Call of Duty (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Call of Duty
(Göreve Çağrı)
GeliştiricilerInfinity Ward, Aspyr Media
YayımcılarActivision, Aspyr (MacOS X)
YönetmenlerKen Turner
YapımcıVince Zampella
TasarımcıZied Rieke
ProgramcıJason West
SanatçıJustin Thomas
SenaristMichael Schiffer
BesteciMichael Giacchino
SeriCall of Duty (seri)
Motorid Tech 3[1]
Platformlar
Çıkış
29 Ekim 2003
 • Microsoft Windows
  • KA: 29 Ekim 2003
  • AVR: 7 Kasım 2003
 • MacOS X
 • N-Gage
  • AVR: 10 Kasım 2004
  • KA: 23 Kasım 2004
 • Call of Duty Classic
  PlayStation 3, Xbox 360
  • : 2 Aralık 2009
TürBirinci şahıs nişancı
ModlarTek oyunculu
Çok oyunculu

Call of Duty, Infinity Ward tarafından geliştirilip Activision tarafından yayımlanan, II. Dünya Savaşı konulu birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Call of Duty serisinin ilk oyunu olmuş ve çıktığı dönemde büyük beğeni toplamıştır. Oyun Medal of Honor: Allied Assault'un yapımcıları tarafından yapılmış ve Medal of Honor serisine sıkı bir rakip olmuştur. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 ve 1.5 sürümleri bulunmaktadır. Bu sürümlerin en sonuncusu olan 1.5'te oyunun yapısı geliştirilmiş ve yeni oyun haritaları eklenmiştir. Call of Duty serisinin ilk oyunu olduğu için sonraları Call of Duty: Classic olarak da adlandırılmıştır.

12 Kasım 2007 tarihinden itibaren Call of Duty'yi oynamak isteyen Steam kullanıcılarının çevrim içi oyun mağazasından satın alabilme olanağı sağlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, II. Dünya Savaşı'nın epik savaş alanı anlarının yoğunluğunu sinematik bir yapı içinde, modern tarihi oluşturan müttefik ülkelerin onlarca askerinin ve adı geçmeyen kahramanların gözünden anlatmaktadır. İyi eğitimli bir ekibin üyesi olarak, koruma ateşi açarak ve yaralıları güvenli bir yere çekerek savaş ortamının kaosunu tatma imkânı sunmaktadır. Otantik ekip hareketleri ve taktiklerine ek olarak her bir askerin savaş alanında ortaya çıkan kendine has karakterleri ve eğitimlerini gözler önüne sermektedir.

Tek oyunculu (Singleplayer)[değiştir | kaynağı değiştir]

Call of Duty tek oyunculu modda belirli senaryolara bağlı kalınarak oynanmaktadır. Oyunu oynayan oyuncunun görevleri ve amaçları bulunmaktadır. Bu görev ve amaçları tamamlamak için mücadelemizi o yönde vermeliyiz. Yapacağımız görevler dışına çıkmamalı, aksi takdirde oynadığımız bölümü başarısızlıkla bitirebiliriz.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Er Joe Martin: Oyunun Amerikan bölümlerinde yönettiğimiz karakter.

Er Evans: Oyunun İngiliz bölümlerinde yönettiğimiz karakter.

Yüzbaşı Price: CoD severlerinin çoğunluğunun en sevdiği karakter. Call of Duty 2'de de karşımıza çıkar. Modern Warfare serilerindeki John Price ise onun torunudur.

Çavuş Moody: Amerikan bölümlerinde karşımıza çıkan ve asker kampında bize talimat veren yetenekli asker.

Yüzbaşı Foley: Price'ın olmadığı bölümlerde bize önderlik eden asker.

Major Ingram: Bir bölümde kurtardığımız kıdemli bir asker. Call of Duty: United Offensive'da önemli bir yere sahiptir.

