On Üçüncü Doktor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doktor
On Üçüncü Doktor
Canlandıran Jodie Whittaker
Görev süresi 25 Aralık 2017–günümüz
İlk görünüm "The Woman Who Fell to Earth" (2018)
Son görünüm "The Power of the Doctor" (2022)
Yol arkadaşları
Kronoloji
Önce gelen Peter Capaldi (On İkinci Doktor)
Sonra gelen Ncuti Gatwa (On Dördüncü Doktor)

On Üçüncü Doktor, Doctor Who adlı Birleşik Krallık bilimkurgu dizisinde Doktor'un on üçüncü yüzü. Bu role Jodie Whittaker seçilmiştir. Diziye göre Doktor, Zaman Lordu olarak bilinen zamanda yolculuk yapan insansı bir uzaylıdır. Bir Zaman Lordu ölümcül bir yara aldığında rejenerasyon geçirerek vücudunu değiştirebilmekte, yeni bir görünüşe ve yeni bir kişiliğe sahip olmaktadır. Dizinin 1963 yılında başlayan klasik serisinden beri Doktor rolünü erkek oyuncular oynamıştır. Whittaker, bu rolü oynayan ilk kadın oyuncudur.

Dizinin geçmişinden bu yana, Doktor bin yıllık, bir şekilde bilinmeyen kökenleri olan, zaman ve uzayda TARDIS'lerinde ve sıklıkla arkadaşlarıyla seyahat eden uzaylı bir Zaman Lordudur . Yaşamın sonunda şarkısı bittiğinde, Doktor kendini yeniler ; sonuç olarak, Doktor'un fiziksel görünümü ve kişiliği değişir. Whittaker'ın enkarnasyonu, bir şeyler inşa etme, arkadaşlıklara yüksek değer verme ve şiddet içermeyen çözümler için çabalama tutkusu olan aptal hafif yürekli bir maceracıdır.

Onüçüncü Doktorun arkadaşları arasında dispraktik yarı zamanlı depo işçisi Ryan Sinclair, emekli otobüs şoförü ve aynı zamanda ise Ryan'ın üvey büyükbabası Graham O'Brien ve eski polis memuru Yasmin Khan ile tanışır. Daha sonra Onüçüncü Doktor geçmiş suçlarından dolayı Judoon tarafından yakalanır ve Uzay Hapishanesine sevk edilir ardından 10 ay hapishanede süre geçirdikten sonra eski yol arkadaşı Kaptan Jack Harkness ile yolları kesişir ve birlikte hapishaneden kaçarlar. Ryan ve Graham dünya kalmaya karar verirler ve Onüçüncü Doktorun yanından ayrılırlar. Onüçüncü Doktor Yaz ile bir süre seyahat ederler ardından çok geçmeden bir gıda bankasında gönüllü olarak çalışan Dan Lewis kendisini hiç beklenmedik bir anda Doktor ile seyahat ederken bulur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]