İçeriğe atla

Call of Duty: World at War

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Call of Duty: World at War
Cover art
GeliştiriciExakt Entertainment
Arkane Studios
Treyarch Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıActivision
YapımcılarTreyarch
n-Space (N-DS versiyonu)
Rebellion (PS2 versiyonu)
BesteciSean Murray Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriCall of Duty
MotorIW engine 3.0
PlatformlarMicrosoft Windows, Nintendo DS, PlayStation 2, PlayStation 3, Wii ve Xbox 360
ÇıkışAmerika Birleşik Devletleri 11 Kasım 2008
Avustralya 12 Kasım 2008
Avrupa Birliği 14 Kasım 2008
TürlerBirinci şahıs nişancı, aksiyon ve savaş
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Resmî siteCall of Duty: World at War

"Call of Duty: World at War" ya da resmî olmayan adıyla Call of Duty 5, Treyarch tarafından Microsoft Windows, Nintendo DS, PlayStation 2, PlayStation 3, Wii ve Xbox 360 için geliştirilmiş ve Activision tarafından yayımlanmış birinci şahıs nişancı türünde bir bilgisayar oyunudur. Call of Duty serisindeki eklenti paketleri dışındaki beşinci oyundur. Oyunun kurgusu, bir önceki oyun olan "Call of Duty 4: Modern Warfare"in günümüz kurgusunun ardından yeniden II. Dünya Savaşı'na dönmüştür. Oyun, Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii ve Xbox 360 sürümlerinde Pasifik Cephesi'ne ve Doğu Cephesi'ne odaklanmıştır. İsmi, oyun ayrıntıları ve tahminî çıkış tarihi 23 Haziran 2008'de duyurulmuş ve oyun dünya çapında 11 Kasım 2008 ile 14 Kasım 2008 tarihleri arasında piyasaya sürülmüştür. Windows cep telefonu sürümü ve PlayStation 2 ile Nintendo DS için olay dizisi değişik olan sürümler, Glu Mobile tarafından geliştirilmiştir; fakat kurgusu yine II. Dünya Savaşı'na yöneliktir. Oyun, "Call of Duty 4"ün oyun motorunun geliştirilmiş sürümünü kullanmasıyla birlikte ses efektlerindeki gelişim artmıştır.

Oyunun konusu, II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri, Japon İmparatorluğu, Sovyetler Birliği ve Almanya'nın katıldığı Pasifik ve Doğu Avrupa'daki ilk savaşlara yoğunlaşmaktadır. Bir Marine Raider'ın (Deniz Kuvvetleri Akıncıları) ve bir Kızıl Ordu askerinin gözünden olaylar ele alınmakta ve Makin Adası Baskını, Stalingrad Muharebesi, Peleliu Muharebesi, Seelow Tepesi Muharebesi, Okinawa Muharebesi ve Berlin Muharebesi'ni kapsayan birçok tarihî savaş temel alınmıştır. Oyunun çok oyunculu bölümü çeşitli oyun modları içermekte ve ilk olarak "Call of Duty 4: Modern Warfare"da uygulanmaya başlanan, oyuncu ilerlemeler kaydettikçe ek silah ve ödüller açan bir seviye sistemi bulunmaktadır. "Call of Duty" serisine yeni eklenen özellik olan kooperatif mod özelliği, dört çevrim içi ve iki çevrim dışı oyuncuyu desteklemektedir.

Oyun, ABD'de 1.41 milyonun üzerinde kopya satarak 2008 Kasım'ın en çok satan ikinci oyunu olmuştur. "Call of Duty 4: Modern Warfare" ile karşılaştırıldığında Birleşik Krallık'ta ilk haftasında ikinci kez çok kopya satmış ve Birleşik Krallık'ta en hızlı satan üçüncü bilgisayar oyunu hâline gelmiştir. Oyun çok çeşitli eleştiriler almıştır. Bazı eleştirmenler, oyunun yeniden II. Dünya Savaşı temasına dönmesini ve "Call of Duty 4: Modern Warfare"in devamı niteliğinde olmamasını olumsuz karşılamıştır. Diğer eleştirmenler ise savaşın karanlık ve cesaret dolu yüzünü yansıttığı için övgüyle karşılamışlardır. Ayrıca, hikâyedeki bazı önemli olayların atlamalar nedeniyle görülmediği eleştirilse de yeni kooperatif mod sayesinde eleştirmenlerden tam not almıştır.

