Call of Duty: Modern Warfare (2019 video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Call of Duty: Modern Warfare
GeliştiriciInfinity Ward
YayımcıActivision
SenaristlerBrian Bloom

Justin Harris

Taylor Kurosaki
Ben Chaney
BesteciSarah Schachner
SeriCall of Duty
PlatformlarMicrosoft Windows, PlayStation 4, Xbox One
TürBirinci şahıs nişancı
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Call of Duty: Modern Warfare, Infinity Ward tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayınlanan birinci şahıs nişancı video oyunudur. Call of Duty serisinin on altıncı yapımı olması yanı sıra Modern Warfare alt serisi de yeniden başlatılmış oldu, 25 Ekim 2019'da Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürüldü.[1][2]

Oyun gerçekçi ve modern bir ortamda geçmektedir. Sefer hikâyesi, bir CIA subayı ve İngiliz SAS güçleri ile kurgusal Urzikistan ülkesinden isyancıların bir araya gelerek, ülkeyi işgal eden Rus güçlerine karşı birlikte mücadelesi etrafında dönüyor. Oyunun Özel Harekâtlar modu seferin hikâyesini takip eden eşli oynanan (co-op) görevler içermekte. Çok oyunculu mod, seride ilk kez çapraz platform oyunu desteklemekte. Oynanış daha taktik olması için yeniden elden geçirildi ve HUD'un kaldırıldığı Gerçekçilik modu, artık 64 oyuncuyu destekleyen Kara Savaşı formatı gibi yeni özellikler dahil edildi.

Oyun, artık olgunlaşmış konusu sebebiyle piyasaya sürülmeden önce farklı tepkiler aldı, ama sürüldükten sonra oynanışı, hikâyesi, çok oyunculu modu ve grafikleri üzerinden pozitif değerlendirmeler yapıldı. Ancak bazıları tarafından seferin konu yönetimi ve çoklu oyuncu modundaki denge sorunları nedeniyle eleştirildi. Buna ek olarak, tek oyunculu mod seferinde Rus ordusunun tasviri ihtilafa neden oldu.

Bazı paramiliter örgütler oyunda temsil edilmiştir. Bu temsil edilen örgütler Türkiye'de terör örgütü sayılmaktadır.[3][4]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

2019'da, Urzikstan'a giden tehlikeli kimyasal gaz sevkiyatlarını kurtarmak için gizli bir operasyon sırasında, CIA SAC/SOG Görevlisi “Alex” (Chad Michael Collins) kendisine eşlik eden Deniz Piyadesi Akıncılarını öldüren ve gazı çalarak kaçan bilinmeyen düşmanlar tarafından ele geçiriliyor. Alex'in işleyicisi, İstasyon Şefi Kate Laswell (Rya Kihlstedt), SAS Yüzbaşı John Price'ın (Barry Sloane) kimyasalların geri kazanılması ve Rusya ile durumun daha da kötüleşmesi konusunda yardım ister. Yirmi dört saat sonra terör örgütü El-Katala ile bağlantılı bir grup intihar bombacısı Londra'daki Piccadilly Circus'a saldırır. SAS Çavuş Kyle Garrick (Elliot Knight), Price ve yerel polis güçlerinin yardımıyla durumu içermek üzere görevlendirilmiştir. Daha sonra Alex, General Roman Barkov (Konstantin Lavysh) liderliğindeki Rus kuvvetlerini devirmeye yardım etmesi karşılığında kimyasalları takip etmek için güçlerini birleştirmeyi kabul eden isyancı lider Farah Karim (Claudia Doumit) ile görüşmek üzere Urzikstan'a gönderilir.

Price ve Garrick liderliğindeki SAS güçleri, El-Katala tarafından kullanılan bir konağa baskın düzenlerler ve burada El-Katala lideri Ömer "Kurt" Süleyman'ın (Joel Swetow) yerini öğrenirler. Çavuş Marcus Griggs (LaMonica Garrett) ve deniz piyade ekibi ile Alex, Urzikistan'daki Ramaza Hastanesi'ne gider ve Kurt'u yakalar. Daha sonra Kurt'un sağ kolu Cemal "Kasap" Rahar (Nick E.Tarabay), Kurt'u kurtarmak için Urzikstan'daki ABD Büyükelçiliği'ne bir saldırı başlatır. Price, Garrick, Alex, Farah ve elçiliğin savunma kuvvetleri Kurt'u güvence altına almak için birlikte çalışırlar, ama sonuçta başarısız olurlar. Farah daha sonra Urzikistan'daki "Ölüm Yolu"nda Kurt'un adamlarını pusuya düşürmek için bir plan yapar. Barkov'un adamları hem isyancı güçlere hem de El-Katala militanlarına saldırdığında planı kötüye gitmeye başlar. Farah'ın erkek kardeşi ve komutasındaki ikincisi Hadir'in (Aidan Bristow) kimyasal sevkiyatı çalan hırsız olduğu; düşman güçleri kaçırmak için Hadir'in bölgedeki kimyasalları ateşlediğinde, Barkov'un tüm adamlarını ve El-Katala güçlerini öldürdüğünde ve Farah ve Alex'te ölüm tehlikesi atlattığında ortaya çıkmış olur.

