Terminatör: Kara Kader

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Terminatör: Kara Kader
Terminator: Dark Fate
Filmin afişi
YönetmenTim Miller
YapımcıJames Cameron
David Ellison
SenaristDavid S. Goyer
Justin Rhodes
Billy Ray
Hikâye (eser)James Cameron
Charles Eglee
Josh Friedman
David S. Goyer
Justin Rhodes
Oyuncular
MüzikTom Holkenborg
Görüntü yönetmeniKen Seng
KurguJulian Clarke
StüdyoParamount Pictures
20th Century Fox
Skydance Media
Tencent Pictures
TSG Entertainment
Lightstorm Entertainment
DağıtıcıParamount Pictures (ABD)
20th Century Fox
(international; through Buena Vista International)
TürüAksiyon
Bilimkurgu
Macera
RenkRenkli
Çıkış tarih(ler)i23 Ekim 2019 Avrupa
1 Kasım 2019 ABD ve Turkiye
Süre128 dk
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$185-196 milyon
Hasılat$261.1 milyon[1]
Önceki filmTerminatör: Genisys

Terminatör: Kara Kader[2] (İngilizce özgün adıyla Terminator: Dark Fate), Tim Miller'ın yönettiği, başrollerini Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Mackenzie Davis, Natalia Reyes ve Gabriel Luna'nın paylaştığı Terminatör serisinin altıncı filmi.[3][4][5][6] Yapımcı James Cameron, filmin Terminatör 2: Kıyamet Günü'nün devamı olacağını, Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi, Terminatör 4: Kurtuluş ve Terminatör: Genisys filmleriyle ilgisi olmayacağını açıklamıştır.[7]

Filmde sırasıyla Sarah Connor ve T-800 Terminatör karakterlerini canlandıran Linda Hamilton ve Arnold Schwarzenegger rol aldı ve oyuncuları 23 yıl sonra yeniden bir araya getirdi. Mackenzie Davis, Natalia Reyes, Gabriel Luna ve Diego Boneta'yı yeni karakterler olarak tanıtılmıştır. Terminatör 2'deki olaylardan 25 yıl sonra geçen film, makinelerin gelişmiş bir Terminatör (Luna) göndermiş, Rev-9 adlı bu gelişmiş Terminatör, kaderi geleceğe bağlı olan Dani Ramos'u (Reyes) öldürmek için gelecekten 2020 yılına geri gönderilmiştir. Direnişte ayrıca, Sarah Connor ve Skynet'in T-800 Terminatör'ü de onlara katılırken, Dani'yi savunmak için gelecekten güçlendirilmiş bir asker olan Grace'i (Davis) gönderir.

Ana çekimler Haziran ile Kasım 2018 arasında Macaristan, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşti. Kuzey Amerika'da Paramount Pictures, Çin'de Tencent Pictures ve diğer bölgelerde 20th Century Fox tarafından dağıtımı yapılan film, 1 Kasım 2019'da Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girdi. Eleştirmenler filmi önceki bölümlere göre bir gelişme olarak değerlendirdi ve oyuncu kadrosu ile aksiyon sahnelerini övdü, ancak filmin önceki girişlerden, anlatı kararlarından ve feminist temalardan yeniden şekillendirilen olay örgüsü tarafından kutuplaştırıldı.[8][9] 185-196 milyon dolarlık bir yapım bütçesine karşı 261 milyon dolar hasılat yapan filmin 130 milyon dolar kadar kayıp vererek gişe bombası olduğu tahmin edildi ve bu yüzden gelecek film planları iptal edildi.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnold Schwarzenegger, San Diego, California'daki 2019 San Diego Comic-Con International'da konuşuyor.

1998'de, Cyberdyne Systems Corporation'ı yok ettikten üç yıl sonra, Sarah ve John Connor, Livingston, Guatemala'da bir kumsalda hayatın tadını çıkarırken, aniden T-800 model bir Terminatör karşılarına çıkar. Skynet tarafından zamanda geriye gönderilen birkaç kişiden biri olan Terminatör, Sarah'nın engelleme girişimlerine rağmen oğlu John'u öldürür ve oradan ayrılır.

