Laazlı Johann

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Laazlı Johann ya da Johannes von Laaz, Joannes de Lasnioro, on beşinci yüzyılın ilk yarısında yaşamış Bohemyalı bir simyacıdır.

Johann'ın hayatı hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak adı muhtemelen Ledce u Židlochovic'ten (Almanca Laatz) geldiğini göstermektedir.

Tractatus aureus de lapide philosophorum (Felsefe Taşı Üzerine Altın İnceleme) adlı eseri ilk kez 1611 yılında basılmış ve daha sonra Zetzner'in Theatrum Chemicum adlı eserinde yeniden basılmıştır. Bu metinde cıva, sülfür ve altından metallerin dönüşümünü anlatmaktadır. Johann ayrıca Bohemya'da öldürüldüğü varsayılan simyacı, Floransalı Anthony'nin (Antonius de Florentia) öğrencisi olduğunu iddia eder.

Benedikt Nikolaus Petraeus, Basil Valentine'in Chymischen Schriften (1667) adlı eserinin baskısına yazdığı önsözde Laazlı Johann'dan bahseder. Bu metinde, Kutsal Roma İmparatoru Luksemburg hanedanı mensubu Sigismund'un dul eşi Barbara von Cilli'nin sözde simya faaliyetini tartışır. Johann'a göre Barbara birçok tüccarla metallerin dönüşümü hakkında fikir alışverişinde bulunmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ferguson, John. Bibliotheca Chemica. vol. 2, p. 10. (1906).
  • Karpenko, Vladimír. "The Oldest Alchemical Manuscript in the Czech Language". Ambix 37, part 2 (July 1990): 61-73.
  • Kopp, H. Die Alchemie in älterer und neuerer Zeit, vol. 1, p. 160. Olms: Hildesheim, 1971.
  • Telle, Joachim. "Laaz, Johannes v." In Lexikon des Mittelalters, vol. 5. Artemis & Winkler: München, Zürich: 1991.