John Connor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Connor
Terminatör filmleri karakteri
İlk görünümTerminatör 2: Kıyamet Günü
Son görünümTerminatör: Kara Kader
YaratanJames Cameron
Canlandıran
Seslendiren
Bilgileri
Türİnsan
CinsiyetErkek
MeslekDirenişin Lideri

John Connor kurgusal bir karakter ve Terminatör film serisinin kahramanıdır. Yazar ve yönetmen James Cameron tarafından yaratılmış olan karakter, ilk olarak 1984 yapımı Terminatör filminde ismi geçer ve ilk olarak 1991'de devam filmi olan Terminatör 2: Kıyamet Günü'nde (T2) yer alır. Karakterin ilk görünüşünde John, Edward Furlong tarafından çocukken ve Michael Edwards tarafından küçük bir rolde yetişkin olarak tasvir edilmiştir. Diğer aktörler, Nick Stahl, Christian Bale ve Jason Clarke dahil olmak üzere sonraki filmlerde John Connor karakterini canlandırdılar. Ayrıca Thomas Dekker, John Connor'ı televizyon dizisi Terminator: The Sarah Connor Chronicles'da canlandırmıştır.

Terminatör film serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgusal evrenin anlatısında, John Connor, Kıyamet Günü olarak bilinen sibernetik bir isyanın ve onun yol açtığı kıyamet olayının ardından, Skynet tarafından toplanan bir robotik Terminatör imparatorluğunu yenmek için Direnişe liderlik edecek olan (28 Şubat 1985'te doğmuş) bir figürdür. Annesi Sarah Connor, ilk filmde zaman yolculuğu yapan Terminatör'ün (Model 101) hedefi olduğunda, John, Sarah'yı korumak için direniş savaşçısı Kyle Reese'i göndermiştir. Kyle ve Sarah'nın daha sonra birlikte olacaklarını biliyordu.

John, ebeveynlerinin öngörüsü ile, kıyamet gününden önce ikinci ve üçüncü filmlerde Terminatör'ün suikast girişimlerini savuşturur. Dördüncü filmde John, Skynet'i etkisiz hale getirdikten sonra kıyamet sonrası bir ortamda direniş ile beraber savaşır.

Serinin ana konusu büyük ölçüde zaman yolculuğunu içerdiğinden, karakterin hikâyesi genellikle doğrusal değildir ve birçok olası sonucu tasvir eder. Örneğin Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi ve televizyon dizisi Terminatör: Sarah Connor Chronicles, Terminatör 2 ancak alternatif zaman çizelgelerinde gerçekleştiği tasvir edilirken,[1][2] Terminator Genisys (2015) ise ilk filmin olaylarını tekrar gözden geçirir ve değiştirir. Terminatör: Dark Fate, ikinci filmden sonra gelen filmleri de göz ardı eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldman, Eric (22 Haziran 2007). "Guiding the Sarah Connor Chronicles". IGN.com. Pythian Remote DBA. 27 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2007. 
  2. ^ "Sarah Connor Chronicles To Create New T Timeline". Terminator Chronicles. 27 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2019.