Gelişmiş bir Terminatör olan Rev-9, Dani Ramos'u öldürmek için 2020'de Meksiko'ya gelecekten gönderilirken, sibernetik olarak geliştirilmiş bir asker olan Grace, Dani Ramos'u korumak için 2042'den gönderilir. Dani'nin babası kılığına giren Rev-9, Dani ve erkek kardeşi Diego'nun çalıştığı otomobil montaj fabrikasına sızar, ancak kardeşlerle birlikte kaçmayı başaran Grace tarafından engellenir. Rev-9, iki farklı varlığa bölünme yeteneğini (sibernetik iç iskeleti ve şekil değiştiren sıvı metal dış yüzeyi) kullanarak onları takip eder, Diego'yu öldürür ve Grace ile Dani'yi köşeye sıkıştırır. Ancak Sarah Connor gelir ve her iki Terminatör'ü patlayıcı kullanarak geçici olarak devre dışı bırakır.

Dani, Grace ve Sarah bir motele giderler. Sarah onları bulduğunu, çünkü bilinmeyen bir yerden, John'un ölümünden sonraki yıllarda gelecekten gelen Terminatör'lerin yerlerini detaylandıran şifreli mesajlar aldığını açıklar. Her biri "John İçin" ile biten bu mesajlar, tehdit haline gelmeden önce Terminatör'leri yok etmesine imkan sağlamıştır. Grace kendisinin Skynet ve John'un geleceğinde bulunmadığını söyler. Ancak, insanlığın geleceği, aslında siber savaş için geliştirilen Legion adlı başka bir yapay zekâ tarafından tehdit edilmiştir; bu sistem Skynet'in yerine inşa edilmiştir. Legion, insanlar için bir tehdit haline geldiğinde, onu nükleer silahlarla etkisiz hale getirmek için bir girişimde bulunulmuş, bu da nükleer bir soykırıma ve yapay zekâ'nın hayatta kalanları yok etmek için küresel bir makine ağı oluşturmasına neden olmuştur. Hayatta kalanlar daha sonra Legion'un saldırılarına karşı İnsan Direnişi olarak örgütlenmişlerdir. Dani'nin kaderi, ona karşı verdikleri savaşla bağlantılıdır. Çünkü gelecekte, Legion güçlerine karşı insanlığa liderlik etmeye devam edecek olan Dani'dir.

Grace, Sarah'nın mesajlarını Laredo, Teksas'a kadar takip eder. Rev-9 ve yetkililerden zar zor kaçarlar ve Meksika-Amerika Birleşik Devletleri sınırını geçerek, orada John'u öldüren aynı T-800'ü bulurlar. Görevini yerine getiren T-800, Skynet artık olmadığı için amaçsız kalmıştır. Ancak öğrenme yoluyla, kendi bilincinin farkındadır. Bu süre zarfında insanlıktan ders almış ve bir vicdan geliştirerek "Carl" adını almış ve bir insan ailesini benimseyip onlarla kaynaşmıştır. Yaptıklarının Sarah'ı nasıl etkilediğini öğrendikten ve zamansal yer değiştirmelerin yerini tespit edebildikten sonra, Carl, yaptıklarını telafi edebilmesi için onları uyarmaya karar verir. Carl, Rev-9'a karşı onlara katılmayı teklif eder ve onu yok etmeye hazırlanırlar. Sarah isteksizce Dani'nin iyiliği için birlikte çalışmayı kabul eder. Rev-9'un gelişini tahmin eden Carl, ailesine veda eder ve onlara kaçmalarını söyler.

Sarah'nın bir tanıdığından askeri düzeyde bir elektromanyetik darbe (EMP) alırlar. Rev-9 onlara yetişir ve kaçmak için bir uçak çalarlar, ancak sonuçta ortaya çıkan çatışmada EMP'ler yok edilir. Uçuş sırasında Grace, Rev-9'un Dani'nin Legion'u yok eden Direniş'in gelecekteki kurucu komutanı olduğu yönündeki gerekçesini ortaya koyar. Rev-9 uçaklarına biner ve geçici olarak Carl'ı alt eder, Grace, Sarah ve Dani uçaktan bir hidroelektrik santralinin yakınındaki bir nehre paraşütle atlarlar, Carl ve Rev-9 hemen arkasından onları takip eder.

