Aurora consurgens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aurora consurgens'te bulunan kara bir meleğin resmi

Aurora consurgens; bazı el yazmalarında kendisine eşlik eden zengin resimlendirmelerle ünlü, 15. yüzyıldan kalma bir simya incelemesidir.[1][2] :§38–44Geçen yüzyılda metin daha çok "Sahte Aquinas" olarak anılırken, bazı el yazmalarında orijinal olarak atfedildiği Thomas Aquinas'ın lehine olan argümanlar da vardır.[2] :§591f., §616 Latinceden İngilizceye çevrilen başlık "Yükselen şafak"tır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Aurora consurgens, Gümüş Sular'ın ibn Umail tarafından yapılan Latince çevirisi üzerine bir yorumdur. Özellikle son (7.) benzetmesinde (de confabulatione dilecti cum dilecta) ana bölümlerde yorumlayarak Şarkıların Şarkısı'na da atıfta bulunur.[2] :§490, §590Bu tür bir eser için alışılmadık bir şekilde metne yaklaşık otuz yedi güzel suluboya minyatür eşlik eder. Çizimler, insan veya hayvan biçiminde tasvir edilen simya sembollerinin temsilleridir. Örneğin cıva yılan, altın güneş ve gümüş ay olarak tasvir edilmiştir.[3] Bu çizimler, Panopolis'li Zosimos'un Otantik Anılarında bulunan, bilinen en eski Yunan simya sembollerinden bazılarını içermektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Ms Vossianus Chemicus Nr. 29, Leyden and Ms Rhenoviensis 172 are rich in illuminations.
  2. ^ a b c Marie-Louise von Franz, Aurora Consurgens. A Document Attributed to Thomas Aquinas on the Problem of Opposites in Alchemy. First published 1966. Inner City Books, Toronto, 2000. 0-919123-90-2. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "vonFranz" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Obrist, Barbara. "Visualization in Medieval Alchemy" 24 Eylül 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. International Journal for Philosophy of Chemistry.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]