Call of Duty: World at War, Call of Duty serisindeki beşinci oyundur.[1] Serideki önceki oyunlardan daha olgun bir tema takdim etmektedir.[2] Oyun aynı zamanda hedefleri tamamlamadaki çeşitli yollar yönüyle açık uçlu tarzdadır.[3] World at War'un oynanışı serinin önceki oyunlarına benzerlik göstermektedir. Oyuncular düşmanlarla, görevler sırasında koruma ateşi açarak yardımda bulunan, düşmanlara ateş eden, giriş için odaları temizleyen yapay zekâlı takım arkadaşlarının yanında çarpışacaklardır.[4]

Oyunun Wii sürümü Wii Zapper adındaki bir silaha benzer ek kontrol aygıtı ile oynanılabilmektedir. Zapper veya Wii Remote ve Nunchuk hedeflere nişan alırken oyuncuyu gerçek nişancı havasına sokmaktadır.[5]

Kurgu II. Dünya Savaşı zamanına döndüğünden Call of Duty serisindeki diğer oyunlarda Thompson makineli silahı, Mosin Nagant tüfeği ve Panzerschrek anti-tank roket atar dahil olmak üzere görülen silahlar ve teknoloji yeniden takdim edilmiştir. Oyuncu tüm bu silahları kullanabilmekle fakat, el bombalarının dışında sadece iki silah taşıyabilmektedir. Öldürülen düşmanların silahları yerden alınabilmekte ve oyuncunun cephanesine eklenebilmektedir. Oyuncular aynı zamanda ele geçirdikleri silahlarda ek parçalara rastlayabilmektedir buna hafif tüfek bombalarıyla donatılmış silahlar, teleskobik görüş ve süngüler dahil edilebilir.[6]

Bir karakter üç pozisyonun birinde bulunabilir: ayakta durma, çömelme veya sürünme hareketi; her bir hareket oyuncuyu atış doğruluğu ve gizlilik yönünden etkiler. Siper kullanmak oyuncuyu düşmanların ateşinden korur veya alınan önemli darbelerin ardından oyuncunun sağlığını düzeltir, ayrıca oyun içerisinde zırh veya sağlığı yükseltmeye yarayan nesneler bulunmamaktadır. Oyuncu darbe aldıktan sonra, ekranın yan tarafları kırmızılaşır ve karakterin kalp atışları yükselir. Karakter siperlerin arkasında durarak yoğun düşman ateşlerinden korunabilir. Karakter, düşman askerleri tarafından atılan el bombaları oyuncuya yakın bir yere düşerse, bombanın yönünü belirten bir işaret ekranda belirir, bu sayede oyuncu duruma bağlı olarak ya bombayı yerden alır karşı tarafa atar ya da o bölgeden güvenli bir yere intikal eder.[7]

Çevrimiçi çoklu oyuncu modundan bir görüntü

World at War, Call of Duty 4'e benzer birçok oyunculu modu bulunmaktadır. Oyunun tüm sürümleri benzer perk ve sıralama sistemi kullanmaktadır[8] ve deathmatch ve capture the flag dahil olmak üzere altı farklı çoklu oyuncu modu takdim etmektedir. Oyun aynı zamanda seride ilk defa karşılaşılan bir bölünmüş ekran yoluyla iki oyuncuya veya çevrimiçi dört oyuncuya kadar olanak sağlayan kooperatif oynanabilirlik modu takdim etmektedir. Oyunun Wii sürümü kooperatif moduna sahip değildir fakat iki oyuncu, aynı ekrandan oynayabilmelerine olanak sağlayan "ekip arkadaşı co-op" modu bulunmaktadır.

