Gloucester

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gloucester
City of Gloucester
Gloucester panaromasi
Gloucester konumu
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Güney Bati
Kontluk Gloucestershire
Nüfus
 (2001 sayımı)123,205.
 • Toplam 136.203,
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)
Alan kodu 01452

Gloucester (isminin soylenmesi GLOS-tər) Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Guney-Bati (South-West) bolgesinde Gloucestershire kontluğu içinde bulunup ve şehir olma ilk kraliyet berati 1155'te Ingiliz Kralı II. Henry tarafından verilen tarihsel bir yerleskedir.

Gloucester şehri Antik Romalılar tarafından MS 45'te Glevum adıyla kurulmuştur.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gloucester şehri İngiltere-Galler ülkesi sınırına yakındır. Şehir Severn Nehri'nin doğu kıyısında Birmingham şehrinin 72 güney-guney-batısında ve Bristol şehrinin 51 km kuzey-doğusunda ve Londra'nin 183 km batı-kuzey-batısında konumlanmıştır. Şehir doğuda "Cotswolds" tepeleriyle korunmakta batısında "Dean Ormani" ve kuzeyinde ise "Malvern Tepelri" bulunmaktadır.

20. yüzyıldaki gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gloucester şehri 20. yuzyilda büyük bir ucak sanayi merkezi olmakla beraber şehrin sanayi bazi 20. yuzyilda yıkılmış şehirde en onemli çalışma alanı hizmet sektoru olmuştur. Bunların basında finans sektoru gelmekteydi ve 1997'de ozel Lloyds Bankacilik Groubu tarafından satin alinmis olan "Cheltenham and Gloucester" bankasinin merkezi Gloucester'de bulunmaktaydı. Gloucester şehri Severn Nehri halicinin büyük gelgite bağlı olmasi ve derin kanallastirma sonucu gunun bazi zamanlarında büyükce deniz sileplerinin gelip yanasabilecegi ve git zamanlarında siginabilecekleri doklara sahip bir liman şehriydi. Fakat 1980'li yıllara kadar bakimsizlik dolayisyla bu kanallar, rihtimlar ve antrepolara kullanilmamya baslamis ve harabelere donmuslerdir. 1980'li yıllarda şehir liman tesislerini yikip buralarda evler. apartimanlar, barlar, dukkanlar, muzeler ve turistik tesisler yapılmıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gloucester'nin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]