Kargo gemisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kargo gemisi veya şilep, bir limandan başka bir limana kargo, mal veya malzeme taşıyan herhangi bir gemi veya tekne türüdür. Binlerce kargo taşıyıcısı her yıl dünyanın deniz ve okyanuslarında sefer yapmaktadır; Uluslararası ticaret hacmini genişletmektedirler. Kargo gemileri genellikle belirli bir görev amacıyla tasarlanmış; yükleme ve indirme yapmak için vinç veya başka makinelerle donatılmıştır.

Tanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kargo" ve "navlun" (İngilizce: freight) kelimeleri gündelik kullanımda birbirinin yerine kullanılabilir hale geldi. Teknik olarak, "kargo", gemide kiralık olarak taşınan malları ifade ederken, "navlun" bu tür kargoların taşınması eylemini ifade eder ancak terimler yüzyıllardır birbirinin yerine kullanılmıştır.

Genel olarak, modern deniz taşımacılığı iki sınıfa ayrılır:

  1. Liner işi: genellikle (ancak münhasıran değil) konteyner gemileri ("genel kargo" 20 veya 40 fitlik konteynerlerde taşınır), "müşterek taşıyıcılar" olarak çalışır ve düzenli yayınlanan bir liman tarifesine göre çalışır. Müşterek taşımacı, halkın herhangi bir üyesinin, uzun süreli ve uluslararası kabul görmüş kurallara göre sevkiyat için kargo rezervasyonu yapabileceği, düzenlenmiş bir hizmeti ifade eder.
  1. Tramp-tanker işi: genellikle bu gönderici ve alıcı arasında düzenlenen ve gemilerini dökme (kuru veya sıvı) veya dökme (tek tek elleçlenen kargolar) taşımayı teklif eden gemi sahipleri veya operatörleri tarafından gemi kira kontratı (İngilizce: charter party) olarak adlandırılan özel hazırlanmış bir sözleşmeye göre dünyadaki herhangi bir uygun limana/limanlara taşıma yapılan özel bir iştir.

Daha büyük kargo gemileri genellikle nakliye hatlarınca işletilir: genellikle kargo elleçleme konusunda uzmanlaşmış şirketlerdir. koster gibi daha küçük gemiler genellikle işletmecilerine aittir.

Genel kargo gemileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Paketlenmiş halde (paletli, kutulu, çuvalda)yükler taşıyabilen gemilerdir.

Tipler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yük gemileri taşıdıkları yükün cinsine göre yedi gruba ayrılabilir. Bu gruplar:

  1. Besleyici gemi (İngilizce: Feeder ship)
  2. Genel kargo gemileri
  3. Konteynır gemileri
  4. Tankerler
  5. Kuru Dökme yük gemileri
  6. Çok amaçlı gemiler
  7. Frigorifik gemiler
  8. Ro-ro gemileri .

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]