Oyunun hikâye bölümü bittiğinde akabininde Nazi Zombileri adında bir bölüm açılmaktadır. Söz konusu bölümün bulunduğu aldığı yerin haritadaki adı Almanca olarak Nacht der Untoten, İngilizce çevirisi "Night of the Undeads" ve Türkçesi "Ölümsüzlerin Gecesi"dir. Nazi Zombilerinin sürekli saldırdığı bir alanda 1-4 oyuncunun çarpışmasından ibarettir. Oyuncular istediği takdirde birlik halinde zombileri çevrimdışıyken iki oyuncu olarak veya çevrimiçiyken dört oyuncuyla olarak alt edebilme olanağı sağlanmıştır. Oyuncular zombileri yaralayarak veya öldürerek puan kazanabilirler ya da parçalanmış pencereleri tamir edebilirler, hangi koltuklara veya kapı Bunker içinde gibi tıkanmaları kaldırmak için başlangıç tabancası daha kullanışlı silahlara erişim sağlamak için kullanılır. Silahlar kimden satın hangi rastgele bir silah verir duvarlara veya Gizli Kasası, üzerinde sıralanıyor. Zombiler sürekli pencereler veya bazı duvar ve giriş elde etmek için ve oyuncu öldürmek kurullarında break; tüm oyuncular oyunun ölmek bitti. Başka bir oyuncu ya da canlandırıyor bir turun sonunda, sadece bir tabanca ile respawn olacak Downed oyuncular devam edebilirsiniz.

19 Mart 2009 tarihinde, Treyarch bir yeni Nazi Zombies seviyesi içeren harita paketi 1 yayımladı. Yeni harita Verrückt, kendisi için "deli" Almanca çağrılır.

İkinci bir harita paketi yeni bir Nazi Zombies seviyesi (The Zombie Swamp) Shi No Numa (Türkçe: Ölülerin Marşı) hakkı ile Haziran 2009'da çıktı. Bu sefer Japonya'dan zombiler taarruz ediyor. Yeni bir tane tür geliyor bu seviyede, "Hellhounds". Oyuna en son eklenen paket ise "Der Riese" adlı ışınlanma özelliği olan bölümdür.

Nazi Zombileri Karakterleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Nikolai Belinski: Kızıl Ordu askeridir. 1917 yılında Rusya'dan sürgün edilmiş fakat sonra soruşturma emriyle Call of Duty Black Ops II'deki Origins'e gidip ülkesine sadık kalmıştır. II. Dünya Savaşı'nda savaşmış ve karısı ve kardeşini Alman'lar öldürmüştür. 1943 yılında Nazi'ler tarafından esir alınmış ve Grup 935'te denek olarak kullanılmıştır. Dr. Edward Richtofen Tarafından Element 115 (Moscovium)'a Maruz Kalmış ve 1945 yılına kadar uyutulmuştur. Beraberinde uyuyan Takeo ve Dempsey 1945'te Uyandırılmış ve Zombi Kıyametiyle Karşı Karşıya Kalmışlardır. Alkolik ama aynı zamanda güçlü ve cesurdur.
 • Takeo Masaki: Japon Ordusu askeridir. 1942 yılında Shi No Numa haritasında bulunan Rising Sun Tesisindeki araştırmanın soruşturulması için gönderilir. Araştırmanın canlı denek kullandığından yapılamaz olduğunu belirtir. Bundan dolayı Nazi'ler onu engelleyip esir alır ve Pablo Marinus adında öldürülen bir meksikalı denek yerine geçer. yine Nikolai ve Dempsey gibi uyutulup uyandırılır ve zombilerle yüzleşir. Sol gözünde bir hasar vardır.
 • "Tank" Dempsey: Amerikan Deniz Birliği askeridir. 1945'te Sanatorium haritası civarında 3 kişilik birliğiyle aslında Shi No Numa'da Almanlar tarafından asılan Ajan Peter Mccain'i aramaktayken yakalanır. Birliğinin tamamı öldürülürken kendisi tıpkı Takeo'da olduğu gibi Grup 935'te denek olur, uyutulur ve 1945'te uyandırılıp zombilerle savaşır.
 • Edward Richtofen: Aslında kendisi en başta Plastik Cerrahı olan Richtofen savaşa katıldı ve artık askeri tıp'ta yer almaya başladı. 1925'te İlluminati'ye Katıldı. 1931 yılında Ludwig Maxis'in kurduğu Grup 935'e katıldı. 1936'da ikisi birlikte Madde Işınlama Deneyleri yaparken ceset kullandılar. 1940'ta akıl sağlığı kötüye gitmeye başladı ve Madde Işınlama Deneylerini artırdı ve denelde karanlık güçlerden faydalandı. Aynı yılda bir silah fabrikası olan Der Riese'yi test alanı için hazırlamaya başladılar. Element 115'i kullanmaya başlayan Richtofen'in akıl sağlığı daha da kötüye gitti. En sonunda Ultimis çalışmalarına başlayıp denekleri uyutmuş aynı zamanda Ludwig Maxis'e ihanet edip kızı Samantha'yı da deneye tabi tutar. Ve deney gerçekleştiğinde zombilerle yüzleşmek için denekleri kandırır ve kendisinin de denek olduğunu söyleyip zombilerle savaştılar.


