İçeriğe atla

Call of Duty 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Call of Duty 3
(Göreve Çağrı 3)
Cover art
GeliştiriciExakt Entertainment
Treyarch Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıActivision
YapımcılarTreyarch, Pi Studios
SenaristMarc Guggenheim Bunu Vikiveri'de düzenleyin
BesteciJoel Goldsmith Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriCall of Duty
MotorTreyarch NGL
PlatformlarPlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360, Xbox
Çıkış10 Aralık 2005
TürBirinci şahıs nişancı
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Call of Duty 3, Call of Duty serisinin II. Dünya Savaşı konulu, birinci şahıs nişancı türünden üçüncü oyunudur. Treyarch tarafından geliştirilerek, Activision tarafından 10 Aralık 2005'te PlayStation 3, Xbox 360, Wii dışında PlayStation 2 ve Xbox için dağıtılmıştır.

Yeni nesil oyunların en ünlülerinden Call of Duty serisinin üçüncü oyunu PlayStation 3 için de çıkarılmıştır. Call of Duty 3, Paris’in işgalden kurtulmasını sağlayan ve Müttefik kuvvetlerini Berlin’e bir adım daha yaklaştıran Normandiya Çıkarması zamanını konu alıyor. Acımasız savaş atmosferi ve nefes kesen aksiyon, akıcı bir hikâye kurgusuyla tamamlanıyor. Oyuncu, Amerikalı, İngiliz, Kanadalı ve Polonyalı olmak üzere dört farklı müttefik kuvvet askerinin rolüne giriyor. Call of Duty 3, yüksek çözünürlüklü mekân ve karakter grafikleri, ayrıntılı savaş alanları, detaylı karakter fizikleri ve oyuncu ekranıyla etkileşen göze çarpan görsel efektleriyle oyuncuyu savaş atmosferine sokmayı başardığı belirtiliyor.

- Son teknoloji donanımı. Geliştirilmiş grafikler, yenilenmiş fizik motoru, ayrıntılı savaş alanları ve iç mekânlar.

- Savaş atmosferi. Yeni savaş mekâniği sayesinde gerçekçi çatışma, patlayıcı ekipman kullanımı, tuzakları etkisiz hale getirme, ani refleks ve kurnazlık gerektiren savaş anları.

- Savaş taktikleri. Yeni nesil mekân dizaynı, düşmanla çatışmak için oyuncuya farklı seçenekler sunuyor. Ani ve direkt saldırı veya sinsi bir cephe saldırısı. Uzun menzilli silah saldırıları veya patlayıcı destekli saldırılar. Göreve özgü taktikler.

- Saklanacak yer bulunmamakta. Çevre fizikleri sayesinde, düşmanların konuşlandığı hafif sığınakları yok edilip düşman askerleri açık alana çıkarılabilir

- Çok oyunculu araç destekli takım oyunu. Takım bazlı online oyunda 24 oyuncu desteği. Bölünmüş ekranla çoklu oyuncu oynama imkânı. İstenilirse piyade olunabiliniyor ya da savaş alanındaki tank sürülebiliniyor, jip ve motosikletleri kullanılabiliyor. Belirli yeteneklerle donatılmış, farklı asker sınıflarından biri seçilebiliyor. Rütbe sistemiyle gerçek anlamda organize bir asker müfrezesi oluşturulabiliyor.

Tek Oyuncu Modu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, II. Dünya Savaşı'nın Batı Cephesinde ve 1944 yılında geçmekte. Tek oyuncu (singleplayer) modu Normandiya Çıkarması'nın ardından İngiliz, Kanadalı, Polonyalı, Amerikalı ve Fransız direnişçilerinin Falasya Geçidi olarak da bilinen Chambois köyünden sürülmesi olayı örnek alarak yapılmıştır. Diğer çoğu Call of Duty serisi oyunlarının aksine, Call of Duty 3'teki olaylar tek bir sefer üzerinde kurgulanmıştır, bunun yanında hikâyenin her dört ayağı için oyuncu dört millet ve onların ayrı ayrı karakterlerinin rolünü üstlenmiştir. Oyunda oynanılabilir 14 sefer görevi bulunmaktadır.

Amerikan Çarpışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan görevlerinde, oyuncu Er Nichols'un denetimini üstlenmektedir, bir süre önce Fransa'ya gelmiş ve sonunda 29. Piyade Tümeni'ne atanmıştır. Nichols ve ekibi Saint-Lö'nün işgaline katılır. Bunun ardından, ekibi 90. Piyade Tümeni'yle birleşip Almanlarla yapılan yoğun çarpışmaların olduğu yeri güvenlik altına almak için gönderilirler. Eğitimden sonra görev verilir ve bir kamyona binersiniz. Heyecan basarken düşman roketlerinden birisi arabanın önüne gelir ve sürücünün dikkati dağılır. Kaza olur. Size silahı verip oraya duvarüstü atlarsınız. Böylece macera başlamış olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]