarts hayaletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanlı Baron[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanlı Baron, Harry Potter serisinde, Hogwarts'daki Slytherin Binası'nın hayaletinin adı. Diğer hayaletler Kanlı Baron'dan çok korkmaktadırlar. Bir gün Helena Ravenclaw'ın kaçışının ardından, onu bulması için Rowena Ravenclaw tarafından yollanmıştır. Çünkü Kanlı Baron, Helena'ya aşıktır. Fakat Helena, kendisiyle geri dönmeyi reddettiğinde, Kanlı Baron bir anlık öfke ile Helena Ravenclaw'ı öldürür. Ve daha sonra kendisini de öldürür.

Gri Leydi[değiştir | kaynağı değiştir]

Helena Ravenclaw Ravenclaw'un hayaletidir. Hogwarts kurucularından Rowena Ravenclaw'un kızıdır. Adı Helena Ravenclaw. Helena, annesi Rowena'yı kıskandığı için Ravenclaw'un bilgelik tacını alır ve Arnavutluk'taki bir ormana saklar. Bunu öğrenen annesi, ona âşık olan Kanlı Baron'a onu getirmesi için ona emir verir. Ama Kanlı Baron Helena'yı öldürür. Bunu serinin son kitabında öğrenen Harry diademi bulmuş ve onu yok etmiştir. Çünkü diadem bir hortkuluktur ve Harry'nin ve Britanya'nın en büyük düşmanı olan Voldemort'u yenmek için diademi yok etmesi gerekiyordu. Voldemort, Arnavutluk'a sürgüne gittiğinde Helena'dan öğrendiği "diadem" sırrını hortkuluk olarak kullanmak için kullandı.

Şişman Keşiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Şişman Keşiş, Hufflepuff'un hayaletidir. Nasıl öldüğü hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Hufflepuff'lı öğrencilere yardım etmeyi sever. Bağışlayıcı ve yardımseverdir. Adından da belli olduğu gibi oldukça şişmandır.

Neredeyse Kafasız Nick[değiştir | kaynağı değiştir]

Neredeyse Kafasız Nick (31 Ekim 1492) Harry Potter serisinde Gryffindor evinin hayaleti. Asıl ismi Sir Nicholas de Mimsy-Porpington ama kafasının neredeyse bedeninden ayrılacak olmasından dolayı öğrenciler arasında Neredeyse Kafasız Nick olarak tanınır. Neredeyse Kafasız Nick, 31 Ekim 1492 yılında idam edilen Sir Nicholas da Mimsy Porpington'un hayaletidir. Nick boynuna 47 kez kör bir baltayla vurmuş ancak boynunda yarım inçlik bir deriyi kesememiştir. Hayalet bir yelek giyer ve üzerinde bir kuş tüyü bulunan şapka takar. Neredeyse Kafasız Nick Gryffindor Binası'nın hayaletidir. Gryffindor öğrencilerine daima yardımcı olur. Hatta Peeves'i Filch'in Harry'nin koridorda bıraktığı çamur izlerini görmemesi için başka yöne saptıması konusunda bile ikna etmiştir. Nick 31 Ekim 1992'de Ölümgünü Partisi için zindanları tutmuştur. Harry,Ron ve Hermione cadılar bayram-ı şölenini bırakıp bu partiye gitmek zorunda kalmışlardır. Partiye kafaları vücutlarından çıkmış olanların kurduğu bir grup olan Kafasızlar Avı da katılmıştır. Nick de zamanında bu gruba katılmak istemiş ancak kafası hala vücuduna bağlı olduğu için onu kabul etmemişlerdir. Nick 18 Aralık 1992 yılında Sırlar Odası'nın canavarı Basilisk'in gözüne baktığı için taşlaşmıştır. Normal olarak Basilisk'in gözlerine bakan biri ölür. Ama Nick ölmemiştir. Çünkü o zaten bir ölüdür. Birkaç ay boyunca taşlaşmış olarak kalmıştır. Ta ki 30 Mayıs 1993'te adamotundan yapılan iksir tamamlanıncaya kadar. Neredeyse Kafasız Nick bazen de kafasını oynatarak Hogwarts'taki insanları eğlendirir. Hatta Harry 1. sınıfa başlarken Neredeyse Kafasız Nick Hermione'i Nick'e sana neden Neredeyse Kafasız Nick diyorlar? diye sorupta Nick ona kafasını gösterince Hermione az daha kusacaktı.

Hogwarts kurucuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts kurucuları; Harry Potter serisindeki Hogwarts büyücülük okulunun 4 büyük büyücüleridir. Bu büyücüler Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin'dir.