Çavuş Waters: İngiliz bölümlerinin çoğunluğunda yer alan fakat bize pek yardımı dokunmayan asker. Jason Statham tarafından seslendirilmiştir.

Er Elder: Bir bölümde ölüp ölmemesi size bağlı olan Amerikan asker.

Er Mills: Sadece bir bölümde görünen İngiliz mühendis.

Çok oyunculu (Multiplayer)[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Team Deathmatch: Herkesin takım halinde çatışması. Takım ruhunun yaşanabileceği ve birlikte hareket etmenin önemli olduğu son derece zevkli bir mod. Frag Limit’e ulaşan takım kazanıyor.
 • Deathmatch: Herkesin bireysel savaştığı oyun türü. Tek amaç önünüze çıkan herkesi öldürmektedir.
 • Search&Destroy: Raunda dayalı bir oyun tipidir. Her raund belirli bir süreden oluşur. Takımlardan birinin amacı pusulada A ve B şeklinde belirtilen yerlerden birine bomba yerleştirerek imha etmek iken; diğer takımın amacı ise bu yerlerin patlatılmasını raund sonuna kadar engellemektir. İmha etmekle görevli takım bombayı yerleştirirse, savunma pozisyonundaki takımın bombayı etkisiz hale getirmesi gerekir. Bombayı, imha etmekle görevli takımdan herhangi bir oyuncu koyabilir. Bunu, bomba konulacak mekana geldiğinde (dinamit kurma işareti belirir) varsayılan ayarlar değiştirilmemişse F tuşuna basılı tutarak yapar. Etkisiz hale getirmek için de bombanın yanında durulup (dinamit üzerinde İngiliz anahtarı olan bir şekil belirir) F tuşuna basılı tutulması gerekir. Bomba konulduğunda her iki takım oyuncularının pusulalarında da kırmızı bir dinamit şeklinde belirir. Raund bomba koymadan/koyulmasını engellemeden de kazanılabilir. Bunun için bir takımın tüm askerlerinin öldürülmesi gerekir (bombanın yerleştirilmemiş olması şartıyla).
 • Behind Enemy Lines: Az sayıdaki Müttefik kuvvetinin (Allies), düşman hattının gerisinde sayıca üstün olan Alman askerleri (Axis) tarafından kuşatılmıştır. Müttefikler düşman hattının gerisinde ne kadar çok sağ kalır ve bu süre içinde ne kadar çok Alman askeri öldürürse o kadar çok puan kazanır. Herhangi bir Alman askerinin görevi ise müttefik askerlerini öldürmektir. Müttefik askerleri, Alman askerlerinin pusulasında “?” olarak gözükmektedir. Diğer bir deyişle, bulundukları yer Alman askerleri tarafından bilinmektedir! Bir Alman askeri, herhangi bir müttefik askerini vurursa, vurduğu kişinin yerine geçer (yani müttefik askeri olur) ve bu seferde sağ kalmaya uğraşıp, mümkün olduğunca fazla Alman askeri öldürerek puan kazanmaya çalışır. Müttefik askeri olarak sağ kalınan her 10 saniye oyuncuya 1 puan kazandırır. Yapılan her frag, gerek müttefik gerekse Alman askerleri için 1 puan değerindedir.
 • Retrieval: Raunda dayalı bir oyun tipidir. Her raund belirli bir süreden oluşur. Takımlardan birinin amacı pusulada sarı bir yıldız ile gösterilen belgeyi ele geçirip, pusulada mavi bir kutu ile belirtilen emniyet noktasına raund süresi bitmeden ulaştırmaktır. Diğer takımın görevi ise pusulalarında sarı yıldız ile belirtilen belgeyi korumak ve düşman tarafından mavi bir kutu ile gösterilen emniyet noktasına götürülmesini engellemektir. Eğer belgeyi ele geçirip emniyet noktasına kaçırmakta olan oyuncu, emniyet noktasına varamadan savunan oyuncular tarafından vurulursa, belge yere düşer ve kısa bir süre bu noktada durur. Belirli süre geçtiğinde başka bir oyuncu tarafından alınmazsa otomatik olarak oyun başlangıcında durduğu yere geri döner ya da düştüğü noktaya savunma takımında bulunan oyunculardan biri gelirse, derhal oyun başlangıcında bulunduğu yere gider. Raundun kazanılması için rakip takımın tüm askerlerinin öldürülmesi de yeterlidir.
