İçeriğe atla

Epik film

Vikipedi, özgür ansiklopedi
LucyWho.com'da bir kullanıcı tarafından yayınlanan John Huston'ın The Bible... In the Beginning (1966) filminin teatral afişi.

Epik film, büyük ölçekli, geniş kapsama ve etkileyici panoramik görüntülere sahip film yapım tarzıdır. Roger Ebert gibi araştırmacılara göre terimin kullanımı zaman içerisinde değişmiş ve bazen bir film türünü belirtirken bazen büyük bütçeli yapımları nitelemek için bir sıfat olarak kullanılır olmuştur. Klasik edebi anlamdaki epikler gibi pek çok epik film kahraman bir karaktere odaklanır. Epikler, iddialı yapılarıyla dönem eserleri veya macera filmleri gibi diğer türlerden ayrılır.

Türün örnekleri arasında gelmiş geçmiş en çok gişe hasılatı yapan filmler listesinden filmler de bulunur. Halihazırda dünya çağında 2,7 milyon dolarla rekoru elinde bulunduran Avatar, Avatar'dan önce rekorun sahibi olan Titanik, hasılatlar enflasyona göre düzenlendiği takdirde dünya tarihinin en fazla hasılat yapan filmi olan[1] Rüzgâr Gibi Geçti epik filmlerdir. 11 Akademi Ödülü kazanma rekorunu paylaşan üç film (Ben-Hur, Titanik ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü) de epik film türündedir.

  1. ^ Glenday, Craig, ed. (2011) (in Russian, translated by Andrianov, P.I. & Palova, I.V.). Гиннесс. Мировые рекорды 2012 [Guinness World Records 2012]. Moscow: Astrel. p. 211. ISBN 978-5-271-36423-5.