Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა
Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti
1918-25 Şubat 1921
bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'nin iddia edilen sınırları
Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'nin iddia edilen sınırları
Başkent Tiflis
Yaygın diller

Resmi
Gürcüce

Bölgesel
Azerice
Ermenice
Lazca
Megrelce
Rusça
Svanca
Hükûmet Cumhuriyet
Cumhurbaşkanı  
• 1918-1918
Noe Ramişvili
• 1918-1921
Noe Jordania
Tarihçe  
• Kuruluşu
1918
11 Şubat 1921
• Sovyetler tarafından ilhakı
25 Şubat 1921
Yüzölçümü
• Toplam
107.600 km2 (41.500 sq mi)
Nüfus
• Sayılan
2.500.000
Para birimi Gürcü manatı
Öncüller
Ardıllar
Transkafkasya Demokratik Federatif Cumhuriyeti
Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti (Gürcüce: საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა, Sakartvelos Demokratiuli Respublika), Gürcistan'ın 1918-1921 arasında bağımsız olduğu dönemdeki adıdır.[1]

Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti, Rus İmparatorluğu’nun parçalanmasına yol açan 1917 Devrimi’nin ardından kuruldu. Kuzeyde Kuban Halk Cumhuriyeti, Dağlık Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti ve Rusya, güneyde Osmanlı Devleti ve Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti, güneydoğuda Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti bulunuyordu. Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti 107.600 km²’lik bir alana yayılıyordu (bugünkü Gürcistan’ın yüzölçümü ise 69.700 km²’dir) ve 2,5 milyon bir nüfusa sahipti.

Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Tiflis, resmi dili Gürcüce’ydi. Bağımsızılğını, Transkafkasya Demokratik Federatif Cumhuriyeti'nin dağılmasının hemen ardından, Sosyal Demokrat Menşevikler tarafından 26 Mayıs 1918’de ilan etmişti. Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti, iç ve dış sorunlarını daha çözemeden, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin Kızıl Ordu'su tarafından işgal edildi ve ülkede Şubat-Mart 1921’de Sovyet cumhuriyeti kuruldu.[2]

Eğitim, bilim ve kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu çalkantılı dönemde ülkenin kültürel hayatının en önemli olayı şüphesiz Tiflis'te bir milli üniversitenin (Tiflis Devlet Üniversitesi) (1918) kuruluşudur. Bu on yıllar boyunca Emperyal Rusya tarafından baskılanan Gürcülerin uzun süreli bir hayaliydi. Gürcistan'da  Tiflis, Kutaisi, Batum, Ozurgeti, Poti ve Gori'deki gymnasiumlar, Tiflis Askeri Okulu, Gori Pedagoji Enstitüsü, Kadın Pedagoji Enstitüsü gibi diğer eğitim merkezlerinin yanı sıra ülkedeki azınlıklar için çeşitli okullar bulunmaktaydı.

Gürcistan Ulusal Müzesi, Tiflis ve Kutaisi'deki tiyatrolar, Gürcistan Ulusal Opera Tiyatrosu, Tiflis Devlet Sanat Akademisi kültürel hayatın öncüleriydiler.

Sakartvelos Respublika ("Gürcistan Cumhuriyeti"), Sakartvelo ("Gürcistan"), Ertoba ("Birlik"), Samşoblo ("Ana Vatan"), Sahalko Sakme ("Kamu İşleri"), The Georgian Messenger, The Georgian Mail (ikisi de İngilizce yayınlanmıştır) gibi gazeteler ulusal basına yön verdiler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Airapetian, A.; Gryckiewicz, M. (2009). "Transcaucasian Banknotes". Gietl-Verlag.
  2. ^ "Independence Day – The birth of Democratic Republic of Georgia." 26 Mayıs 2017. georgianjournal.ge