İçeriğe atla

Andreas Libavius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andreas Libavius.

Andreas Libavius veya Andrew Libavius, Almanya'nın Halle kentinde dünyaya geldi y. 1550 ve Temmuz 1616'da hayata veda etti. Libavius, Jena Üniversitesi'nde tarih ve şiir öğreterek profesör olarak hayatına devam eden bir rönesans adamıydı. Rothenburg'daki Gymnasium'da doktor oldu ve daha sonra Coburg'da Gymnasium'u kurdu. Libavius en çok simya çalışması ve şimdiye kadar yazılmış ilk kimya ders kitaplarından biri olan Alchemia adlı kitabı yazmış olmasıyla tanınıyordu.

Libavius, Johann Libau'nun oğlu Andreas Libau olarak Almanya'nın Halle kentinde dünyaya geldi. Keten işçisi olarak çalışan babası Libavius'a yeterli bir eğitim sağlayamadı çünkü bu dönemlerde sadece zenginler insanlar yüksek eğitimden faydalanabiliyorlardı.[1] Çocukken büyük bir zeka örneği sergileyen Livavius, kişisel durumunun üstesinden geldi ve 1578'de on sekiz yaşında Whittenburg Üniversitesi'ne girdi [1] 1579'da felsefe, tarih ve tıp eğitimi aldığı Jena Üniversitesi'ne girdi. 1581'de magister artium'un akademik derecesini aldı ve şair ödülü aldı.

1581'de Ilmenau'da öğretmenlik mesleğine başladı ve orada öğretmenlik yapmak için Coburg'a taşındığı 1586 yılına kadar orada yaşamını sürdürdü. 1588'de Basel Üniversitesi'ne gitti ve tıp doktoru unvanını aldı. Kısa bir süre sonra Jena Üniversitesi'nde tarih ve şiir profesörü oldu. Aynı zamanda tıp alanındaki münakaşalara da nezaret etmiştir.

1591'de Rothenburg belediye meclisinin doktoru oldu ve bir yıl sonra okulların müfettişi oldu. Bu pozisyon, Libavius'un 1605'te Coburg'a taşınmasına neden olan okulların rektörü ile anlaşmazlığa yol açtı. 1606'da Coburg'da yeniden kurulan Casimirianum Gymnasium'un müdürlüğünü yapması teklif edildi ve teklifi kabul etti.. 1607'den 1616'daki ölümüne kadar Coburg'da hayatını sürdürdü.

Her ne kadar kişisel hayatı hakkında çok az şey biliniyor olsa da babasının izinden giden ve öğretmen ve doktor olan Michael ve Andreas adında iki oğlu oldu. Ayrıca Susanna adında iki kızı ve adı bilinmeyen bir kızı vardı.

Libavius, her şeyden önce bir simyacı olarak yaptığı çalışmalarla bilinir. Simya, temel metalleri altına çevirmek gibi maddeyi dönüştürmek olan erken bir bilimdi.[2] Simyacılar ayrıca tüm hastalıkları iyileştirmelerine izin verecek bir yaşam iksiri bulmaya çalıştılar.[2] Simya, bugün kimya olarak bildiğimiz şeye dönüşen çalışmadır.

1597'de Libavius, simyacıların bu noktada yaptığı tüm keşifleri özetleyen bir ders kitabı olan Alchemia'yı yayınladı. Alchemia dört bölümden oluşmaktaydı: bir laboratuvarda olması gerekenler, prosedürlerin açıklamaları, kimyasal analiz ve dönüşüm. Böyle bir kitabı yayınlamak küfürdü, çünkü birçok simyacı bulgularının kötüye kullanılmasını önlemek için bulgularını kendilerine saklamaktaydı. Libavius, daha iyi insanlığa yardım etmek için kullanılabilecekse bilginin paylaşılması gerektiğini düşündü.

Simya alanında yapmış olduğu çalışmaları, kimyada birçok yeni keşfe yol açtı. Hidroklorik asit, amonyum sülfat ve kalay klorür gibi bir dizi kimyasal hazırlamak için yeni yöntemler keşfetti.[2] Ayrıca, çoğu evlerde yapıldığı için simyanın tehlikelerini de kayıt altına aldı ve simyayı daha güvenli bir uygulama haline getirmek için kimya evleri adı verilen bir dizi laboratuvarın geliştirilmesi fikrini önerdi.[2]

Simya üzerine görüşler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Libavius, krisopoeiye ya da diğer adıyla metali altına dönüştürme yeteneğine sadık bir inanandı. Bu bakış açısı, zamanın simyacıları için çok tartışılan bir konuydu ve o bunu birçok yazısında dile getirerek savundu. Birkaç yeni kimyasal süreç keşfetmiş olsa da, daha çok bir teorisyen olma eğilimindeydi ve Paracelsian simyasından ziyade geleneksel Aristotelesçiliğe meylediyordu.

Paracelsus'un eski düşünceye saygısızlığı, kişisel deneyimi başkalarının deneyiminin üzerinde büyütmesi, doğanın didaktik işlevini abartması, doğa felsefesinde büyülü kelimelerin ve sembollerin kullanılması, doğal ve doğaüstü nedenlerin karıştırılması gerekçesiyle Paracelsus'a karşı gelmekteydi. Buna rağmen, tüm Paracelsian yöntemlerini göz artı etmeyerek tamamen reddetmedi. Gül Haç Aydınlanması'nda Frances Yates şöyle diyor:

Andrea Libavius, teorik olarak geleneksel Aristotelesçi ve Galenist öğretilere bağlı kalırken ve Paracelsist'i reddederken, Paracelsus'un savunduğu yeni kimyasal ilaçların tıpta kullanılmasını kabul ederek bir yere kadar Paracelsus'un yeni öğretilerinden etkilenen kimyagerlerden biriydi. Libavius, birkaç eserinde Rosicrucian Fama ve Confessio'yu eleştirdi. Libavius, iki manifestonun metinlerine dayanarak, bunlara bilimsel, siyasi ve dini gerekçelerle ciddi itirazlarda bulunuyor. Libavius, makro-mikrokozmik uyum teorilerine, Magia ve Kabala'ya, Hermes Trismegistus'a (ki sözde yazılarından birçok alıntı yapar), Agrippa ve Trithemius'a karşı, kısacası Rönesans geleneğine karşıdır.