Sonraki savaşta Carl ve Grace, Rev-9'u dönen bir türbine zorlayarak iki Terminatör'e ciddi şekilde zarar veren ve Grace'i ölümcül şekilde yaralayan bir patlamaya neden olur. Ciddi şekilde hasar görmüş olan Rev-9'un iç iskeleti, Sarah'yı etkisiz hale getirerek Dani ile karşı karşıya gelir. Ölmek üzere olan Grace, Dani'ye Rev-9'u yok etmek için güç kaynağını kullanmasını söyler. Dani onunla savaşmaya çalışır ama çabucak güçten düşer. Carl kendini yeniden etkinleştirir ve Rev-9'u tutar, Dani'nin Grace'in güç kaynağıyla onu bıçaklamasına izin verir. Carl kendini ve Rev-9'u güç çekirdeği patlamadan hemen önce bir çıkıntının üzerine sürükleyerek kendisi ile birlikte yok eder.

Bir süre sonra Dani ve Sarah, ailesiyle birlikte bir oyun alanında on yaşındaki Grace'i izlerler. Yaşlı Grace'in ölümünü ve Legion'ın yükselişini önlemeye kararlıdırlar. Sarah daha sonra Dani'ye hazırlanması gerektiğini söyler ve Grace, Dani ve Sarah uzaklaşırken onları izler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Türkçe Seslendirme Rol
Linda Hamilton Gülen Karaman Sarah Connor

Skynet'e karşı savaşta İnsan Direnişi'nin gelecekteki lideri John Connor'ın annesi. Artık savaşta sertleşmiş kıdemli bir kadın olan ve John'un ölümünden sonra yalnız kalan Sarah, Kıyamet Günü'nü önlemek ve yaklaşan çatışmayı önlemek için Skynet'in kalan Terminatörlerini avlar ve öldürür.[1] Dani'nin haydut AI Legion'a karşı yeni bir Direnişe öncülük eden kaderini öğrendikten ve yeni zaman çizelgesinde kendi amacını gerçekleştirdikten sonra, Dani'yi John'a yaptığı gibi hazırlar.

 • Maddy Curley, genç Sarah Connor için dublör aktris ve dublör olarak görev yapıyor ve Hamilton'ın 1990'ların açılış sahnesindeki yüz benzerliğini yeniden yaratmak için CGI uygulandı.
 • Jessi Fisher, günümüz Sarah Connor için dublör aktris ve vücut dublörü olarak hizmet vermektedir.
Arnold Schwarzenegger Selçuk Kıpçak T-800 / CarlSkynet tarafından inşa edilen ve John'u öldürmek için zamanda geriye gönderilen birkaç eski Terminatörden biri. Misyonunu tamamladıktan sonra özerklik kazanmış ve insan toplumuyla bütünleşmiş, iyi huylu olmuş ve daha sonra oğlunu yetiştirirken bir kadınla duygusal bir ilişkiye başlamıştır. Laredo, Teksas'ta yaşıyor ve bir perdelik işletmesi var. Daha sonra Dani'yi Rev-9'dan korumaya yardımcı olmak için Sarah ve Grace ile güçlerini birleştirir, ancak Sarah, John'un ölümü için Carl'dan nefret etmeye devam eder. Dark Fate, Schwarzenegger'in baş karakter olarak göründüğü, ancak en yüksek faturayı almadığı serideki ilk filmi işaret ediyor.
 • Brett Azar, Schwarzenegger'in 1990'ların açılış sahnesindeki yüz benzerliğini yeniden yaratmak için uygulanan CGI ile genç T-800 için bir vücut dublörü görevi görüyor. Azar, bu rolü Terminator Genisys'den tekrarlıyor.
Mackenzie Davis Burcu Güneştutar Grace

