Birleşik Devletler'in Batı Kıyıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tanımlamaların değişmesine göre bölge. Kırmızı ile gösterilen eyaletler daima bu tanım içerisindeyken, çizgili kırmızılı eyaletlerin bu tanımlamaya dahil edilmesi tartışma konusudur.

"Birleşik Devletler'in Batı Kıyıları", "Batı Kıyı Şeridi" veya "Pasifik Kıyı şeridi" Amerika Birleşik Devletleri içinde coğrafi bir adlandırmadır. Bu tanımlama genel olarak Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletlerini adlandırmak için kullanılmıştır. Fakat Arizona ve Nevada eyaletleri kıyı şeridinde olmasalar da diğer üç eyaletle olan yakın ekonomik ve kültürel ilişkileri nedeniyle bu tanımlamanın içinde yer alırlar.

Yine Alaska ve Hawaii de, Pasifik Okyanusu'na kıyılarının olması sebebiyle bu tanımlamaya dahil edilmişlerdir. 2007 yılında, tanımlamaya dahil edilen eyaletlerin durumuna göre bu bölgenin nüfusu 50 ile 60 milyon arasında tahmin edilmiştir.[1]

Pasifik'e kıyısı olan büyük şehirler: Los Angeles, San Diego, California, San Francisco, California, Seattle, Washington, Anchorage, Alaska, Honolulu, Hawaii, and Long Beach, California. Pasifik'e kıyısı olmayan büyük şehirler: Phoenix, Arizona; San Jose, California; Las Vegas, Nevada; Portland, Oregon; Sacramento, California; Fresno, California; Tucson, Arizona; ve Oakland, California'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]