The Woman Who Lived

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
257 – "The Woman Who Lived"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
 • Maisie Williams – Ben
 • Rufus Hound – Sam Çabuk
 • Elisabeth Hopper – Lucie Fanshawe
 • John Voce – Bay Fanshaw
 • Struan Rodger – Clayton
 • Gruffudd Glyn – Mızraklı Asker Lloyd Llywelyn
 • Reuben Johnson – Mızraklı Asker William Stout
 • Ariyon Bakare – Leandro
 • Gareth Berliner – Arabacı
 • Daniel Fearn – 1. Kalabalık
 • Karen Seacombe – 2. Kalabalık
 • John Hales – Cellat
 • Will Brown – Kara Şövalye (ses)
Prodüksiyon
Senarist Catherine Tregenna
Yönetmen Ed Bazalgette
Dramaturg Nick Lambon
Yapımcı Derek Ritchie
Yürütücü yapımcı(lar) Steven Moffat
Brian Minchin
Bölümün müzik bestecisi Murray Gold
Seri 9. sezon
Süre 2 parçalı bölümün ikincisi, 45 dakika
Orijinal yayın 24 Ekim 2015 (2015-10-24)
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Girl Who Died"
"The Zygon Invasion"

"The Woman Who Lived", Büyük Britanya bilim kurgu dizisi Doctor Who'nun dokuzuncu sezonunun altıncı bölümü. Bölüm ilk kez 24 Ekim 2015 tarihinde BBC One kanalında yayınlanmıştır. Catherine Tregenna'nın yazdığı bölümün yönetmenliğini Ed Bazalgette üstlenmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek başına elindeki cihazla bir uzaylı nesnesinin izini süren Doktor, 1651 yılında İngiltere'de kendisini "Kâbus Şövalye" olarak tanıtan ve bir arabayı soymaya kalkışan soyguncu ile karşılaşır. Doktor cihazını kullanarak aradığı şeyin o arabada olduğunu öğrenir. Ama sürücü arabayla uzaklaşır. Erkek sesi olan soyguncuyla konuşurken, soyguncu yüzünü gösterir ve onun daha önce Viking köyünde Mire teknolojisiyle hayata döndürdüğü kız olduğunu görür. Yıllarca yaşadığı hatıraların çoğunu unutmuş, çok kez sevdiklerini kaybetmenin acısını yaşamış ve bu acıları unutmaya çalışmıştır. Önceden adı Ashildr olan kadın adını yalnızlığından dolayı "Ben" olarak değiştirmiştir. Doktor'a kendisini bu dünyadan uzaklara götürmesi için yalvarır, ama Doktor kabul etmez. Doktor, Ben'in günlüğünü karıştırırken bazı sayfaların yortılıp atılmış olduğunu ve bazı sayfalarında da gözyaşı olduğunu görür. Daha önce üç çocuğunun olduğunu ve çocuklarını Büyük Veba Salgınında öldüğünü, aynı hatıraları yaşamamak için bir daha çocuk sahibi olmadığını öğrenir.

Ben ve Doktor, bir evden nesneyi çalar. Bacanın üstüne tırmanarak kaçarlar ve başka bir haydut olan Sam Çabuk'a yakalanıp onu da atlatırlar. Doktor nesnenin, "Hades'in Gözleri" olduğunu söyler ve antik Yunan mitolojisine göre öbür dünyaya portal açtığına veya uzaya inanmaktadır. Nesnenin ilk sahibi ve Ben'in dostu olan aslan benzeri uzaylı Leandro ile tanışır. Ölen karısıyla temasa geçmek için bu nesneyi istediğini ve Ben'le beraber galaksilerarası gezeceğini söyler. Ancak, nesne herhangi birisinin ölümüyle aktif olmaktadır ve Ben, yarı kör ve sağır olan uşağını öldürmek ister. Doktor buna karşı çıkar ve Ben, Doktor'u tutmaları için mızraklı askerlerine bırakır. Sam Çabuk'un idam edileceği Tyburn'e gider.

Doktor, askerlerden kaçarak Ben'i takip eder. Tyburn'de Sam Çabuk'un idamı sırasında Sam Çabuk ile şakalaşır ve psişik kağıdını kullanıp Oliver Cromwell'ın Çabuk'u affettiğini söyleyerek idamı engeller. Ancak, Ben sonunda nesneyi Çabuk'un göğsüne saplayarak onu öldürür ve gökyüzünde bir portal açılmaya başlar. Leandro aslında kendi halkının Dünya'yı işgal etmesine yardım etmek için portali açtırmıştır. İdamı izlemeye gelen kalabalığı öldürmeye hazırlanır. Bunun olmasıyla Ben, vicdanının olduğunu hatırlar ve Doktor'un verdiği ikinci Mire teknolojisini Çabuk'a enjekte eder. Swift'in hayatını kurtarır ve portal kapanır. Leandro başarısız olduğu için halkı tarafından öldürülür. Daha sonra Doktor Çabuk'un ölümsüz olmama ihtimalinin olduğunu, çünkü enerjisinin çoğunu portali kapatmak için harcadığını söyler. Ben, Doktor'a arkadaş olduklarını ve dikkat edeceğini söyler. Daha sonra Doktor orayı terk eder. Doktor, TARDIS'teyken Clara gelir ve telefonunda öğrencisiyle çektirdiği bir özçekimi gösterir. Doktor, fotoğrafın arkaplanında görünen ben'i fark eder.

Önceki bölümlerle bağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor, Ashildr'a daha önce Beşinci Doktor'un öyküsü The Visitation'da görünen Terileptillerin Büyük Londra Yangınına neden olduğunu söylemiştir.[1][2]

Doktor'un şakaya karşı olduğunu söylemesi "Robot of Sherwood" bölümünde Doktor'un Robin Hood'u ve grubunun hep neşeli olup şakalar yaptıkları için kızmasına göndermedir.[1][3]

Doktor, Ashildr'a kendisi gibi olan Kaptan Jack Harkness'ın gelecekte kendisini bulabileceğini ve ölümsüz birinin yol arkadaşı olmasını istemediğini söylemiştir. Doktor, daha önce de ölümsüz bir yol arkadaşının olmasını istemediği için kendisinden kaçtığını Jack Harkness'a 3. sezonun "Utopia" bölümünde söylemiştir.[4]

Yapılan dış göndermeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor Ashildr'ın maskesinden dolayı ona "Zorro" demiştir. Johnston McCulley tarafından tasarlanan maskeli haydut ilk kez 1919 yılında gösterilmiştir.[2]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Struan Rodger, daha önce 1. sezon ve 3. sezon arasında "Boe'nun Yüzü"nü seslendirmiştir.

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, yayınlandığı gece Birleşik Krallık'ta 4,39 milyon seyirci tarafından izlenmiştir. %20,2'lik bir reyting payı almıştır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "The Woman Who Lived: Hints & Teasers (Set #1)". doctorwhotv.co.uk. 22 Ekim 2015. 30 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2015. 
 2. ^ a b "'Doctor Who': 10 Things You May Not Know About 'The Woman Who Lived' - Anglophenia - BBC America". BBC America. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ McCullough, Mark (26 Ekim 2015). "12 Great Moments From The Woman Who Lived". 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2015. 
 4. ^ "The Woman Who Lived: Hints & Teasers (Set #2)". doctorwhotv.co.uk. 23 Ekim 2015. 30 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2015. 
 5. ^ "UK TV ratings: Strictly Come Dancing thrashes The X Factor by 3 million on Saturday night". Digital Spy. 27 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]