 • HeadQuarters: Bir radyo, haritada rastgele yerlerde nötr olarak belirmektedir (Nötr'ken ekranınızın sol alt köşesinde gözüken pusulada sarı bir yıldız şeklindedir). Takımınız radyonun yakınında durarak ve radyonun yakınında düşman olmasını engelleyerek, radyoyu ele geçirmeye çalışır. Radyo ele geçirildiğinde, pusulanızda ele geçiren takımın bayrağı şeklinde gözükür. Takım olarak puan kazanmak için radyonun kontrolünü ele geçirmelisiniz. Takımınız radyonun kontrolünü sağladığı her 45 saniye için 45 puan kazanır. Eğer düşmana ait radyoyu ele geçirirseniz; ödülünüz takviye kuvvetlerin(reinforcements) gelmesi için gereken saniye kadardır (Örneğin eğer takviye kuvvetlerin gelmesine 15 saniye kala radyoyu ele geçirirseniz, 15 puan kazanırsınız). Eğer takımınız radyoyu kaybederse, yeni bir radyo rastgele olarak başka bir mekanda belirir. Bu radyo nötr'dür (yani hiçbir takım tarafından ele geçirilmemiştir) ve bir takım tarafından ele geçirilmelidir. Oyuncuların oyuna tekrar girmesi, takviye kuvvetin gelme süresini gösteren zamanlayıcı(reinforcement timer) ile düzenlenmektedir. Bu süre 45 saniyelik zaman aralıklarından oluşur. Bu zamanlayıcı HUD göstergesinde gözükmektedir ve yeniden oyuna katılmanız için geçmesi gereken süre zamanlayıcıda gözüken süredir.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Call of Duty, oyun eleştirmenleri tarafından olumlu eleştiriler aldı. Birkaç eleştirmen tarafından "2003 - Yılın Oyunu" ödülünü kazandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Stead, Chris (15 Temmuz 2009). "The 10 Best Game Engines of This Generation" [Bu Neslin En İyi 10 Oyun Motoru]. IGN. 31 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2016. 
 2. ^ "Aspyr announces CSI game, ships Call of Duty" [Aspyr CSI Oyununu Duyurdu Call of Duty'yi Çıkarıyor]. Macworld (İngilizce). 13 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2023. 
 3. ^ "Call of Duty". GameRankings. CBS Interactive Inc. 10 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 4. ^ "Call of Duty Classic". GameRankings. CBS Interactive Inc. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 5. ^ "Call of Duty Classic". GameRankings. CBS Interactive Inc. 28 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 6. ^ "Call of Duty". GameRankings. CBS Interactive Inc. 29 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2014. 
 7. ^ "Call of Duty for PC Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic". Metacritic.com. 17 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 8. ^ "Call of Duty Classic for PlayStation Network Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic". Metacritic.com. 21 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 9. ^ "Call of Duty Classic for Xbox Live Arcade Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic". Metacritic.com. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2011. 
 10. ^ "allgame - Call of Duty > Overview". Allgame. 27 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2008. 
 11. ^ "Review: Call of Duty for PC on GamePro.com". GamePro. 14 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2008. 
 12. ^ "Call of Duty for PC Review - PC Call of Duty Review". GameSpot. 20 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2008. 
 13. ^ "IGN: Call of Duty Review". IGN. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2008. 
 14. ^ "X-Play review Call of Duty PC - PC Call of Duty review". X-Play. 9 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2009.