Levha XVIII: Chymie, Denis Diderot'nun Recueil de planches, sur les sciences, les arts libéraux, et les arts méchaniques, avec leur explication adlı kitabının III. Cildi. Diderot'nun alegorik kimya imgesinin temelinde Andreas Libavius'a saygı duruşunda bulunan "PARADIGMA OPERIS FELSEFESİ, E. Libavio" metni vardır.

25 yıllık bir süre içinde (1591–1616) Libavius mantık, teoloji, fizik, tıp, kimya, eczacılık ve şiir alanlarında 40'tan fazla eser yazdı . Özellikle kimya ve simya alanlarında yer yer polemiklerle aktif olarak ilgilendi ve bu nedenle yazılarının çoğu o zamanlar tartışma içermekteydi.

Libavius, ortodoks bir Lutheran'dı ve Basilius de Varna lakabıyla yazdığı teolojik incelemelerinde Katolikliği, özellikle Cizvit tarikatını ve daha sonra hayatında Kalvinizm'i eleştirdi. Bu, teolojik olmayan bazı çalışmalarında, özellikle Paracelsists, anti-Paracelsists, Galenists ve Hermetics arasındaki çatışmaya dahil olduğu sırada ürettiği bazı eserlerde de görülebilir.[3]

1597'de, dönüşüm olasılığını tanımladığı ilk sistematik kimya ders kitabı Alchymia'yı yazmıştır. Bu kitapta ayrıca bakırlı tuz losyonlarının amonyak ile tespit edilebildiğini ve bunun da renklerini koyu mavi rengine çevirmelerine neden olduğunu göstermiş oldu. 1615'te, 1605'te geliştirdiği bir şey olan kalay klorür üretimini detaylandırdığı Syntagmatis alchamiae arcanorum'u yazdı. Bununla birlikte, Fransisken rahibi Ulmannus'un daha önce keşfettiği ve 1415'te Buch der heiligen Dreifaltigkeit kitabında yazdığı gibi, bu süreci icat eden ilk kişi o değildi.

Tıp dünyasına da eserler verdi. 1599 ile 1601 yılları arasında, tıbbi fenomenler ile ilgili bir açıklama ve tartışma koleksiyonu içeren, doğa bilimleri üzerine dört ciltlik dersler koleksiyonu olan Singularia'yı yazdı. 1610'da ilk Alman tıp metinlerinden biri olan Tractatus Medicus Physicus und Historia des fürtrefflichen Casimirianischen SawerBrunnen/ unter Libenstein/ nicht fern von Schmalkalden gelegen'i yayınladı.

 • Quaestionum physicarum - 1591
 • Diyalektik - 1593
 • Neoparacelsica - 1594
 • Tractatus ikili fizikçi - 1594
 • Egzersiz mantığı mantık özgürlüğü - 1595
 • Diyalog mantığı - 1595
 • Antigramania - 1595
 • Gegenbericht von der Panacea Amwaldina, auff Georg vom Waldt davon aussgegangenen Bericht - 1595
 • Singularium pars prima … pars secunda - 1595
 • Tetraemerum - 1596
 • Yorum metalikorum libri - 1597
 • Variarum controversarium libri ikilisi - 1601
 • Analiz dialéctica colloquii Ratisbonensis - 1602
 • Poemata destanı, şarkı sözü ve elegica - 1602
 • Alchymistische Practic - 1603 (Dijitalleştirme )
 • Gretserus zaferi - 1604
 • Praxis alchymiae - 1604
 • Alchymia muzafferleri - 1607
 • Farmakope - 1607
 • Syntagma seçici - 1611
 • Syntagma arcanorum - 1613
 • Syntagmatis arcanorum chymicorum - 1613
 • Yeni felsefe incelemeleri - 1615
 • Analiz itirafı Fraternitatis de Rosae Cruce - 1615
 • Wolmeinendes Bedencken / Von der Fama, und Confession der Brüderschaft deß Rosen Creutzes - 1616
 1. ^ a b "Andreas Libavius | German chemist and physician". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 27 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2019. 
 2. ^ a b c d "Andreas Libavius | Encyclopedia.com". www.encyclopedia.com. 3 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2019. 
 3. ^ "Libavius (or Libau), Andreas." Complete Dictionary of Scientific Biography. 2008. Encyclopedia.com.
 • Owen Hannaway (1986). "Laboratory Design and the Aim of Science: Andreas Libavius versus Tycho Brahe". Isis. 77 (4): 584-610. doi:10.1086/354267. 
 • Frances Yates, Gül Haç Aydınlanması RKP 1972
 • "AndreaasLibavius (veya Libau), Andreas." Tam Bilimsel Biyografi Sözlüğü. 2008. Ansiklopedi.com.
 • Benbow, Peter K.2009. "Andreas Libavius ve Diğer Simyacıların Eserlerinde Teori ve Eylem." Annals of Science 66, hayır. 1: 135-139.