Hikâye bölümü açılış sahnesi

Oyun Makin Adası'nda 17 Ağustos 1942 gecesi başlamaktadır. Er Miller, Japonlar tarafından bir asker arkadaşına işkence edildiğini ardından da infaz edildiğini bizzat izlemektedir. Sıra Miller'a geldiğinde, ekibi tarafından kurtarılır ve tarihte Makin Adası Baskını olarak bilinen taarruza geçerler. Daha sonraki görev ise Amerikalılar'ın Japonların hakimiyeti altındaki Peleliu'ye taarruz'yla iki yıl sonra başlar başlamış olur. Miller, Japon Ha-Gō tanklarını yok etmek amacıyla roket saldırısını başlatır. Görevin sonunda, Çavuş Sullivan'a aniden bir Japon askeri tarafından karnına katana saplanır ve Sullivan orada ölür. Sonraki görev Sullivan'ın ölümüyle onbaşılıktan çavuşluğa terfi eden Roebuck ile Japonların kontrolü altındaki bir havaalanına gitmeleriyle başlar. Miller görev sırasında alev makinesi ve bazooka kullanır.[9]

Çavuş Reobuck
Japon Direnişi

Daha sonra oyun 17 Eylül 1942 tarihinde Stalingrad Savaşı'nı konu alan SSCB hikâye bölümüne geçiş yapar. Oyuncu karakteri Dimitri Petrenko Almanlar'ın vurduğu asker arkadaşlarının cesetleri arasındadır. Almanlar gittikten sonra, başka birlikten olan Çavuş Reznov ile tanışır. Sovyet ölülerinin arkasında duran Reznov, Dimitri'ye General Amsel'i öldürmek istediğini söyler. Dimitri'nin birkaç Alman askerini ortadan kaldırmasının ardından, bina ve sokakların arasından geçen Reznov'u takip eder ve Amsel'i öldürene kadar önlerine çıkan Almanları nişancı tüfekleri ve makineli tüfekler kullanarak öldürürler; General Amsel öldürüldükten sonra kaçarlar ve nehre dalarlar. Üç yıl sonra Seelow Tepesi Muharebesi (İngilizce: Battle of the Seelow Heights) olarak bilinen Berlin yakınlarında Dimitri'nin terk edilmiş bir evde esir alındığı sırada, Reznov'un Dimitri'yi kurtarıp "kendi toprakları, kendi insanları, kendi kanı" için savaşı kazanacakları demesiyle görev başlamış olur. Dimitri esir olduğu sırada Almanlar'ın bir asker arkadaşına işkence ettiğine şahit olur ve ölen bir "yoldaş"ının tüfeğini almaya çalışır, bunu fark eden bir Alman asker Dimitri'nin yüzüne tekme atar. Tam öldürüleceği anda, Kızıl Ordu terk edilmiş evi basar. Patlamanın ardından içeriye girenlerden biri Çavuş Reznov ve diğeri de sağ kolu Er Chernov 'dur. Reznov ise Dimitri'yi sağ olarak bulmasına çok sevinir. Sovyet bölükleriyle beraber Alman siperlerinden ilerlerken, Dimitri de bir Alman kampına vardıklarında Panzerschrek silahıyla arkadaşlarına yardım eder.[9]

