Serbest dalış

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Paletleriyle yükselen serbest dalgıç.

Serbest dalış, yarışmacıların su altında tek nefesle açık sularda veya havuzlarda yüksek derinliklere, zaman ya da mesafelere ulaşmaya çalıştıkları sualtı dalışıdır. Bireysel başarı üzerine kurulu olan bu sporda disiplinler, kazananlar, rekor kırma girişimlerini ya da en iyi bireysel performansını belirleyeceği şekilde düzenlenir.

Disiplinler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalış disiplinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Serbest dalışın resmi yönetim organı AIDA International (AIDA) (Uluslararası Dalışı Geliştirme Birliği)'nce ve Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu'nca (CMAS) tanınan 5 disiplini vardır. "Paletli sabit ağırlık" (Constant Weight Apnea), en yaygın serbest dalış etkinliğidir; dalgıç, palet ve bir ağırlık yardımıyla batar. Paletli ile aynı kurallar altında çalışan ancak, yüzme gerçeklerinin kullanılmadığı "paletsiz sabit ağırlık" (Constant Weight Apnea Without Fins), en zor dalış disiplinidir. "Serbest batış disiplini"nde (Free Immersion Apnea), dalgıçlar iniş ve çıkış için bir ana hat kullanır. "Değişken ağırlık disiplini" (Variable Weight Apnea), dalgıcın batmak için bir kızak, yüzeye çıkmak içinse ana hattı ya da kendi gücünü kullandığı bir daldır. Bunun sınırı yoktur ve mutlak bir derinlik disiplinir; dalgıç inerken bir kızak kullanır. Çıkarken ise kendi seçtiği bir yöntemi uygular. "Limitsiz dalış" (No-Limits Apnea) ise süre olarak kaydedilen bir dalış etkinliğidir.Rekor denemelerinde, dalgıç sudan çıktığında baygınlık geçirirse deneme başarısız sayılıyor.

Havuz disiplinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilinen 3 havuz disiplini vardır. En az 25 m. derinliğindeki bir havuzda düzenlenirler. İki dinamik dalış türü vardır: "Paletli dinamik dalış" (Dynamic Apnea With Fins) ve "paletsiz dinamik dalış" (Dynamic Apnea Without Fins). İkisinde de hedef, en uzun mesafeyi kat etmektir. Aralarındaki tek farksa, birinde itici güç nedeniyle palet kullanılması, diğerindeyse herhangi bir yardımcı gerecin olmamasıdır. "Statik dalış"sa (Static Apnea), su altında zamanlı nefes tutmaktır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Serbest dalışçılar, su altında ve suyun dışında çalışırlar. Su dışı alıştırmalarından biri "apnea yürüyüşü"dür. Atlet genellikle 1 dk. nefesini tutarak yürür. Bu alıştırma kasları anaerobik (oksijensiz) koşulara alıştırır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]