Call of Duty: Black Ops

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Call of Duty: Black Ops
(Göreve Çağrı: Kara Operasyonlar)
BlackOpsLogo.svg
Yayımcı(lar) Activision
Dağıtıcı(lar) Activision
Yapımcı(lar) Treyarch
Tasarımcı(lar) Mark Lamia, David Vonderhaar
Seri Call of Duty
Oyun motoru IW engine
Platform(lar) Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation3, Wii, Nintendo DS, Playstation Portable
Çıkış tarih(ler)i 9 Kasım 2010
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
Biçim(ler) Tek oyunculu
Çok oyunculu (online, LAN, PlayStation Network, Xbox Live)
Sınıf(lar)ı BBFC: 15
ESRB: M
OFLC: MA15+
OFLC: 12+
PEGI: 16+
Ortam Blu-ray, DVD-DL, Steam
Sistem gereksinimleri
  • Microsoft Windows XP Windows Vista ve Windows 7,Windows 8
  • Intel Pentium 4 3.2 GHz ya da AMD Athlon 64 3200 + işlemci ya da daha iyisi
  • 1 GB RAM
  • 256 MB NVIDIA GeForce 6600GT ya da daha iyisi ATI Radeon 1600XT ya da daha iyisi
  • 12 GB HDD alanı
Giriş Klavye , Fare, Gamepad

Call of Duty: Black Ops[1] Treyarch tarafından yapılan ve Activision tarafından dağıtımı yapılan Call of Duty serisinin yedinci, Treyarch'ın üçüncü oyunudur. 30 Nisan 2010'da açıklanan oyun Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360, Wii ve Nintendo DS, Playstation Portable platformları için geliştirilmiştir ve 9 Kasım 2010 tarihi itibariyle piyasaya sürülmüştür. Oyun dijital olarak Steam adlı içerik sağlayıcı platformdan da yüklenebilmektedir.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun Soğuk Savaş döneminde geçmektedir. Oyuncu SOG adında gizli bir ekibin üyesidir. Bu ekip Ural Dağları, Laos, Küba, Vietnam gibi yerlerde varlık göstermektedir. Oyunda Call of Duty: World at War'dan Sgt. Reznov da yer almaktadır. Call of Duty oyunlarında klasikleşmiş araç kullanmada ise oyuncu bir SR-71 Blackbird ve Mil Mi-24 pilotu olacaktır. Çok oyunculu modda ise Call of Duty: Modern Warfare 2 ve Call of Duty: World at War'daki özellikler birleştirilmiştir. Oyuncular kendi silahlarını ve perklerini yaratabilmektedirler. Yeni perk olarak napalm füzesi ve uzaktan kumandalı bomba arabası açıklandı. Zombi modu oyunda bulunmakta fakat haritaları sadece veteran ve hardened versiyonlarındadır. Oyun ilk çıktığı gün sadece PlayStation 3 platformu için 1 milyondan fazla satmıştır. Zombi haritaları Call of Duty: World at War'dakilerden farklıdır. Treyarch Call of Duty: Black Ops için bir harita paketi duyurdu. İçinde 4 yeni çok oyunculu haritası ve 1 zombi haritası vardır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun 1961 ile 1968 yılları arasında geçmektedir. Oyunun işlenişi iki adamın ana karakter Alex Mason'ı sorgulaması sonucu Mason'ın geçmişini hatırlaması halindedir. İlk anısı Domuzlar Körfezi Çıkarması skandalında Fidel Castro'ya düzenlenen suikasttir. Ekibi (Woods, Bowman) ile görevi başardıklarını düşünselerde Mason yakalandıktan sonra sadece Castro'nun dublörünü öldürdüğünü anlar. Castro da onu Dragaovich'e "yeni ilişkilerinin şerefine" hediye eder. Dragovich, Mason'ın beynini yıkamak üzere Vorkuta'da bir gulaga götürür. Vorkuta'da beyni yıkanan ana karakterimiz Mason'ın, gulagdan kaçmasına Victor Reznov adında İkinci Dünya Savaşı'nda da savaşmış biri yardım eder. Mason, sorgulayanların her sorusunda hafızasının derinliklerindeki anılarını hatırlar. Vietnam Savaşı da bunlardan biridir. Reznov, Mason'ın hayatını birkaç kez kurtarmış olsa da sorgulayıcılar Viktor Reznov diye birinin olmadığını söylerler. Aslında her şey oyunun sonunda açığa çıkar. Reznov'un bir hayali vardı, Steiner'ı, Dragovich'i ve Kravchenko'yu öldürmek... Bunun nedeni İkinci Dünya Savaşı`nın sonunda Dragovich ve Kravchenko adamlarına son kalan bir Nazi üssüne saldırıp Steiner`ı bulmasını ister.Aralarında Dimitri Petrenko`da vardır.Steiner onlara Nova 6`nın bulunduğu batık gemiye götürür ve Nova 6`yı bulurlar.Fakat Reznov,Dimitri ve adamları gaz testinin kurbanı olur. Dimitri ölür fakat Reznov ölmez.O sırada İngiliz Özel Tim Ekibi gemiyi basar Reznov gemideki rokete patlayıcı koyar ve kaçar.Gemi yok olur. Dragovich,Kravchenko ve Steiner kaçar. Reznov bu hayallerini fırsat buldukça Mason'a hatırlatırdı. Mason da aynı öfkeyi onlara karşı duymaya başlamıştı. Ama Reznov diye birisi yoktu. Ne Vietnam'da, ne de Küba'da. Gulag'daki isyanda hayatını kaybetmişti. Beyni yıkanan Mason, kişilik değiştirip halisülasyonlar görmeye başlamıştı. Düşen helikopterden ya da Spetsnazlarla dolu düşman hatlarından Reznov ile değil, tek başına kurtulmuştu. Reznov onun beynine kazınan, Mason'ın ikinci baskın kişiliğiydi. Oyunun sonunda yayın merkezi olan Rusalka'ya baskın yapılır ve Mason Dragovich'i öldürür. Ana karakterimiz Mason, gerçekte yaşamış biridir. Mason, 1978 yılında "Operation Charybdis" adında bir baskında hayatını kaybetmiştir. Ama arkadaşları Jason Hudson ile Grigori Weaver o operasyondan sağ kurtulmuşlardır. Aslında oyunda Frank Woods öldü diye biliniyor. Ama "Revelations" bölümünde bir bilgisayarda yazan mesajda Xray adında bir muhbirden söz edilmektedir ve "Xray", Woods'un lakabıdır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzbaşı Alex Mason: Ana oynanabilen karakter ve oyunun baş kahramanı. Call of Duty oyunlarında aynı zamanda hem sesini hem de görünüşünü görebildiğimiz ilk oynanabilir karakter.

