İçeriğe atla

Kyle Reese

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kyle Reese
Terminatör filmleri karakteri
İlk görünümTerminatör
Son görünümTerminator: Resistance (2019)
YaratanJames Cameron & Gale Anne Hurd
Canlandıran
Bilgileri
Türİnsan
CinsiyetErkek
MeslekAsker

Kyle Reese Terminatör serisinde, ilk filmin kahramanı olan ve diğer eserlerde destekleyici bir rol oynayan kurgusal bir karakterdir. Karakter, The Terminator (1984) ve Terminator 2: Judgment Day (1991) filmlerinde Michael Biehn, Terminator: The Sarah Connor Chronicles (2008–2009) dizinde Jonathan Jackson, Terminator Salvation (2009) filminde Anton Yelchin ve Terminator Genisys'de (2015) Jai Courtney tarafından canlandırılmıştır.

Terminatör film serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Reese, insanlığın çoğunun Skynet olarak bilinen yapay bir zeka tarafından başlatılan 29 Ağustos 1997'de ölümcül bir nükleer savaşta yok olduğu, Terminator (1984) filminde kıyamet sonrası geleceğinde insan direnişinde yer alan bir askerdir. Hayatta kalanlar, bilinçli bilgisayar sisteminin insanlık üzerindeki soykırım savaşına karşı neslinin tükenmesine karşı savaşmaktadır. Direniş, Reese'in hizmet ettiği John Connor tarafından yönetilmektedir.

Terminatör (1984) ve Terminator Genisys'de (2015) Skynet, en korkulan makinelerinden biri olan Model 101/T-800 Terminatör'ü John Connor'ın annesi Sarah Connor'a suikast düzenlemek için 12 Mayıs 1984'te kıyamet öncesi Los Angeles, California'ya gönderir. Amacı John Connor'ın doğumunu engellemektir. Reese, 1984'e geri dönmek ve Terminatör'ü durdurmak için gönüllü olur.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Terminatör Genisys'e göre, Kyle Reese 2004'te doğdu. Sonunda Direniş'in Tech-Com tesisinde çalışan bir çavuş oldu (künye numarası DN38416). John Connor'ın özel askerlerinden biridir ve genellikle John tarafından özel casus görevleri için seçilir.

Reese, çocukken patlayıcı yapmayı öğrendi. Ayrıca Skynet teknolojisinin çoğunun çalınmasına ve tersine mühendislik yapılmasına, cephaneliklere baskınlar yapılmasına ve Skynet'in geliştirdiği zaman yolculuğu teknolojisinin yanı sıra Direniş için birlikleriyle lazer tüfek ekipmanının çoğunun çalınmasına da yardımcı oldu.

Terminatör[değiştir | kaynağı değiştir]

2029'da Skynet, insan direnişi tarafından yenildi, ancak casus Terminatör'lerinden birini, John'u doğurmadan önce Sarah Connor'a suikast düzenlemek için zamanda geriye göndermeyi başardı; Direniş, Terminatör'ü yenmek ve Sarah'nın hayatını korumak için bir asker göndermeye karar verir. Reese, onu kurtarmak için kıyamet öncesi Los Angeles'a tek yönlü bir görev için şahsen gönüllü olur.

Zamanda geriye gönderildikten sonra, zaman yer değiştirme ekipmanının imha edileceği ve 1984'te onu ve Terminatör'ü mahsur bırakacağı söylenmiştir. Çırılçıplak ve silahsız gelen ve Terminatör'ün insan kılığına girmiş neye benzediğini bilmeyen Reese, kıyafetler ve polise ait bir av tüfeğini çalar. Model 101 (Arnold Schwarzenegger) görevini yerine getirmeye çalışana kadar Sarah'yı (Linda Hamilton) bulur ve takip eder. Reese, onu Terminatör'ün bir gece kulübünde ve bir polis karakolunda saldırılarından kurtarır, onu insan ırkının yaklaşmakta olan kıyameti ve kendisinin ve doğmamış oğlunun taşıdığı gelecekteki önemi konusunda uyarır.

Başlangıçta Reese'e karşı düşmanca davransa da, Sarah onunla Terminatör arasındaki tek şey haline geldiğinden ona güvenmeye başlar. Terminatör'den kaçmaya devam ederken ikisi daha da yakınlaşır ve Kyle sonunda görev için gönüllü olduğunu söyler. Savaşta sertleşmiş ve dünyadan bıkmış olmasına rağmen Reese, yalnızca John tarafından kendisine verilen bir fotoğraf aracılığıyla tanıdığı Sarah'ya derinden aşık olmuş ve onunla tanışmak için zamanda geriye gitmiştir. Reese, Sarah'ya bu tarihi anlattıktan sonra, ikisi bir gece beraber olurlar ve sonunda John Connor'a hamile kalır. Terminatör onları bulur ve Los Angeles'ta kovalar; Reese açılan ateş sonucu yaralanır, ancak Terminatör tarafından sürülen bir yakıt kamyonunu Sarah'nın üzerinden geçmeden önce havaya uçurmayı başarır. Ancak, Terminatör'ün çıplak metal iç iskeleti yangından çıkar ve onları bir fabrikaya kadar takip eder. Reese, Terminatör ile savaşmaya çalışır, ancak kendi ev yapımı boru bombalarının Terminatör'ün şasisine sıkıştırmayı ve ateşlemeyi başarır; patlama Reese'i öldürür ve Terminatör'ü parçalara ayırır. Makinenin üst gövdesi sürünmeye devam eder. Sarah onu hidrolik bir preste ezmeyi başarır.

Terminatör: Karanlık Kader[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Tim Miller, 2019 yapımı Terminator: Dark Fate filminde anlatılan yeni alternatif zaman çizelgesinde Kyle Reese'in yer almadığını belirtti.[1] Çünkü Kıyamet Günü henüz gerçekleşmemesine rağmen Reese'in anne ve babasının onunla hala tanışıp hamile kaldığı Genisys zaman çizelgesinden farklı olarak, Dark Fate zaman çizelgesinde ebeveynlerinin yolları kesişmedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Weintraub, Steve (29 Ekim 2019). "Tim Miller Talks Terminator: Dark Fate & Why Only One Terminator Comes Back from the Future". Collider. 3:04. 30 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2020.