Godric Gryffindor[değiştir | kaynağı değiştir]

Godric Gryffindor, Gryffindor binasının kurucusudur. Binasına cesur, yiğit ve zeki büyücüleri seçmiştir. Harry Potter da bunlardan biridir. Godric's Hollow'da doğmuştur. Köye ismini veren de odur.

Gryffindor, büyücülükle ilgilenmeye başladığında "Biçim Değiştirme"ye karşı özel bir yeteneği olduğunu görmüş, bu yüzden hayatının büyük zamanını Mısır'da, yani en iyi Biçim Değiştiren Animaguslar'ın olduğu yerde geçirmiş, yine Ravenclaw ve Hufflepuff gibi, işaretini seyahatlerinde bulmuş. Gryffindor Mısır'ı terk etmek üzereyken, bir hırsız onun bütün eşyalarını -kılıcı da dahil olmak üzere- çalmış. Hırsızlar, hızlı bir şekilde kum üzerinde kaçarken ileride bir aslan belirmiş. Aslan, hırsızları korkutarak Godric Gryffindor'un hayatını kurtarmış. Böylece Godric, hayatını ona borçlu olduğunu hissederek binasının simgesini aslan yapmıştır.

Ayrıca o, Gryffindorlu birçok arkadaşı ile birlikte savaşırken genç yaşta ölmüştür. Godric Gryffindor, binası için cesur öğrencilere öncelik vermiştir. Ayrıca Rowling, Godric Gryffindor'un kendi zamanının en büyük düellocusu olduğunu belirtmiştir.

Helga Hufflepuff[değiştir | kaynağı değiştir]

Helga Hufflepuff, Hufflepuff binasını kuran 4 büyük büyücüden birisidir. Binasına, barışcıl, sakin ve adaletli olanları almıştır. Helga Hufflepuff'ın doğum günü ve doğduğu yer zaman içinde kaybolup gitmiştir. Söylenenlere göre kendisi küçük bir çiftlikte dünyaya gelmiş ve genç yaşta çalışmaya başlamıştır. Hufflepuff'ın çocukluğu ve ailesinin çiftçiliği ve çiftliği istediği gibi olmamıştır.

Helga Hufflepuff, babası için çok üzülüyordu, çünkü babasının çiftliği onlara hiç para kazandırmıyordu. Bu yüzden Helga, iyi bir fikir bulmuştu. Helga, birkaç ay sonra olağanüstü başarısı ile yeni büyülü bitkiler geliştirdi ve yeni bitkileriyle yeni iksirler ortaya çıkardı. Gerçekte, Helga Hufflepuff Biçim Değiştirme (Çok Özlü İksir) İksiri'nin orijinal yaratıcısıdır. Başlarda bu iksir fazla bilinen iksirlerden değildi, çünkü hiçbir zaman değiştiğin biçimden geri dönüşümü olmamıştı. Genç Hufflepuff bunlardan sonra babasına çiftliğinde yeni yöntemlerle çalışmasını öğretti.

Helga, buradaki hayatından sonra adalara göç etti ve bilgisiyle; yeni iksirler, karışımlar ve bitkiler bulmaya devam etti. Bu seyahatlerin birinde neredeyse ölmek üzere olan bir porsuk aldı ve Helga, porsuğu sahibine iyileşmiş olarak geri verene kadar baktı. Böylece Helga porsukları iyileştirmek için yeni bitkiler yarattı. Bu arada da Hufflepuff, arkadaşı ile Hogwarts'ın kara gölünde bulunan siyah-beyaz ve gölgelerle kaplı balığa bayağı bir ilgi besliyordu. Hufflepuff'ın okulun bahçesi yapımında oldukça fazla bir rolü vardır. Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin ile Godric Gryffindor'un arabulucusu idi. Fazla kavgalara karışan biri olmayan Hufflepuff, inandıklarına her zaman güvenirdi.

Slytherin okuldan ayrıldıktan sonra Hogwarts kurucuları birbirinden ayrıldılar. Hufflepuff ormanına geri döndü ve söylenenlere göre orada orijinal porsuğunu bularak huzurlu yaşamına devam etti ve sevdiği bitkiler arasında öldü.

Rowena Ravenclaw[değiştir | kaynağı değiştir]

Rowena Ravenclaw, Ravenclaw binasını kuran büyücüdür. Binasına en zeki büyücüleri seçmiştir.

Rowena Ravenclaw'ın da diğer kurucular gibi doğum tarihi ve doğduğu yer zaman içinde kaybolmuştur. Diğer büyücüler gibi o da safkandı. Rowena, birkaç çocuk ile dolu olan küçük bir büyücü köyünde doğdu. Asosyal bir kız olan Rowena, kendi kendine büyü çalışmaya başlamıştı. Daha 8 yaşındayken kendine ait olan birkaç büyü keşfetmiştir.

