Guido di Montanor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Guido de Montanor sayfasından yönlendirildi)

Guido di Montanor, 15. yüzyılda yaşamış Yunan veya Fransız bir simyacıdır.

Adı, bazen Montaner veya Montaynor olarak anıldığı için değişken olarak verilir. Uyruğu Yunan ve Fransız olduğu düşünülmekle beraber belirsizdir. George Ripley ve Ramon Llull'un eserlerindeki referanslardan, çalışmaları 14. yüzyılın sonu ile 15. yüzyılın başına tarihlenmektedir. Scala Philosophorum gibi çalışmalarına sonraki kaynaklarda alıntılarda ve alıntılarda atıfta bulunulmaktadır.[1][2]

Simya[değiştir | kaynağı değiştir]

Di Montanor, yalnızca iksir ve cıva simyasının takipçisiydi. Bir tarafta Ramon Llull ve Arnaldo ve diğer tarafta Taranto'dan Paolo'nun farklı çalışmalarını entegre etti. Başlıca eseri, "Filozofların Ölçeği" anlamına gelen "Scala philosophorum"dur. Bu çalışma, simya işlemleri için sistematik bir düzen ve yapı sunduğu bilinen ilk çalışmalardan biriydi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Guido Montanor & Regimens of Fire". Labyrinth Designers & the Art of Fire (İngilizce). 6 Nisan 2011. 14 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2019. 
  2. ^ Brown, James Campbell (1920). A History of Chemistry from the Earliest Times (İngilizce). P. Blakiston's Son & Company. s. 104. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 
  3. ^ "Scala Philosophorum". www.alchemywebsite.com. Magnum Opus Hermetic Sourceworks Serisi No. 42. 10 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2019.