Birleşik Devletler'in Batı Kıyıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tanımlamaların değişmesine göre bölge. Kırmızı ile gösterilen eyaletler daima bu tanım içerisindeyken, çizgili kırmızılı eyaletlerin bu tanımlamaya dahil edilmesi tartışma konusudur.

"Birleşik Devletler'in Batı Kıyıları", "Batı Kıyı Şeridi" veya "Pasifik Kıyı şeridi" Amerika Birleşik Devletleri içinde coğrafi bir adlandırmadır. Bu tanımlama genel olarak Alaska, Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletlerini adlandırmak için kullanılmıştır. Fakat Arizona ve Nevada eyaletleri kıyı şeridinde olmasalar da diğer üç eyaletle olan yakın ekonomik ve kültürel ilişkileri nedeniyle bu tanımlamanın içinde yer alırlar.

Yine Hawaii de, Pasifik Okyanusu'na tanımı nedeniyle bu tanımlamaya dahil edilmiştir. 2007 yılında, tanımda yer alan devletlerin durumuna göre, bu bölgenin nüfusunun 50 ila 60 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir.[1]

Pasifik'e kıyısı olan büyük şehirler: Los Angeles, San Diego, California, San Francisco, California, Seattle, Washington, Anchorage, Alaska, Honolulu, and Long Beach, California. Pasifik'e kıyısı olmayan büyük şehirler: Phoenix, Arizona; San Jose, California; Las Vegas, Nevada; Portland, Oregon; Sacramento, California; Fresno, California; Tucson, Arizona; ve Oakland, California'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]