Demir Adam (film, 2008)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Iron Man
Yönetmen Jon Favreau
Yapımcı Avi Arad
Kevin Feige
Hikâye Stan Lee
Larry Lieber
Don Heck
Jack Kirby
Uyarlama Arthur Marcum
Matthew Hollaway
Mark Fergus
Hawk Ostby
Oyuncular Robert Downey Jr.
Terrence Howard
Gwyneth Paltrow
Jeff Bridges
Müzik Ramin Djawadi
Görüntü yönetmeni Matthew Libatique
Dağıtıcı Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2008
Çıkış tarih(ler)i 2 Mayıs 2008
Süre 126 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $140,000,000
Hasılat $585,174,222
Devam filmi Iron Man 2

Iron Man (Türkçe: Demir Adam), 2008 yapımı, Marvel Comics Şirketi’nin yayınladığı Demir Adam isimli çizgi romanın beyazperde uyarlaması olan film.

Robert Downey Jr. filmin kahramanı Demir Adam'ı canlandırıyor. Filmde oyuncuya Terrence Howard, Gwyneth Paltrow ve Jeff Bridges eşlik ediyor. Filmin devamı 2010 yılında gösterime girdi ve başrolde yine Robert Downey Jr. oynadı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkesi için teknoloji harikası silah ve füzeler üreten Stark Industries’in kurucusu olan Howard Stark'ın varisi ve yeni Stark Industries yöneticisi olan Tony Stark, geliştirdiği yüksek teknolojik buluşlarla dünya çapında çok önemli konuma ulaşmış bir silah sanayicisi ve mucittir. Boş zamanlarındaysa güzeller güzeli kadın hayranlarını ihmal etmez. Yeni geliştirdiği Jericho füzelerin test edildiği bir tatbikat/gösterinin ardından konvoyunun saldırıya uğraması ve bir terörist grubun eline esir düşmesiyle birlikte Tony’nin “tatlı hayatı” bir anda kabusa döner.

Saldırı esnasında zaten zayıf düşmüş olan kalbinin yanına şarapnel parçalarının saplanmasıyla hayatı tehlikeye giren Tony, kendisini esir alan terör grubunun esrarengiz lideri Raza (Faran Tahir) tarafından gelişmiş silahlar üretmeye zorlanır. Ancak en kötü anında bile zekasını ve yaratıcılığını kullanarak kendisini esaretten kurtaracak bir zırh imal etmeyi başaracaktır.

Teröristlerden kurtulup ülkesine döndüğünde kendi geçmişiyle hesaplaşma noktasına gelen Tony, kurucusu olduğu Stark Industries’i yepyeni bir hedefe yönlendirmeye yemin eder. Eskiden sağ kolu olan ve kendisinin yokluğunda şirketi yöneten Obadiah Stane’in (Jeff Bridges) şiddetli muhalefetine rağmen günlerini ve gecelerini atölye/laboratuvarında çalışarak geçirmeye başlar. Artık tek isteği, kendisine insanüstü güçler ve fiziksel koruma sağlayacak çok gelişmiş bir zırh geliştirmektir.

Bu arada, yıllardır beraber çalıştığı güzel asistanı Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) ve arkadaşı yarbay Rhodey’in (Terrence Howard) yardımıyla dünya çapında sonuçlar yaratacak haince bir komployu açığa çıkartmayı başarır. Yeni kırmızı ve altın rengi zırhına bürünen Tony Stark ve ikinci kimliği Iron Man olur.

Başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Film vizyona girdiği ülkelerde ciddi bir fan kitlesi yaratmıştır. En iyi görsel efektler ve en iyi ses dallarında Akademi Ödülleri(Oscar) adaylıkları vardır. Ancak en iyi görsel efektleri The Curious Case of Benjamin Button'a en iyi ses düzenlemesini de The Dark Knight'a kaptırmıştır. Ödül kazanamamasına rağmen Marvel'in Spider-Man 2'den sonra en iyi süper kahraman uyarlaması olarak görülmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Cloverfield
En İyi Bilim Kurgu Filmi Saturn Ödülü
2008
Sonra gelen:
Avatar