Kiefer Sutherland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kiefer Sutherland
Kiefer Sutherland (2014)
DoğumKiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland
21 Aralık 1966 (57 yaşında)
Londra, İngiltere
EvlilikCamelia Kath (1987-1990)
Kelly Winn (1996-2004)
Çocuk(lar)Sarah (d. 1988)
İmza

Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland (d. 21 Aralık 1966, Londra), Kanadalı oyuncu.

Sutherland, kariyerine 1984 yapımı Kanada filmi The Bay Boy ile başladı ve ilk rolüyle Kanadanın akademi ödülü olarak kabul edilen Genie'ye aday gösterildi. Bunun ardından Benimle Kal (1986), Kayıp Gençler (1987), Genç Silahşörler (1988), İkiz Tepeler: Ateşte Benimle Yürü (1992) ve Karanlık Şehir (1998) gibi birçok filmde rol aldı.

21'ci yüzyılda Sutherland, 24 isimli dizide başrol oynamaya başladı. Dizinin yayın dönemi boyunca Emmy, Altın Küre, Satellite ve SAG ödülü gibi birçok ödül kazanmıştır. Aynı zamanda Telefon Kulübesi (2002) ve Fedai (2007) gibi filmlerle sinema kariyerine devam etmiş, Melankoli (2011) filmiyle Bodil ödülüne aday gösterilmiştir. En son Metal Gear Solid V: The Phantom Pain oyununda seslendirme yapan aktör, aynı zamanda Designated Survivor isimli dizide rol almaktadır. Donald Sutherland'ın oğludur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanadalı oyuncular Shirley Douglas ile Donald Sutherland'in oğlu olan Kanadalı, Emmy ve Altın Küre ödüllü aktör. Kanadalı politikacı Tommy Douglass'ın torunudur. Kanada'ya yerleştikten sonra anne ve babası 1970 yılında ayrıldı. 1975 yılında annesinin yanına, Toronto şehrine yerleşti ve birçok kez okul değiştirmek zorunda kaldı. Özel hayatına dair eleştiriler alan sanatçının, kendisini parti yaparken yaraladığı öne sürülmüştür.[1] Ayrıca kendisi bir gitar tutkunu olup kendi gitar salonunu açmıştır.[2] Kendisi ayrıca bir Amerikan futbolu tiryakisidir.[3] Alkollü araba kullanırken yakalanan oyuncu sürücü belgesini kaybetmiştir.[4] Kendisi 90'lı yıllarda tanıştığı Julia Roberts ile kısa bir süre nişanlanmıştır. Ayrıca Kanada'nın sağlık sigorta sistemini desteklemektedir.[5]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kiefer Sutherland, 24 adlı dizideki oyunculuğuyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Emmy, Altın Küre ve SAG ödüllerini kazandı. Dizinin Yardımcı Yapımcısı olması nedeniyle bir Emmy daha aldı.

Son olarak "Mirrors / Aynalar" adlı korku filminde rol alan Sutherland, “The Sentinel / Fedai”de Michael Douglas ve Eva Longoria ile birlikte oynadı. In 2004’te uzun metrajlı “Taking Lives / Hayatın Benim” adlı filmde Angelina Jolie ve Ethan Hawke ile birlikte rol alıp, “NASCAR – The IMAX Experience”ta da anlatıcı seslendirmesi yaptı.

Sutherland'in itibarlı çok sayıda diğer uzun metrajlı filmlerinin arasında “Phone Booth / Telefon Kulübesi”, “To End All Wars / Savaşın Sonu”, “Dark City / Karanlık Şehir”, “Truth or Consequences, N.M.” (ki yönetmeni de kendisidir), “Eye for ar Eye / Göze Göz”, “A Time to Kill / Öldürme Zamanı”, “The Three Musketeers / Üç Silahşörler” “A Few Good Men / Birkaç İyi Adam”, “The Vanishing / Kayboluş”, “The Lost Boys / Kayıp Gençler”, “Young Guns / Genç Silahşörler” ve “Stand By Me / Benimle Kal” da bulunmaktadır.

Televizyondaki başarıları arasında, kablo televizyonda ciddi beğeni toplayan “A Soldier's Sweetheart” ve ilk yönetmenlik denemesi olan “Last Light” adlı yapımlar bulunmaktadır. “Last Light”, özellikle de Sutherland’in yönetmenliği için çok olumlu eleştiriler almıştır.

Sutherland’in diğer başarıları arasında kablo televizyon filmi “Bay Boy” (ki kendisine En İyi Erkek Oyuncu için Genie Ödülü adaylığı getirmiştir), “The Mission”, “Amazing Stories” ve “Trapped in Silence” yapımlarını da saymak gerekir.

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes[değiştir | kaynağı değiştir]

Sutherland Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'ta baş karakter Big Boss'u seslendirmektedir.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain[değiştir | kaynağı değiştir]

Sutherland Metal Gear Solid V: The Phantom Pain'de baş karakter Venom Snake'i seslendirmektedir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sutherland 3 film yönetti ve 71 filmde oynadı. Değişik yapımlarda seslendirmeler yaptı.

Yönettiği filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "24 heaven". 7 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2022. 
  2. ^ "gibsoncustom.com". 26 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2010. 
  3. ^ Ben Malcolmson, A surprise birthday present 4 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., USCRipsIt.com, September 15, 2007, Accessed August 18, 2008.
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2010. 
  5. ^ Amy Goodman, Healthcare reform needs Canadian Action hero 15 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Rabble.ca, August 12 2009

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]