daha önce Dani tarafından gençken alınmış, 2042'den gelişmiş bir süper asker. Grace daha sonra Dani tarafından eğitildi ve büyütüldü. Grace daha sonra Dani için bir güvenlik detayının bir parçası ve bir Rev-7 Terminatör ile savaşırken bıçak yaraları alıyor. Saldırının ardından, bir cyborg'a dönüştürülmek için gönüllü olur. Teknolojiyle güçlendirilmiş, kısa süreler için bir Terminatörle karşılaştırılabilir yeteneklere sahiptir ve gücünü yenilemek için ilaç, beslenme ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Gelişmiş duyuları ve yetenekleri, Legion gibi makineleri normal insanlardan önce algılamasına izin verir. Grace, Dani'nin gençliğini Legion'un Rev-9'undan korumak için gönderilir.

Natalia Reyes Didem Barış Atlıhan Dani Ramos

erkek kardeşiyle birlikte Mexico City'deki bir otomobil montaj fabrikasında çalışan genç bir kadın. Dani, Rev-9 tarafından fesih için hedefleniyor. İlk başta Sarah, Dani'nin Direniş liderinin mukadder annesi (Sarah gibi) olduğuna inanır. Bununla birlikte, Dani'nin, Sarah'ın akıl hocası olarak Sarah ile birlikte Legion makinelerine karşı savaşta Direniş'in kurucu komutanı olarak Sarah'nın ölen oğluna benzer bir rol üstlenmeye yazgılı olduğu ortaya çıkıyor. Gelecekte, Dani Grace'i Rev-9'u durdurmak için zamanda geri gönderir ve Grace'e konumunun koordinatlarını ona dövme yaparak yardım için T-800'ü aramasını söyler.

Gabriel Luna Talha Sayar Gabriel / Rev-9

Legion'dan gelen ve Dani'yi yok etmek için zamanda geri gönderilen gelişmiş bir Terminatör. Sıvı metalle kaplanmış geleneksel bir katı iç iskelete sahip olan Rev-9, bu iki bileşeni iki ayrı, tamamen özerk birime ayırma yeteneğine sahiptir.

Diego Boneta Tunca Soysal Diego Ramos

Dani'nin kardeşi.

Fraser James Erdem Ergin Çalışkan Binbaşı Dean

Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri istihbarat subayı ve Sarah'nın tanıdığı.

Tristán Ulloa Sinan Divrik Felipe Gandal

Dani'nin amcası ve bir sınır çakal.

Alicia Borrachero Nur Eraslan Alicia

Carl'ın karısı.

Daniel Ibáñez Uğurcan Akbaş ?
Steven Cree Erdem Ergin Çalışkan Rigby

bir ABD Sınır Devriyesi ajanı.

Enrique Arce Sinan Divrik Vicente

Dani ve Diego'nun babası.

Earl Boen Doğan Öncel Dr. Silberman

Terminatör 2: Kıyamet Günü'ndeki itibarsız arşiv görüntüleri aracılığıyla.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretimin başlangıçta Mart 2018’de başlaması planlanmış, ancak rol dağıtımı nedeniyle ertelenmişti. Daha sonra Mayıs ayında başlaması ve Kasım ayında sona ermesi bekleniyordu. Çekimler Macaristan, İngiltere, İspanya ve Meksika'da gerçekleştirildi.[10] Nisan 2018'de, filmin çıkış tarihi Kasım 2019'a ertelendi.[11] Çekimler 4 Haziran 2018'de, Terminator 6: Phoenix ismi altında, İspanya, Almería, Isleta del Moro'da başlamıştır.[12][13][14] İspanya'da çekim yaparken Luna, Meksika aksanıyla İspanyolca konuşabilmek için birkaç oyuncu çalıştırdı.