Oyun Amerikalıların adanın daha içlerine doğru sokulduğu Peleliu'ya dönüş yapmaktadır. Miller ve birliği düşman havan topu ekiplerini yok ederek, tanklarını adanın içlerine doğru ilerleyebilmesini sağlamaktadır. Daha sonra denize dayanarak mağaralardaki düşman askerlerini ve Japonların toplarını etkisiz hale getirmişlerdir.[9]

Berlin'deki çatışma sahnelerini gösteren bir resim

Sonraki görev harekatı Seelow Tepesi Muharebesi'ne geri dönmektedir. Dimitri T-34 tankının kontrol ederek, Alman tanklarının yerle bir ettiği tren istasyonuna Sovyet ordusunun ulaşmasına yardım eder. Dimitri, yanında Reznov ve Sovyet bölükleri, Berlin'e giden bir trene binerler. Vardıkları zaman çekilmekte olan Alman askerleriyle binalarda ve sokaklarda çarpışırlar. Sonraki gün, Dimitri, bir Sovyet arkadaşının geri çekilen Alman askerini infaz ettiğine tanıklık eder. Daha sonra Berlin U-Bahn istasyonu girişine ulaşana kadar sokak ve binalardaki tüm Alman askerlerini temizleyerek devam ederler. Dimitri oradaki Alman askerlerini öldürmesi üzerine komut verilmesi rağmen Dimitri'nin öldüremedikleri Almanları diğer Sovyet askerlerince infaz edilmektedir. U-Bahn istasyonuna giriş yapıp büyük bir su dalgası tüneli basana dek Alman direnişine karşı savaşmaya devam ederler.[9]

Okinawa Muharebesi, oyuncunun bir PBY Catalina uçan teknesinde görev yapan Astsubay Locke'nin kimliğini üstlendiği "Black Cats" adlı görevde takdim edilmiştir. Bulunduğu uçaktan Japon PT Gemilerini ve kargo gemilerini yok eder ve daha sonra saldırıya uğrayan ABD filosuna yardım eder. Diğer ABD uçakları bölgeye gelene kadar Locke Japon PT teknelerine ve kamikaze uçaklarına ateş ederken bir yandan da denize düşmüş Amerikalı denizcileri kurtarır.

Uçak görevinden sonra oyun Miller'a yeniden döner, kendisi ve ekibi valilik tarafından yönetilen Okinawa bölgesine karadan saldırı yapmaktadır. Makinalı tüfeklerle ambarlarda gizlenmiş Japonları ortadan kaldırarak Amerikan tanklarının geçişine olanak sağlarlar. Sonraki görev Shuri Kalesi'ne taarruza geçmeden önce cephanelerini yenilerken pusuya düşmeleriyle başlar. Miller, havan toplarının etrafındaki ve avlulardaki Japonları öldürür. Ya Roebuck ya da Polonsky, oyuncunun yaptıklarına bağlı olarak Japon askerleri tarafından öldürülür. Hayatta kalan Amerikalılar son Japon kontra atağına karşı mücadele verir ve Shuri Kalesi'ni ele geçirirler.[9]

Sondan bir önceki görev Sovyet piyadeleriyle yeniden grup oluşturmak için Reznov'un Dimitri'yi U-Bahn sürükleyerek çıkarmasıyla başlar. Reznov,nihayet Reichstag çekerken dikmek onu Sovyet bayrağı vererek deneyimlerini bir günlük yazma olmuştur Çernov, at enstantane. Onlar Dimitri Flak 88S yok eder ve onlar Reichstag girişinde savunan kalan Alman piyade çıkarıp Reichstag dışında plaza doğru ilerlemek için bir cadde boyunca binalar temizleyin. Onlar Reichstag girerken, onlar koridor, lobi ve ana odasında Alman askerleri öldürmek. Bundan sonra onlar binanın çatısında kalan Alman piyade temizlemek, Dimitri Sovyet bayrağı dikmek yukarı taşır. O yüzden yapmadan önce, yaralı bir Alman askeri bir tabanca ile vuruyor Dimitri yükselir ve. Reznov Dimitri yardımına gelir ve pala ile Alman öldürür. O Dimitri kadar yardımcı olur ve Reichstag üst direği kapalı gamalı haç keser. Sonra Dimitri bitkiler bayrağı, Almanya üzerinden Sovyet zafer sinyalizasyon. Çernov Reichstag dışında canlı canlı yakıldığını. Son bir cutscene detayları Avrupa, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombalar savaşın sona ermesi ve bir sonucu olarak imzalanan barış anlaşması. [9] [9]

