Call of Duty: Ghosts

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Call of Duty: Ghosts
Call of Duty Ghosts Kapak Resmi.jpg
Kapak Resmi
Geliştiriciler

Infinity Ward

Yayımcı Activision
Yapımcı Mark Rubin
Senarist Stephen Gaghan
Seri Call of Duty
Motor

IW Engine Havok

Umbra 3
Platformlar Microsoft Windows
PlayStation 3
PlayStation 4
Xbox 360
Xbox One
Wii U
Çıkış Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii U & Xbox 360
5 Kasım 2013[1]
PlayStation 4
  • KA: 15 Kasım 2013
  • AVR: 29 Kasım 2013
Xbox One
22 Kasım 2013
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Call of Duty: Ghosts, Infinity Ward, Neversoft ve Raven Software tarafından geliştirilmiş, Activision tarafından ise dağıtımı yapılmış video oyunu.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Amerika ülkeleri birleşerek Federasyon adlı örgütü oluştururlar ve ABD'ye savaş açarlar. Federasyon, ABD'nin uzayda savaş durumları için bulundurduğu, üzerinde güçlü bombalar taşıyan Odin adlı uzay mekiğini ele geçirir ve ABD'nin önemli bölgelerine ateşler. Bunun sonucunda ülke savaş alanına döner. ABD ise bu güç ile savaşmak için Ghosts adlı timi oluşturur. Oyun bu timin yaşadıklarını konu almaktadır

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Call of Duty: Ghosts'ta, diğer oyunların aksine Logan adında tek bir karakter yönetiliyor. Bu karakter diğer oyunlardaki karakterlere göre daha hareketli. Koşarken hiç durmadan engellerin üstünden atlayabiliyor, kayabiliyor ve duvar gibi nesnelerin kenarlarından yana eğilerek ateş edebiliyor. Oyunda Ghosts ekibinin Riley adlı bir köpeği de bulunuyor. Oyuncular bu köpeği çevreyi araştırmak ve düşmanları öldürmek için kullanabiliyorlar. İnfinity Ward şu an da supriz bir oyun üzerinde çalışmaktadır. Bu oyun büyük ihtimalle Ghosts'un devamı niteliğinde olacaktır. Çünkü Call of Duty resmî wiki sayfasında Gabriel Rorke'un statüsü nü 'KIA' (öldürüldü) yerine 'WIA' (savastan yaralı olarak kurtuldu) olarak tanımlanmıştır. Aynı zamanda oyunun sonunda hemen cikilmazsa Hesh ve Logan'ın kumsalda Rorke'un öldüğünü sanarak denizi seyrederken, Rorke'un sağ taraftan ortaya çıkıp ikisine de tekme attığı görülür. Ve İnfinity Ward'un 2016 yılbaşında gönderdiği Tweet te 2016 yılının inanılmaz bir yıl olacağını söylemiştir. Bu da ikinci oyunda sürpriz bir karakter olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Aynı zamanda Çok oyunculu oyun modundaki haritalar diğer Call of Duty oyunlarına göre daha büyük olmasıyla göze çarpıyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler Durum Taraf
Logan Walker Ana Karakter Dost
David "Hesh Walker Yardımcı Dost
Riley Köpek Dost
Elias T Scarecrow" Walker Baba Dost
Thomas A Merrick Arkadaş Dost
Keegan P. Russ Arkadaş Dost
Alex V. "Ajax Arkadaş Dost
Johnson · Kick Konuk Dost
Neptune · Gabriel T. Rorke Düşman DüşmanGrafik[değiştir | kaynağı değiştir]

Call of Duty: Ghost, yeni bir grafik motoru yerine önceki oyunlarda kullanılan grafik motorunun geliştirilmiş versiyonunu kullanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldfarb, Andrew (30 Nisan 2013). "Call of Duty: Ghosts Title, Release Date Confirmed". IGN. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]