Çekimler daha sonra ABD'deki filmin geri kalanını çekmeden önce bir ay boyunca çekim yapmak amacıyla, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de,[15][16][17][18] Origo Film Stüdyoları'na taşındı. Temmuz 2018’in sonunda Schwarzenegger, Budapeşte’deki sahneleri çekmeye başladı.[19] Film çekimi Ekim ayı ortalarında ABD'ye taşındı.[20] Schwarzenegger 28 Ekim 2018'de çekimleri tamamladı.[21]

Çekimler sırasında, Cameron karakterleri mükemmelleştirmek için senaryoda daha fazla değişiklik yaptı. Bazı durumlarda, Cameron’ın senaryo değişiklikleri sahneyi çekmeden sadece bir gün önce Miller’a gönderildi. Oyuncu Linda Hamilton, Sarah Connor'ın karaktersiz olduğunu düşündüğü belirli diyalog türlerini oynamayı reddetti.[22] Cameron, Avatar dizisini çekmeye meşgul olduğu için seti ziyaret edemedi.[23]

Gelecek[değiştir | kaynağı değiştir]

İptal edilen devam filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2017'de yeni bir Terminatör film üçlemesi için planlar duyuruldu. O yıl Terminator: Dark Fate için hikâye üzerinde çalışırken, Cameron ve yazarlar filmi yeni üçlemenin ilki olarak hayal ettiler. Ayrıca planlanan her film için temel hikâyeler üzerinde çalıştılar.

Ekim 2019'a kadar, Gale Anne Hurd, 35 yıl önce yapılmış bir telif hakkı hibesini feshetmek için başvurmuştu. Bu hamleye göre Hurd, Cameron ile tekrar 50-50 haklara sahip olacak ve Skydance Media, yeni bir anlaşma yapılmadığı takdirde Kasım 2020'den itibaren ek Terminatör filmleri yapma haklarını kaybedebilir. Skydance, Cameron'la bir anlaşması olduğunu ve "öngörülebilir gelecekte Terminator serisinin haklarını kontrol ettiğini" söyledi. Ekim 2019'da Cameron, Terminator: Dark Fate'in devam filmlerinin insanlar ve yapay zeka arasındaki ilişkiyi daha da araştıracağını ve nihai sonucun iki kan davası olan taraf arasında bir çözüm olacağını belirtti. O ay, Schwarzenegger, Cameron'ın Terminatör: Dark Fate devam filmlerini yazacağını ve Cameron'ın bir sonraki film üzerinde çalışmaya 2020'nin başlarında, 2022'de gösterime gireceğini söyledi.

Terminator: Dark Fate'deki olaylar, Schwarzenegger'in T-800 karakterini ortadan kaldırsa da Cameron, "Bakın, eğer bu filmden [Karanlık Kader] tonlarca para kazanırsak ve kartlar Arnold'u sevdiklerini söylüyor, bence Arnold geri dönebilir. Ben bir yazarım. Senaryolar düşünebilirim. Şu anda bunun için bir planımız yok, öyle söyleyeyim." Hamilton, Ekim 2019'da, devam filminde muhtemelen rolünü tekrarlayacağını söyledi, içinde görünmemek için kendi ölümünü taklit edeceğini söyleyerek şaka yaptı ve Terminator: Dark Fate'i yapmanın "gerçekten zor" olduğunu söyledi. geçirmesi gereken beden eğitimi. Hamilton daha sonra ertesi yıl Ocak ayında franchise ile geleceği hakkında bir röportaj verdi ve "Bir daha asla geri dönmemekten oldukça mutlu olurum. Yani hayır, umutlu değilim çünkü bunu gerçekten çok isterim. benimle gerçekten konuşan yeni bir şey vardı, mantıklı bir insanım ve her zaman uygulanabilir değişiklikleri dikkate alacağım."

Filmin gişedeki performansının ardından Skydance'e yakın kaynaklar The Hollywood Reporter'a başka filmler için bir plan olmadığını söyledi. Haziran 2020'de, yıldız Mackenzie Davis şunları söyledi: "Filmi gerçekten çok sevdim ve yaptığımız şeyden çok gurur duyuyorum, ancak [gişede] bunun için bir talep yoktu ve bunun olacağını düşünmek için bir talep yoktu. yedinci bir film için talep oldukça çılgın. Sadece izleyicilerin ne istediğine dikkat etmelisin". Aralık ayının sonlarında Davis, yedinci filmin Dark Fate'in doğrudan bir devamı olmayacağını, ancak Grace'in Terminator Salvation'a benzer bir gelecek savaşta geçen alternatif bir zaman çizelgesi versiyonuna odaklanan bir yan ürün olacağını ve olmayacağını açıkladı. Schwarzenegger'i öne çıkardı.