World at War'ın senaryo bölümü iki savaş konusu üzerine kurgulanmıştır. İlk savaş, Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin Japon ordusuna karşı Pasifik'de verdiği mücadele üzerine yoğunlaşırken, ikincisi ise Sovyet ordusunun Doğu Avrupa'da Berlin'e ilerleyişini konu etmektedir.[10]

World at War'un bölümlerinden birisi olan "Makin Raid"in, Japon askerlerince yakalanan Müttefik askerinin idamı öncesi oyuncunun bu olayı müşahede etmesi ve ardından Amerikalı askerlerince kurtarılması şeklinde devam ettiği gün ışığına çıkmıştır.[10] İlaveten sergilenen iki bölümden birisinde Japon donanmasına PBY Catalina üzerindeki bir makineli tüfeği kullanarak saldıran bir asker, ile hava bombardımanı ve hemen akabininde bu saldırı sırasında bir Rus keskin nişancısının Alman askerlerine ateş etmesi gösterilmiştir.[11]

 • Çavuş Reznov: Tecrübeli bir Rus çavuşudur. İşaret parmağı 1942'de Stalingrad Muharebesi'nde kopmuştur. Hem keskin nişancı hem de iyi bir hafif makineli tüfek kullanıcısıdır. En sadık yardımcısı Er Chernov'dur.Call of Duty: Black Ops'da da karşımıza çıkacaktır.
 • Er Petrenko: Tecrübeli bir Rus askeri ayrıca Sovyetler Birliği'nde canlandırılan karakterdir ve Reznov'un en iyi dostlarından biri Call of Duty: Black Ops'un bir bölümünde karşımıza çıkacaktır.
 • Er Chernov: Reznov'un en sadık yardımcısı ve bir edebiyatçıdır.Her boş vaktinde günlüğünü yazar.Berlin'de parlamento binasına girerken bir Wehrmacht askeri tarafından bir M2 Flamethrower'la yakılarak öldürülmüştür. Günlüğünü Reznov Almıştır. Kendisi Aynı Zamanda Çok Dindar'dır.
 • Er Miller: Tecrübeli bir Amerikalı askeridir. Pasifik cephesinde yönetilen karakterdir. İlk bölümde arkadaşının vahşice işkence edilip kılıç ile infaz edilişine şahit olur. Sıra kendisine geldiği sırada arkadaşları tarafından kurtarılır.
 • Çavuş Roebuck: Hafif makineli tüfek kullanır. Saçlarını mohikan gibi kestirir. Çavuş Tom Sullivan'ın ölumünden sonra takım lideri olmuştur, bir bölümde ölüp-ölmemesi size bağlıdır. Eğer ölürse künyesi size verilir.
 • Çavuş Tom Sullivan: Roebuck'tan önceki ekip lideridir. Bir bölümün en sonunda aniden karşısına çıkan Japon askerinin onu bıçaklaması sonucu ölmüştür.
 • Er Polonsky: Er Miller'in (siz) kuzeni bir er'dir. Başında miğferi olmadan gezer. Bir bölümde ölüp-ölmemesi size bağlıdır. Ölürse,Çavuş Roebuck gibi künyesi size verilir.
 • General Amsel: Reznov'un nefret ettiği Alman bir General. Vendetta bölümünde kaçarken Dimitri Petrenko tarafından vurulur.

World at War 'ın yaklaşık iki yıllık bir geliştirilme süreci vardır. Oyun, Treyarch tarafından Call of Duty 4: Modern Warfare oyun motorunun fiziksel modellemesi üzerinde yenilik yapılması ve kullanımının desteği ile geliştirilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Bu çerçevede mekanlar ve diğer alanlar, daha yıkılabilir, ateşe verilebilir, yangın çıkması sağlanabilir özelliğe haiz olmuştur. Kurşunlar, ince tahtaları parçalayabilmekte, böylece oyuncuya tırmanma, çit ve aşınmış yüzeylerden rahat bir şekilde geçme opsiyonunu sağlamaktadır. Kiefer Sutherland ve Gary Oldman oyun için seslendirmede görev almış aktörlerdir. Sutherland, baş karakter "Sgt. Roebuck"i seslendirmiştir.[12] Gary Oldman ise Çavuş Reznov'u seslendirir.

