Sergo Orconikidze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mikoyan, Stalin ile (Tiflis, 1925
Sergey Kirov ve Grigori Ordjonikidze, Leningradski Metalliçeski Zavod firmasını ziyaret ederken. Sol ve arkalarında fabrika elemanları, sağında Kuzey Kutbu kâşifi İvan Papanin görülmektedir (Leningrad, 1927).

Grigol Orconikidze (Gürcüce: გრიგოლ (სერგო) ორჯონიკიძე, Rusça: Григорий Константинович Орджоникидзе / Grigoriy Konstantinoviç Orconikidze. 24 Ekim 1886 – ö. 18 Şubat 1937), Sergo Orconikidze olarak da tanınır. Politbüro üyesi. "Koba" lakaplı Stalin'in yakın dostu. Orconikidze, Stalin ve Mikoyan ile birlikte yarı şaka maksatlı "Kafkasya hizbi" olarak anılmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1886'da Gürcistan'ın Haragauli'de dünyaya gelmiştir. Tiflis'teki Mikhailov Hastanesi Tıp Okulundan tıbbi doktor olarak mezun olmuştur.

Ancak silah kaçakçısı olduğu öne sürülerek tutuklanmıştır. Tahliye edildikten sonra Almanya'ya gitmiş ve 1907'de Rusya'ya dönerek Bakü'ye taşınmıştır. Bakü'de Stalin ile birlikte faaliyetlere katılmış ve 1909'da Bolşevik görevlisi olarak İran'daki Meşrutiyet Devrimine (1906-1911) katılarak Tahran'da kalmıştır.

Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi üyesi olduğu öne sürülerek tutuklanarak Sibirya'ya sürgüne gönderilmiş ve üç yıl sonra oradan kaçmayı başarmıştır. Nisan 1912'de Stalin ile birlikte Sankt-Peterburg'a döndüyse de tekrar tutuklanarak 3 yıllık ağır zorunlu çalışma cezasına çarptırılmıştır.

Ekim Devriminden sonra Rus İç Savaşı sırasında Ukrayna'da komiser olmuş ve Kafkasya'daki mücadeleye katılmıştır. Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin kuruluşunu desteklemiş ve Menşeviklerin Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'ne karşı düzenlenen Kızıl Ordu istilasında önderliğini üstlenmiştir. Gürcistan Olayı'nda Gürcülerin özerklik isteklerine karşı çıkarak bastırmış ve 1922'de Transkafkasya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ni kurdurmuştur. 1926'da Sovyet Komünist Partisi Merkezi Komitesi Politbüro üyeliğine seçilmiştir.

18 Şubat 1937'de öldü. Resmi olarak enfarktüs nedeniyle öldüğü açıklandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Sergo Orconikidze ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.