Animasion serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2021'de Netflix, Skydance ve Production I.G ile işbirliği içinde bir Terminator anime dizisi geliştirdiklerini duyurdu; Mattson Tomlin, dizinin showrunner'ı olarak görev yapacak.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Terminator: Dark Fate (2019)". Box Office Mojo. IMDb. 12 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2019. 
 2. ^ "Terminatör: Kara Kader". 1 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2019. 
 3. ^ "35 yıl sonra yine Terminatör". 31 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2019. 
 4. ^ "Terminatör: Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton Kara Kader ile yeniden bir arada". 1 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2019. 
 5. ^ "Terminator: Kara Kader'den ilk afiş". 1 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2019. 
 6. ^ "Tim Miller'dan "Terminator: Dark Fate" İle İlgili Yeni Detaylar". 1 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2019. 
 7. ^ "James Cameron: 'Terminator 6 will be a sequel to Terminator 2'"". 1 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2019. 
 8. ^ Morgenstern, Joe (31 Ekim 2019). "Terminator: Dark Fate Review: Worse Than Death". The Wall Street Journal. 1 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 9. ^ Robinson, Tasha (1 Kasım 2019). "For better and worse, Terminator: Dark Fate is a throwback for the franchise". The Verge. 2 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2019. 
 10. ^ Burwick, Kevin (21 Şubat 2018). "Terminator 6 Shooting Delayed, New Character Details Revealed". MovieWeb. 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2018. 
 11. ^ Galuppo, Mia (6 Nisan 2018). "Next 'Terminator' Movie Pushed Back Four Months to Fall 2019". The Hollywood Reporter. 7 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2019. 
 12. ^ Miska, Brad (6 Kasım 2018). "Next 'Terminator' Filming Under the Moniker "Phoenix" [Updated]". Bloody Disgusting. 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2018. 
 13. ^ Camacho, N. (9 Haziran 2018). "Terminator ficha al actor valenciano Enrique Arce". Las Provincias (İspanyolca). 20 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2018. 
 14. ^ "Linda Hamilton Wraps On Terminator 6: Phoenix". TheTerminatorFans. 5 Kasım 2018. 5 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2018. 
 15. ^ Carr, Flora (7 Haziran 2019). "When is Terminator: Dark Fate released in cinemas? Who else is starring with Arnold Schwarzenegger and Linda Hamilton?". Radio Times (İngilizce). 9 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2019. 
 16. ^ Keresztesi, Ferenc (6 Mart 2018). "Kiderült, mikor terminátorozhat Budapesten Schwarzenegger". 24.hu (Macarca). 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2018. 
 17. ^ "A jövő héten érkezik Magyarországra Arnold Schwarzenegger". nlcafe.hu (Macarca). 18 Temmuz 2018. 23 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2018. 
 18. ^ Lawrence, Derek (18 Temmuz 2019). "Linda Hamilton on reuniting with Arnold Schwarzenegger for Terminator: Dark Fate". Entertainment Weekly. 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 19. ^ Miska, Brad (30 Temmuz 2018). "Arnold Schwarzenegger Begins Filming Terminator Scenes". Bloody Disgusting. 9 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2018. 
 20. ^ "Terminator 6 Shoot Moves To United States October 2018". TheTerminatorFans. Eylül 2014. 20 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2018. 
 21. ^ "Arnold Schwarzenegger Confirms Terminator 6 Wrap". TheTerminatorFans. 28 Ekim 2018. 20 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2018. 
 22. ^ Arnold, Ben (23 Temmuz 2019). "'Terminator: Dark Fate' wanted to soften up Sarah Connor but Linda Hamilton wouldn't have it". Yahoo! Entertainment. 23 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 23. ^ Donnelly, Matt (10 Temmuz 2019). "'Terminator: Dark Fate' Director: Why Mackenzie Davis Will 'Scare the F— Out of' Misogynists". Variety. 18 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]