Birkaç yıl sonra Rowena, Avrupa seyahatlerine başlamıştır. Fransa'da en önemli büyülere çalışmıştı. Binansının simgesi olan kartalı bu gezilerinden birinde bulmuştur. Küçük, dar bir yolda yürürken (seyahatindeyken) büyük, derin bir çukura düştüğünde, Rowena, kartalı görmüş ve kartal onu kurtarırken korktuğu bir şey olmuştur. Asasını düşürmüştü ama Rowena'nın çıkmasına yardım eden bu kartal onun asasınıda almış ve ona geri vermiştir. Rowena hayatında ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmıştır. Daha sonra kartal uçup gitmiş ve Rowena, bir köye ulaşana kadar seyahatine devam etmiş. O zamandan beri Rowena bu kartala teşekkür borçluymuş ve onu yine görmese bile binasının simgesinin bir kartal olmasını istemiştir.

Diğer dörtlü ile okulu kurduğunda, dörtlüden biri olan Salazar, Rowena'nın korktuğu bir şeyi gerçekleştirmişti, öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratmıştı. Salazar öldürücü ve lanetleyici büyüler yaratırken, Rowena, her zaman ona karşı koyacak büyüler geliştirirdi. Rowena genç bir büyücü ile evlendi ve 3 çocuğundan ikisi öldü. Evlendiği büyücü, duyumlara göre, Flitwick adında bir büyücüydü. Üçüncü çocuğu ise Hogwarts'a yazılanlardandı ve mezun olduğunda orada bir öğretmen oldu. Rowena geri kalan hayatında hatıralarını Hogwarts kütüphanesine yazdı ve oraya araştırmalarını bıraktı.

Söylencelere göre, Rowena, en son Brezilya'da unutulmaz arkadaşı Helga Hufflepuff için Amazon ormanları'ndan ona birkaç bitki almaya bir botla giderken görülmüş. Bir daha ne ondan ne de bindiği botundan haber alınmıştır.

Salazar Slytherin[değiştir | kaynağı değiştir]

Salazar Slytherin, Slytherin binasını kuran büyücüdür. Binasına en hırslı, en disiplinli, en sinsi ve safkan büyücüleri tercih etmiştir.En önemli özelliklerinden biri Çatal Dili bilmesidir

Salazar, defalarca Gryffindor ile arkadaşlık etmeye çalışsa da, bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor da bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor, Mugglelarla çok samimiydi. Öte yandan Slytherin, muggleları bir süre sonra sevmemeye başladı. Sonra Slytherin, kalede başkaları ile arkadaşlıklar kurmaya çalıştı. Ama başarısız oldu ve bu yüzden Gryffindor'dan nefret etmeye başladı. Salazar Slytherin, Hogwarts Okulu'na sadece safkanların girmesini ve büyü ilminin özbeöz büyücü aileleri arasında kalmasın istiyordu çünkü muggle doğumlulara güvenmiyordu. Ama diğer kurucular buna karşı çıktı. Onların düşüncesi büyücü yeteneği olan herkesin bu okulda ders alabileceği üzerineydi. Bu yüzden Slytherin'in bu düşüncesi diğer kurucularla anlaşmazlıklara yol açtı ve bir sabah Slytherin Hogwarts'ı terk etti. Gitmeden önce de Slytherin şatonun çok altında gizli bir bölüm inşa etti. Bu odanın adı sırlar odasıydı. Bu odanın yeri bilinmiyordu. Birçok yetenekli büyücü ve cadı bu odayı araştırsa da asla bulamadı. Slytherin oraya bir canavar yerleştirdi. Basilisk yılanı okula giren muggle doğumlu büyücüler(bulanıklar)in ortadan kaldırılması için yerleştirilmişti. Sonra Slytherin, yılanlarla ilişki kurdu. Dünyadaki ilk Çatalağız, yani yılanlarla konuşabilme yeteneğine sahip kişidir. Bu yüzden Slytherin binasının simgesi bir yılandır. Yine onun soyundan gelen Gaunt'lar ve varisi Lord Voldemort da Çatalağızdır. Serinin ikinci kitabında Harry bu odayı bulup yılanı Gryffindor kılıcı ile öldürdü. Harry bir hortkuluk olduğu için yılanlarla konuşabiliyordu ama hortkuluk olmaktan çıkınca bu yeteneğini kaybetti. Rowling onun bu yeteneğini kaybettiği için hiç üzgün olmadığını açıklamıştır.