Kutaisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutaisi
ქუთაისი
Kutaisi bayrağı
Bayrak
Kutaisi arması
Arma
Ülke Gürcistan Gürcistan
İdare
 • Belediye başkanı Şota Murğulia
Yüzölçümü
 • Toplam 70 km² (20 mil²)
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 147 635
Zaman dilimi UTC+04.00 (GMT)
Dünya Mirası Listesi'ne alınan Gelati Manastırı
Katolik kilisesi

Kutaisi veya Kutais (Gürcüce: ქუთაისი; antik adı:Aeas/Aias), Gürcistan’ın ikinci büyük kentidir. Ülkenin batı bölümünde, İmereti bölgesinde yer alan ve bu bölgenin en büyük kentidir. Tiflis'e uzaklığı yaklaşık 221 kilometredir. Nüfusu 147 635’dir (2014).

Kutaisi, Sovyetler Birliği döneminde ağır metal sanayinin merkeziydi. O dönemde şehrin nüfusu 250.000 civarındaydı. Ancak bugün Rusların bölgeyi terk etmeleri sonrasında nüfusu azalmıştır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutaisi, antik dönem krallığı Kolheti’nin başkentiydi. Arkeolojik buluntular, kentin MÖ 2. binin başlarında Kolheti Krallığı'nın başkenti olduğunu göstermektedir. Homeros’un İason ve Argonotlar hakkında yazdıklarından hareketle tarihçiler, Kolheti’ye yapılan bu efsanevi yolculuğun, Argonotların varmayı amaçladıkları ve Kral Aietes’in sarayının bulunduğu Kutaisi'de (Aias) son bulduğunu kabul ederler. Kutaisi, 975-1122 tarihleri arasında Kartli Krallığı’nın başkenti oldu. 15. yüzyıldan 1810’a değin de İmereti Krallığı’nın başkentiydi. 1810 yılında İmereti Krallığı toprakları Çarlık Rusya’sı tarafından işgal edildi. 1991’de Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ekonomik olarak gerilemesine karşın Kutaisi ülkenin başlıca sanayi kentlerinden biriydi. Kutaisi’nin nüfusunun önemli bir kısmı günümüzde kentten ayrılmış ve iş için yurt dışına gitmiştir. Nüfusunun kalan kısmı, küçük ölçekte ticaretle geçinmektedir.

Kutaisi, Gürcücede 500 anlamına gelir (Kuti + asi , Kuti 5, Asi 100 demektir).

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutaisi, Rioni Irmağı’nın her iki yakasında kuruludur. Kentin deniz seviyesinden yüksekliği 125-300 metredir. Kent, doğu ve kuzeydoğudan İmereti Dağları’nın etekleriyle çevirilidir. Kuzeyinde Samgureli Düzlüğü, batısında ve güneyinde de Kolheti Ovası yer alır.

Dünya Mirası Listesi'ne alınan Bagrati Katedrali

Görülmeye değer yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüze ulaşan en önemli yapı kalıntısı, Gürcistan Kralı III. Bagrat’ın 11. yüzyılın başlarında yaptırdığı Bagrati Katedrali’dir. Bagrati Katedrali ve 12. yüzyılın hemen başında Kral Kurucu Davit'in yaptırdığı Gelati Manastırı, kentin birkaç kilometre doğusunda yer alır. Her iki kültürel varlık 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır [1]19 Mart 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi.

Kardeş Kentler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent Ülke
Columbia, Missouri Amerika Birleşik Devletleri ABD
Newport Galler Galler
Gelsenkirchen Almanya Almanya
Vitoria-Gasteiz İspanya İspanya
Nikea Yunanistan Yunanistan
Tula Rusya Rusya
Filibe Bulgaristan Bulgaristan
Aşkelon İsrail İsrail
Reşt İran İran
Samsun Türkiye Türkiye
Gence Azerbaycan Azerbaycan
Gümrü Ermenistan Ermenistan
Lyon Fransa Fransa
Bayonne Fransa Fransa
Donetsk Ukrayna Ukrayna
Kars[1] Türkiye Türkiye
Harkov Ukrayna Ukrayna
Lviv Ukrayna Ukrayna
Tientsin Çin Çin

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]