Gürcistan Ulusal Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gürcistan Ulusal Müzesi'ne bağlı Sovyet İşgali Müzesi, Tiflis

Gürcistan Ulusal Müzesi (Gürcüce: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი), Gürcistan'daki birçok başlıca müzeyi birleştiren bir ağdır. Bu ağ, birleşmiş kurumların yönetimini modernize etmeyi ve yapısal, kurumsal ve yasal reformlar çerçevesinde araştırma ve eğitim faaliyetlerini koordine etmeyi amaçlamıştır. Müze, 30 Aralık 2004 tarihindeki kuruluşundan bu yana, Profesör Davit Lortkipanidze tarafından yönetilmektedir.[1] Gürcistan'ın ulusal hazinelerinin çoğu, Ulusal Müze koleksiyonlarında korunmaktadır. Ulusal Müze'deki müzelerin en eskisi, Simon Canaşia Müzesidir. Müze, 1852'de Rus İmparatorluğu Coğrafya Birliği tarafından Kafkasya Müzesi adıyla kurulmuştur. Müze, Gürcistan, Kafkasya ve Orta Doğu arkeolojisinin ve etnografisinin yüz binlerce eserini barındırmaktadır.

Müzenin ana kısmı tüm Rustaveli Bulvarını kaplamaktadır; l. Gudiaşvili, N. Vaçnadze ve diğer sokakların arasında da Ulusal Müzeye bağlı yapılar görmek mümkündür. Farklı dönemlerde yapılmış, değişik stillerdeki yapılar, büyük bir bahçeyle birleştirilmiştir.

Gürcistan Ulusal Müzesi, aşağıdaki müzelerin yönetimini birleştirmektedir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Georgian National Museum: about 26 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Retrieved on December 16, 2007
  2. ^ Manuvera (9 Eylül 2014). "The Last Iranian Tiger in Georgia". kavehfarrokh.com. 3 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2017. 
  3. ^ Farrokh, K. (21 Mart 2015). "Turan Tiger Hunted in Central Asia in the 1930s". kavehfarrokh.com. 10 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2017.