Bu noktada, Karim kardeşlerin Barkov ile olan düşmanlığının ardındaki motivasyonları öğreniyoruz. 1999'da kardeşler (Sophia ve Roman Coto) Barkov'un istilası sırasında yetim kalırlar. İkili ülkeden kaçmaya çalışır, ancak Barkov tarafından ele geçirilirler ve on yıl boyunca hapis yatarlar. Esaret altındayken Farah, isyancı güçlerin "Komutan Karim" i olur ve Barkov'un esir kampından genç Price'ın yardımıyla bir kaçış gerçekleştirirler. Günümüzde Hadir'in, El-Katala ile güçlerini birleştirmiş gibi görünmesi, Farah ve Price'ın ekiplerini harekete geçirmesine zorlar. Kurt'un gizli üssüne sızdıktan sonra ve Hadir'i bulamazlar ancak Kurt'u öldürmeyi başarırlar. Gaz hala ortalarda yokken, Birleşik Devletler Hükûmeti, Farah'ın kurtuluş ordusunu yabancı terörist tehdit olarak ilan eder. Hükûmetinin aksiyonlarından tiksinmiş olan Alex, Farah'ın ordusunun bir parçası olarak Urzikistan'da kalır.

Rusya'da Hadir tarafından düzenlenecek olası bir saldırıyla ilgili istihbaratı takiben Price ve Garrick, St.Petersburg'a gider ve Price'ın eski temaslarından biri olan Nikolai (Stefan Kapičić) ile görüşür. El-Katala toplantısını durdurmayı ve Kasap'ı yakalamayı başarırlar. Kasap sorgulamada pes etmediğinden ötürü, Price karısını ve oğlunu kullanarak ona boyun eğdirmeye çalışır. Garrick'e Kasap'ı infaz etmek ya da hayatını bağışlamak seçenekleri arasında kalır. Hadir'in Moldova'daki mülkünde Barkov'a saldırmayı ve onu durdurmaya devam etmeyi planladığını öğrenirler. Mülkte, ikisi Hadir'den Barkov'un gaz fabrikasının yerini öğrenir ve kıl payıyla kaçarlar. Ancak Laswell, Rusya'nın Hadir'in kendilerine teslim edilmesini talep ettiğini bildirerek çıkagelir. Price, istihbaratı gaz fabrikasıyla ilgili istihbaratı ellerinde tutmaları şartıyla gönülsüzce boyun eğer. Price ve Garrick, Urzikstan'da Farah ve Alex ile buluştuktan sonra fabrikaya saldırıları gerçekleştirirler. Laswell'in yardımıyla beraber, ekip fabrikada ilerler ve Nikolai tarafından tesisi imha etmek için sağlanan patlayıcıları yerleştirmeye çalışırlar. Ancak, ateşleyici çatışamada hasar alır ve Alex, patlayıcıları manuel olarak kurmak için gönüllü olur, sonucunda kendi hayatını feda eder. Barkov tesisten helikopterle kaçmaya çalışırken, Farah onu pusuya düşürür ve öldürür. Farah'ın kuvvetleri ve Price'ın ekibi, fabrika yıkılırken tahliye edilir.

