Muşkiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Muşkiler, Demir Çağı döneminde Anadolu yaşamış, Asurlu kaynaklarında görülen ama Hitit kaynaklarında görülmeyen bir halktır.[1] Bazı yazarlar, Muşkilerin Yunan kaynaklarında geçen Moshiler (Μόσχοι) ile aynı halk olduğunu ve Meshetili bir Gürcü halkı olduğunu iddia etmiştir. Josephus, Moshoiler ile İncildeki Mesheçlerin aynı halk olduğunu belirtmiştir. Asur kaynaklarında iki farklı grup Muški olarak adlandırılmıştır (Diakonoff 1984:115): biri MÖ 12 ve 9. yüzyıllar arasında Murat Nehri ile Fırat arasında yaşamış olan "Doğulu Muşkiler", diğeri ise MÖ 8 ve 7. yüzyıllar arasında Kapadokya ile Kilikya arasında yaşamış olan "Batılı Muşkiler". Önceki Asur kaynakları Batılı Muşkilerin Friglerle aynı halk olduğunu göstermektedir, ancak daha sonra yazılmış Yunan kaynakları Muşkiler ile Frigleri ayırt etmektedir.

Doğulu Muşkiler ile Batılı Muşkiler arasındaki fark kesin değildir, fakat Doğulu Muşkilerin bir kısmının MÖ 10 ve 8. yüzyıllar arasında Kilikya'ya göç ettiği düşünülmektedir. Doğulu veya Batılı Muşki'nin hangi dili konuştuğu hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmese de, bir çeşit Frig, Ermeni, Anadolu veya Gürcü dilini konuştukları tespit edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaşkalar ile Muşkilerin aynı topluluk olduğu Goetze tarafından bir süreliğine iddia edilmiştir (Diakonoff 1984:116)