İçeriğe atla

The Mirror of Alchimy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Mirror of Alchimy'nin 1597 baskısının başlık sayfası .

Simyanın Aynası, Latincede Speculum Alchemiae olarak bilinmekte olan kısa bir simya kılavuzudur. 1597 yılında çevirisi yapılmıştır. İngilizce dilinde basılan ikinci simya metni olarak kabul edilmektedir. Uzun bir süre Roger Bacon'a (1214-1294) atfedilen eser, büyük olasılıkla on üçüncü ve on beşinci yüzyıllar arasında yazan kimliği belirsiz bir yazarın ürünüdür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Simyanın Aynası, Latince ve Fransızca olarak bulunan daha önceki eserlerin bir çevirisidir. Bilinen en eski el yazması nüshası Latince olarak yazıya alınmıştır ve 15. yüzyıldan kalmadır. Johannes Petreius, De alchimia'da Speculum Alchemiae adıyla yayınladı. Bu, simya alanında ilk özet olarak bilinmekteydi ve 1541'de Nürnberg'de basıldı.[1] Cilt ayrıca Geber'e atfedilen beş eseri, Calid ve Ortolanus'un eserlerini ve diğer üç metni içeriyordu.

De alchimia'nın bazı bölümleri 1557'de Le miroir d'alquimie adıyla Fransızcaya çevrildi.[2] Fransızca çeviri dört bölüm halinde yayınlandı. Speculum Alchemiae, Nicolas Bernard tarafından çevrilmiştir. Burada Pseudo-Bacon'un çalışması, Latince baskıdan Hortulanus ve Calid'e atfedilen metinlerin yanında yer alıyor. Dizi ayrıca Roger Bacon'a atfedilen ikinci bir çalışmayı da içeriyordu.

The Mirror of Alchimy'nin İngilizce versiyonu Fransızca dilinden çevrilip 1597 yılında Londra'da basıldı. Le miroir d'alquimie'de bulunan ekli metinlerden sadece üçü İngilizce kitap için saklandı. Çalışma, yayıncı Richard Olive için Thomas Creede (fl. 1593-1617) tarafından basılmıştır.[3]

1602'de Speculum Alchemiae'nin Latince versiyonu, etkili Theatrum Chemicum'un II. Cildinde göründü.

İçindekiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayıncı, başlık sayfasında kitabı, üç kez ünlü ve bilgili filozof Roger Bachon tarafından bestelenen Simyanın Aynası olarak tanımlıyor. Aynı Yazar tarafından yazılmış, Sanat ve Doğa'nın takdire şayan gücü ve etkinliği hakkında en mükemmel ve bilgili söylemdir. Benzer argümanın diğer bazı değerli incelemeleriyle. İlk bölümde sözde Bacon, simyayı, metaller veya kusurlu cisimler üzerine döküldüğünde, onları tam olarak yansıtmada tamamen mükemmelleştiren, İksir adı verilen belirli bir ilacın nasıl yapılacağını ve birleştirileceğini öğreten bir bilim olarak tanımlar. Yazar daha sonra yedi metali ve iksiri yaratma yöntemini açıklamaya devam ediyor.[4]

Toplamda yedi bölüme ayrılmıştır:[4]

 1. Simyanın Tanımlarından
 2. Doğal İlkeler ve Minerallerin Üretimi
 3. İksir Maddesi Neredeyse Hangi Şeylerden Çıkarılmalıdır?
 4. Çalışma Şekli, Ateşi Azaltma ve Sürdürme Şekli
 5. Kap ve Fırın Kalitesinin
 6. Çalışmada Ortaya Çıkan Tesadüfi Ve Temel Renklerin
 7. İlacın Herhangi Bir Kusurlu Vücuda Yansıtılması Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki simya yazıları, Pseudo-Bacon'un 1597 baskısındaki broşürüne eklenmiştir:[5]

 • Filozofların babası Hermes'in Smaragdine masası üzerine Hortulanus'un Yorumu.
 • Yaziç'in oğlu Galid tarafından bestelenen Alchimie'nin Sırları Kitabı. (Bakınız: Halid İbn Yezid )
 • Ünlü Frier Roger Bacon tarafından yazılmış, Sanat ve Doğa'nın takdire şayan gücü ve etkinliği hakkında mükemmel bir söylem. (Tarihi Roger Bacon'ın bu metinle bağlantısı da şüphelidir.)

Etkilemek[değiştir | kaynağı değiştir]

Simyanın Aynası, İngiltere'de Bacon'a, sihire ve simyaya ilgi patlaması olduğu bir dönemde ortaya çıktı. Bunun kanıtı, Marlowe'un Dr. Faustus (c. 1588), Greene'nin Friar Bacon ve Friar Bungay (1589) ve Jonson'ın The Alchemist (1610) gibi dönemin popüler oyunlarında görülür.[6] 1591'de George Ripley'nin The Compound of Alchymy adlı kitabının ardından[7] altıncı yüzyılda İngilizce olarak basılan iki simya kitabından biriydi. Simya metinleri daha önce on altıncı yüzyıl İngiltere'sinde mevcuttu, ancak yalnızca Latince veya el yazması biçimindeydi.

Stanton Linden, bu geniş çapta dağıtılan metinde bulunan ekzoterik simyanın tanımının, disiplini "Fiziksel Bilim" olarak tanımladığını ve metalurji ve kuyumculuk ile uzun süredir devam eden ilişkisini güçlendirdiğini yazıyor.[8]

Bu çalışma hakkında John Maxson Stillman, "İçinde Roger Bacon'ın tarzına veya fikirlerine özgü hiçbir şey olmadığını ve onu on üçüncü ila on altıncı yüzyıllardaki anonim yazarların pek çok önemsiz simyasal karalamalarından ayıran hiçbir şey olmadığını" yazdı. MM Pattison Muir de benzer bir görüşe sahipti ve Edmund Oscar von Lippmann bu metni bir sahte yazı olarak değerlendirdi.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Tara Nummedal. Alchemy and Authority in the Holy Roman Empire. s. 22. 
 2. ^ A. C. Crombie. Science, Art and Nature in Medieval and Modern Thought. s. 63. 
 3. ^ Roger Bachon (1597). The Mirror of Alchimy. s. 84. 
 4. ^ a b Roger Bachon (1597). The Mirror of Alchimy. ss. 2-16. 
 5. ^ Roger Bachon (1597). The Mirror of Alchimy. 
 6. ^ Charles Webster. Health, Medicine, and Mortality in the Sixteenth Century. s. 309. 
 7. ^ Stanton Linden. Darke Hierogliphicks. s. 39. 
 8. ^ Stanton Linden (2003). The Alchemy Reader. Cambridge University Press. s. 5. 
 9. ^ John Maxson Stillman (2003) [1924]. Story of Alchemy and Early Chemistry. Kessinger Publishing. s. 271. ISBN 978-0-7661-3230-6. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]