Barkov'un ölümü ve Rusya tarafından dışlanması neticesinde Price ve Laswell ile Rus terörist Victor Zakhaev'e karşı Görev Gücü 141'in kurulması için görüşür. Price, Laswell ile birlikte potansiyel üyeler olduğu bir listeyi incelemektedir; Garrick, John "Soap" MacTavish ve Simon "Ghost" Riley.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Forbes'taki eleştiri yazısı "Onyıldaki En İyi Call of Duty" başlığı ile yayınlandı. Yazıda oyunun köklerine geri döndüğü, oynarken harcanan zaman ve verilen paraya değdiğine değinildi. Oyuna değerlendirmede 10 üzerinden 9 puan verildi.[2]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Sonuç Kaynak
2019 Oyun Eleştirmenleri Ödülleri En İyi Aksiyon Oyunu Adaylık [5]
En İyi Online Çok Oyunculu Oyun Kazandı
2019 Altın Joystick Ödülleri Yılın Nihai Oyunu Adaylık [6]
Medyada Hollywood Müziği Ödülleri Özgün Senaryo - Video Oyunu Kazandı [7][8]
Titanium Ödülleri En İyi Aksiyon Oyunu Adaylık [9]
Oyun Ödülleri 2019 En İyi Ses Tasarımı Kazandı [10][11]
En İyi Aksiyon Oyunu Adaylık
En İyi Çok Oyunculu Oyun Adaylık
2020 18. Görsel Efekt Topluluğu Ödülleri Gerçek Zamanlı Projede Sıradışı Görsel Efektler Adaylık [12]
Müzik Gözetmenleri Birliği Ödülleri En İyi Müzik Gözetmenliği, Video Oyun Adaylık [13]
23. Yıllık D.I.C.E. Ödülleri Animasyonda Sıradışı Başarı Adaylık [14]
Sanat Yönetiminde Sıradışı Başarı Adaylık
Ses Tasarımında Sıradışı Başarı Adaylık
Sıradışı Teknik Başarı Adaylık
Yılın Aksiyon Oyunu Adaylık
Online Oynamada Sıradışı Başarı Adaylık
NAVGTR Ödülleri Sanat Yönetimi, Modern Adaylık [15][16]
Oyun,Seri Aksiyon Adaylık
Grafikler, Teknik Adaylık
Işıklandırma, Tekstüre Adaylık
Özgün Dramatik Senaryo, Seri Adaylık
Sesin Kullanımı, Seri Kazandı
SXSW Oyun Ödülleri Oynamada Mükemmellik Belirlenmedi [17]
Çoklu Oyuncuda Mükemmellik Belirlenmedi
Özel Efektte Mükemmellik Belirlenmedi
Oyun Geliştiricilerinin Seçimi Ödülleri En İyi Teknoloji Belirlenmedi [18][19]
En İyi Ses Belirlenmedi
18. Yıllık G.A.N.G. Ödülleri Yılın Sesi Belirlenmedi [19][20]
Yılın Ses Tasarımı Belirlenmedi
En İyi Diyalog Belirlenmedi
En İyi Oyun Ses Yayını (Call of Duty: Modern Warfare - Infinity Ward) Belirlenmedi
En İyi Ses Miksi Belirlenmedi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ https://www.pcgamer.com/call-of-duty-modern-warfare-review/ 9 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. PC Gamer incelemesi
 2. ^ a b https://www.forbes.com/sites/games/2019/11/05/call-of-duty-modern-warfare-review-the-best-call-of-duty-in-a-decade/#1de15cfb6f97 28 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Forbes, On Yıldaki En İyi Call of Duty, 5 Kasım 2019.
 3. ^ "Dünyayı yeniden şekillendiren ajan: Call of Duty". TRT Haber. 23 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2022. 
 4. ^ "PKK / T.C. Dışişleri Bakanlığı". www.mfa.gov.tr. 16 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2022. 
 5. ^ Nunneley, Stephany (27 Haziran 2019). "E3 2019 Game Critics Awards – Final Fantasy 7 Remake wins Best of Show". VG247. 28 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
 6. ^ GamesRadar staff (25 Ekim 2019). "Vote now for your Ultimate Game of the Year in the Golden Joystick Awards 2019". GamesRadar+. 11 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
 7. ^ "Hollywood Music In Media Awards Announces Nominees". Shoot. 4 Kasım 2019. 11 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
 8. ^ "HMMA Winners 2019". Hollywood Music in Media Awards. 12 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2019. 
 9. ^ "Titanium Awards 2019". Fun & Serious Game Festival. 29 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2019. 
 10. ^ Winslow, Jeremy (19 Kasım 2019). "The Game Awards 2019 Nominees Full List". GameSpot. 23 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2019. 
 11. ^ Makuch, Eddie (13 Aralık 2019). "The Game Awards 2019 Winners: Sekiro Takes Game Of The Year". GameSpot. 13 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2019. 
 12. ^ Hipes, Patrick (7 Ocak 2020). "VES Awards Nominations: 'The Lion King', 'Alita: Battle Angel', 'The Mandalorian' & 'GoT' Top List". Deadline Hollywood. 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 13. ^ Halperin, Shirley (9 Ocak 2020). "'Euphoria,' 'Marvelous Mrs. Maisel' Among Guild of Music Supervisors Awards Nominees". Variety. 13 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020. 
 14. ^ Chalk, Andy (13 Ocak 2020). "Control and Death Stranding get 8 nominations each for the 2020 DICE Awards". PC Gamer. 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2020. 
 15. ^ "2019 Nominees". National Academy of Video Game Trade Reviewers. 13 Ocak 2020. 3 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020. 
 16. ^ "2019 Winners". National Academy of Video Game Trade Reviewers. 24 Şubat 2020. 25 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2020. 
 17. ^ Grayshadow (17 Şubat 2020). "2020 SXSW Gaming Awards Nominees Revealed". NoobFeed. 18 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2020. 
 18. ^ Shanley, Patrick (8 Ocak 2020). "'Death Stranding' Leads Game Developers Choice Awards Nominees". The Hollywood Reporter. 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2020. 
 19. ^ a b Shanley, Patrick (28 Şubat 2020). "Game Developers Conference "Postponed" Amid Coronavirus Concerns". The Hollywood Reporter. 17 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Şubat 2020. 
 20. ^ Wilson, Kelly (13 Şubat 2020). "Game Audio Network Guild Announces 18th Annual G.A.N.G. Award Nominees". The Hype Magazine. 14 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2020.