İçeriğe atla

Terminatör (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Terminatör T-800
Terminatör filmleri karakteri
İlk görünümTerminatör
Son görünümFortnite Battle Royale (2021)
YaratanJames Cameron & Gale Anne Hurd
CanlandıranArnold Schwarzenegger[a]
Seslendiren
Bilgileri
TürRobot
CinsiyetDıştan erkek insan dokusu
MeslekSuikastçı, casus (Terminatör, Kurtuluş, Genisys ve Karanlık Kader)
Koruma (T2, T3, ' 'Genisys' ve 'Karanlık Kader')

Terminatör (aynı zamanda T-800 olarak bilinir), Terminatör film serisinde, neredeyse yok edilemez bir asker ve suikastçı ve aynı zamanda bir ajan olarak da tasarlanan genellikle insansı bir Cyborg türü robottur. Programlanabilir bir suikastçı ve askeri infiltrasyon (gizlice sızma) ünitesi olarak tasvir edilen bu Cyborg türü robot, Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırılan bir hayali karakterdir. "Terminatör" karakteri 1984 yılı yapımı ilk Terminatör filmi itibarı ile antagonist olarak ortaya çıktı ve senarist James Cameron tarafından ortaklaşa yazılmış devam filmleri çevrildi. Schwarzenegger tarafından canlandırılan Terminatör, serinin ilk filminde sadece bir Cyborg özellikleri ile görüldü. Eski Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu olan Franco Columbu tarafından canlandırılan ikinci Terminatör ise gelecekte (2029'da) bir flashback sahnesinde gösterildi.

Terminatör, serinin ilk filminin son sahnelerinde patlayan bir TIR'ın içinde tamamen yanmasına rağmen, tamamen bir metal iskelet-makine olarak ortaya çıkmıştır. Metal İskelet olarak Sarah Connor ve Kyle Reese'i kovalamaya devam etmiş, nihayet uzun bir kovalamaca sonrasında Sarah Connor, hidrolik pres ile kendisini yakalamak isteyen Terminatör'ü ezerek tamamen etkisiz hale getirmiştir. Ancak, hasar görmüş beynindeki ana CPU ve sağ iskelet kolu Cyberdyne tarafından ele geçirilmiştir. Bu teknoloji, incelemeler sonucu Cyberdyne'a ilham olmuş, Cyberdyne araştırmalarında teknolojik seviyede ilerlemek için kullanılmıştır.

Terminatör serisinin ikinci filminde Arnold Schwarzenegger'in Terminatör rolü tersine dönmüştür. Terminatör, John Connor tarafından yeniden programlanıp, T-1000'in kendisini (Genç John Connor) korumak için geri gönderilmiş ve Genç John Connor Terminatör'e "Hasta La Vista" gibi terimler öğretmiştir. Filmin sonunda T-1000'in yok edilmesinin ardından Sarah ve John'un onlarla beraber kalmalarını istemelerine rağmen, Terminatör beynindeki CPU'yu yok etmek için kendi kendini yok etmiştir.

Kurgusal olarak Terminatör, insan direnişini yok etmek hedefi doğrultusunda infiltrasyon (gizlice sızma) ve muharebe görevi doğrultusunda askeri bir süper bilgisayar olarak Skynet tarafından tasarlanan ürkütücü bir robot suikastçı ve askerdir. Terminatör, doğal olarak konuşabilir, başkalarının seslerini kopyalabilir, insan el yazısını okuyabilir, vücudunda insan gibi yara oluşturup kanatabilir ve hatta gerçekten terleyip kokabilir. Serinin ilk filminde Kyle Reese, Sarah Connor'a Terminatör'ün özelliklerini tarif ederken "Terminatör ile kesinlikle uzlaşılmaz, pazarlık yapılamaz. Vicdanı ve hisleri yoktur. Hangi görev için programlandıysa mutlaka o görevi yerine getirebilmek için elinden geleni yapar; ta ki öldürülünceye kadar." şeklinde bilgi vermiştir.

T-800, Terminatör 4: Kurtuluş filminde yalnızca animasyon halinde Arnold Schwarzenegger'in dış görünümüyle bir kez görünmüştür. Terminatör: Genisys ve Terminatör: Kara Kader filminde ise birinci, ikinci ve üçüncü filmlerde olduğu gibi Schwarzenegger tarafından canlandırılmıştır.

Terminatör karakteri, Empire dergisinin en büyük 100 film karakteri sıralamasında 14. sırada yer almaktadır.[1]

  1. ^ Yalnızca dijital rekreasyon yoluyla "Terminator Salvation"da görünür.
  1. ^ Empire's The 100 Greatest Movie Characters. Empire Magazine.