Çavuş Frank Woods: Liderimiz olmasa da bize liderlik eden asil bir adam. Onunla savaşmak oyunu eğlenceli hale getiriyor.Mason'ı kurtarmak pahasına Kravchenko ile birlikte camdan atlamıştır.

Ajan Jason Hudson: Diğer bir oynanabilen karakter, Mason' un CIA deki patronu üst düzey ve yetenekli bir CIA ajanı.

Ajan Grigori Weaver: Bir CIA ajanı ve Hudson'ın en iyi arkadaşı. Kravchenko'nun gözüne telsiz antenini saplamasıyla sol gözü kör olmuştur.

Viktor Reznov: World at War'da da gördüğümüz, oyunun başında Vorkuta adındaki bir gulaktan Alex ile birlikte kaçarken ölen, Alex'in arkadaşı ve eski bir Rus asker.

Dr. Fredrich Steiner Oyunun hedefindeki karakterlerden biri. Mason'un beynini yıkayan kişi.

Albay Lev Kravchenko Düşmanımız olan Rus albay ve oyunun hedefindeki karakterlerden biri.

General Nikita Dragovich Oyunun ana hedefindeki karakter. Oyunun en son bölümünde Mason onu boğarak öldürür.

Zombiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Black Ops'a ait iki tane harita var. Kino der Toten burada bir Nazi sinema salonundasınız ve zombilerle savaşıyorsunuz ve Five burada John F. Kennedy, Robert McNamara, Fidel Castro ve Richard Nixon oynanabilen karakterlerdir. Zombi haritaları Hardened ve Prestige Edition alanlara World at War'dakiyle aynı fakat silahları Black Ops'a göre ayarlanan harita paketi var ve bir diğer harita paketi olan First Strike'ta Ascension adında bir harita var.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]