Call of Duty: Ghosts

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Call of Duty: Ghosts
Call of Duty Ghosts Kapak Resmi.jpg
Kapak Resmi
Geliştirici(ler) Infinity Ward
Yayımcı(lar) Activision
Yapımcı(lar) Mark Rubin
Yazar(lar) Stephen Gaghan
Seri Call of Duty
Oyun motoru IW Engine

Havok

Umbra 3

Platform(lar) Microsoft Windows
PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Wii U
Çıkış tarih(ler)i Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii U & Xbox 360
5 Kasım 2013[1]
PlayStation 4
  Xbox One
  22 Kasım 2013
  Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
  Biçim(ler) Tek Oyunculu
  Çok Oyunculu
  Kooperatif Oynanış
  Ortam DVD, Blu-ray, Çevrimiçi Dağıtım
  Giriş Klavye, fare, gamepad

  Call of Duty: Ghosts, Infinity Ward, Neversoft ve Raven Software tarafından geliştirilen, Activision tarafından ise yayımcılığı yapılan video oyunu.

  Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

  Güney Amerika ülkeleri birleşerek Federasyon adlı örgütü oluştururlar ve ABD'ye savaş açarlar. Federasyon, ABD'nin uzayda savaş durumları için bulundurduğu, üzerinde güçlü bombalar taşıyan Odin adlı uzay mekiğini ele geçirir ve ABD'nin önemli bölgelerine ateşler. Bunun sonucunda ülke savaş alanına döner. ABD ise bu güç ile savaşmak için Ghosts adlı timi oluşturur. Oyun bu timin yaşadıklarını konu almaktadır

  Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

  Call of Duty: Ghosts'ta, diğer oyunların aksine Logan adında tek bir karakter yönetiliyor. Bu karakter diğer oyunlardaki karakterlere göre daha hareketli. Koşarken hiç durmadan engellerin üstünden atlayabiliyor, kayabiliyor ve duvar gibi nesnelerin kenarlarından yana eğilerek ateş edebiliyor. Oyunda Ghosts ekibinin Riley adlı bir köpeği de bulunuyor. Oyuncular bu köpeği çevreyi araştırmak ve düşmanları öldürmek için kullanabiliyorlar. İnfinity Ward şu an da supriz bir oyun üzerinde çalışmaktadır. Bu oyun büyük ihtimalle Ghosts'un devamı niteliğinde olacaktır. Çünkü Call of Duty resmi wiki sayfasında Gabriel Rorke'un statüsü nü 'KIA' (öldürüldü) yerine 'WIA' (savastan yaralı olarak kurtuldu) olarak tanımlanmıştır. Aynı zamanda oyunun sonunda hemen cikilmazsa Hesh ve Logan'ın kumsalda Rorke'un öldüğünü sanarak denizi seyrederken, Rorke'un sağ taraftan ortaya çıkıp ikisine de tekme attığı görülür. Ve İnfinity Ward'un 2016 yılbaşında gönderdiği Tweet te 2016 yılının inanılmaz bir yıl olacağını söylemiştir. Bu da ikinci oyunda sürpriz bir karakter olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Aynı zamanda Çok oyunculu oyun modundaki haritalar diğer Call of Duty oyunlarına göre daha büyük olmasıyla göze çarpıyor.

  Grafik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Call of Duty: Ghost, yeni bir grafik motoru yerine önceki oyunlarda kullanılan grafik motorunun geliştirilmiş versiyonunu kullanıyor.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]