Gerçekçi kurgu sağlama amacına yönelik olarak tüm özellikleri ile bir PBY Catalina savaş uçağının reprodüksiyonu gerçekleştirilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Oyun motoru olarak serinin bir önceki oyunu olan Call of Duty 4'ün motoru olan "Proprietary" kullanılmıştır. Oyun motorunun yüksek çözünürlükte bile birçok bilgisayarı zorlamaması, Call of Duty: World at War'ın sistem dostu bir oyun olacağı anlamına gelmektedir.

World at War'ın ilk tanıtım treyler(kısa filmi)'i 21 Haziran 2008 tarihinde Xbox platform fuarında gösterildi[13] ve 26 Haziran 2008'de PSN kullanıcıları için ulaşılabilir hale getirildi.[14] 10 Ekim 2008 ise Xbox kullanıcılarının katılımı ile oyunun çoklu oyuncu modu ile ilgili beta(deneme) testi başladı.[15] Beta'nın PC versiyonu ise 28 Ekim 2008 tarihinde kullanıcılar ile buluştu.[16] GameStop, GAME ve EB Games sitelerinden oyun için ön sipariş veren kişiler ile beraber, Avustralya ve Kuzey Amerika ikamet edenlere veya Call of Duty resmi sitesine üye kullanıcılara verilen kodlar ile oyunun beta versiyonunu indirme ve test'e katılma imkânı sunulmuştur.[17]

World at War'ın çıkışı ile aynı anda McFarlane oyuncak firması da oyun içi karakterlerin oyuncak versiyonunu piyasaya sürecektir. Bu oyuncaklar üç çeşit Amerikan Deniz Kuvvetleri askeri, bir çeşit İngiliz Özel Operasyon askeri olmak üzere tasarlanmıştır.[18]

Koleksiyon Baskısı

[değiştir | kaynağı değiştir]

World at War'ın koleksiyon baskısı'nın içerisinde; paslanmaz çelik yapımı matara üzerine Call of Duty serisi logosu baskısı ve metal haznesi gibi çeşitli ekstra ürünlerin bulunacağı bildirilmiştir. Koleksiyon baskısı'nın ayrıca oyunculara ulaşılabilir silahlara erişebilme, online çoklu oyuncu modunda iki kat daha fazla puan kazanabilme ve oyuncunun VIP statüsünü gösteren isminin yanında özellikle renkli bir klan pusulasına sahip olabilme imkânı sunacaktır. Bu versiyon sadece Microsoft Windows ve Xbox 360 platformu için satılacaktır.[19]

Diğer Versiyonları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun Nintendo DS versiyonu aynı isimle; Call of Duty: World at War ve n-Space tarafından geliştirilmektedir. Ancak diğer platformlarda sergilecek versiyonlarından farklı tek kişilik ve çoklu oyuncu modlarına sahip olacaktır ve oynanış portatif dokunulabilir ekran mekanizmasının kullanımını gerektirecektir. Oyun, Call of Duty 4 Nintendo DS versiyonu üzerine odaklanacaktır, çünkü aynı oyun motoru ve benzer oynanış kontrolüne sahip olacaktır. DS versiyonu aynı zamanda;bir mayın mekanizmasını devre dışı bırakabilme, uçak savar silahlarından tanklara kadar değişik türde silahları ve araçları kullanabilme gibi, çeşitli ve kendine has birtakım özellikleri de kullanıcılara sunacaktır. Oyun, Pasifik ve Batı Avrupa cephelerini ve Nazi Almanya'sına bağlı güçler ile Japon İmparatorluğu kuvvetlerine karşı girişilen mücadeleleri konu edinecektir.[20] Nintendo versiyonunda bir de çoklu oyuncu modu bulunacaktır.[21] Multiplayer(Çoklu oyuncu modu) kısmı diğer versiyonlarda olduğu gibi "Team DeathMatch" ve "Capture the Flag" gibi birtakım mod çeşitleri, derece/sıralama ve perk sistemleri, silah sınıfı oluşturabilme özelliklerini de beraberinde getirecektir.[20]

Oyunun PlayStation 2 versiyonu Call of Duty: World at War - Final Fronts başlığı ile çıkmıştır. Diğer versiyonlardan önemli farklar içerecek olan bu versiyon Rebellion tarafından geliştirilmektedir.[kaynak belirtilmeli] Final Fronts, II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru gerçekleşen mücadelelere göre kurgulanmış 13 görevi içermekte ve "companion experience" adlı bir tecrübe puan sistemi sağlamaktadır. Amerikalı ve Rus görevlerine ek olarak bir de İngilizlerin Ren Nehri'ne ilerleyişini konu edinen bir de İngiliz görevi bulunmaktadır.[22]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ CVG - " "News: Call of Duty: World at War - first details in OXM". 9 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 Haziran 2009 tarihinde erişilmiştir.
 2. ^ Official Xbox Magazine - ""Call of Duty: World at War". Official Xbox Magazine UK. 12 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 Haziran 2009 tarihinde erişilmiştir.
 3. ^ IGN - "Ocampo, Jason (June 23, 2008). "Call of Duty: World at War First Look". 20 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 Haziran 2009 tarihinde erişilmiştir.
 4. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Brady_Games 1 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. BradyGames - Denick, Thom (2008-11-16). Call of Duty: World at War Signature Series Guide. 3 Haziran 2009 tarihinde erişilmiştir.
 5. ^ IGN - "Call of Duty: World at War: General Features" 14 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 10-06-2009 tarihinde erişilmiştir.
 6. ^ Call of Duty: World at War Signature Series Guide - Denick Thom Brady Games isbn
 7. ^ Brady Games - Call of Duty: World at War Signature Series Guide 08-06-2009 tarihinde erişilmiştir.
 8. ^ vg247 - CoD5 has co-op, vehicles in multiplayer, CoD4 engine, every format apart from PSP 30 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 10-06-2009 tarihinde erişilmiştir.
 9. ^ a b c d e f Treyarch. Call of Duty: World at War. (Activision). Playstation 3, (v1.1). (2008-11-14) tarihinde erişilmiştir.
 10. ^ a b GameSpot - Call of Duty 5 sees World at War.[ölü/kırık bağlantı] 29 Eylül 2008 tarihinde erişilmiştir.
 11. ^ IGN - Call of Duty: World at War -- Convoy Shredding and Russian Sniping. 12 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 29 Eylül 2008 tarihinde erişilmiştir.
 12. ^ G4TV - Gary Oldman To Star In 'Call of Duty: World at War. 7 Mart 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 20 Ağustos 2008 tarihinde erişilmiştir.
 13. ^ Xbox 360 Trailer: Call of Duty: World at War. 31 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 21 Haziran 2008 tarihinde erişilmiştir.
 14. ^ PS2 Trailer: Call of Duty: World at War. 27 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 26 Haziran 2008 tarihinde erişilmiştir.
 15. ^ Call of Duty Hub - CoD:WW Friends and Family Xbox 360 Multiplayer BETA is LIVE!. 26 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 26 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.
 16. ^ IGN - Call of Duty: World at War PC Beta Now Open. 5 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 28 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.
 17. ^ IGN - CoD: World at War Beta Approaches. 5 Kasım 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 29 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.
 18. ^ MTV Multiplayer Blog - First Look At ‘Call of Duty: World At War’ — The Action Figure. 11 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 Temmuz 2008 tarihinde erişilmiştir.
 19. ^ IGN - Call of Duty: World at War Collector's Edition Detailed. 22 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.
 20. ^ a b IGN - Hands-on Call of Duty: World at War DS. 1 Kasım 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 26 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.
 21. ^ IGN - GC 2008: Call of Duty World at War First Look. 4 Kasım 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 29 Eylül 2008 tarihinde erişilmiştir.
 22. ^ Best Buy - Call of Duty: World at War - Final Fronts at Best Buy. 18 Eylül 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 26 Ekim 2008 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]