Mary Anne Atwood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mary Anne Atwood
1890'larda Mary Anne.
DoğumMary Anne South
1817
Dieppe, Fransa
ÖlümNisan 1910 (92-93 yaşlarında)
Defin yeriLeake Kilisesi, Kuzey Yorkshire
Milliyetİngiliz
EvlilikAlban Thomas Atwood
İmza

Mary Anne Atwood (kızlık soyadı South) (1817 - 13 Nisan 1910), hermetizm ve ruhani simya üzerine bir İngiliz yazardı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Atwood, Fransa'nın Dieppe kentinde doğdu ama Gosport, Hampshire'da büyüdü. Babası Thomas South, maneviyat tarihi üzerine bir araştırmacıydı ve Mary Anne gençliğinden itibaren babasına yardım etti ve onunla işbirliği yaptı. Mary Anne, 1859'da Anglikan rahibi Alban Thomas Atwood ile evlendi ve hayatının geri kalanını geçirdiği Kuzey Yorkshire'daki Thirsk yakınlarındaki kocasının mahallesine taşındı. 1910'daki ölümüne kadar birkaç etkili Teosofist ile özel yazışmalarını sürdürdü.[1] Son sözleri "Ağırlık merkezimi bulamıyorum" oldu.

Yorkshire'daki Leake Kilisesi'ne gömüldü.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Atwood'un ilk yayını, İnsanlıkla Yüksek İlişkilerinde Erken Manyetizma ("Early Magnetism in its higher relations to humanity") (1846), Thomas South'un bir anagramı olan Θυος Μαθος (Yunanca thuos mathos) takma adıyla yayınlandı.[1][2]

A Suggestive Inquiry into the Hermetic Mystery (1850)[3] Atwood'un babasının isteği üzerine ve aynı konuda bestelediği kendi uzun bir şiirinin yanında paralel olarak yazılmış bir kitaptır. Thomas South, kitabın 1850'de isimsiz olarak yayınlanmasını finanse etti, ancak kızının kararına güvenerek kitabı okumadı. Yayınlandıktan sonra okuduğunda, Mary Anne'in yayınlanmaması daha iyi olan birçok hermetik sırrı açığa çıkardığına inandı ve bu nedenle kalan stoğu satın alarak kızıyla birlikte kitapları ve kendi şiirinin bitmemiş el yazmasını yaktı. Kitabın sadece birkaç nüshası hayatta kalmıştır.

Atwood, A Suggestive Inquiry'den sonra hiçbir şey yayınlamadı. Walter Leslie Wilmshurst, 1918'deki tekrar basımın girişinde, sonraki yıllarının düşüncelerinin başka bir çalışmada meyve vermediğinden üzüntü duyduğunu belirtti. Bununla birlikte, o sırada onun elinde olan Mary Anne'in kağıtlarında bulunacak çok şey olduğunu iddia ediyor. Bunlar henüz yayınlanmadı. Brown Üniversitesi kütüphanesinin özel koleksiyon arşivi şu anda Bayan Atwood'un yaklaşık 700 mektubunu içermektedir.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

A Suggestive Inquiry, 1918'de Mary Anne'nin evli adı altında yeniden basıldı ve masa konuşmalarını ve hatıralarını içeren bir ek ile Walter Leslie Wilmshurst tarafından kapsamlı bir biyografik ve felsefi girişle tekrar yayınlandı.[4] Principe ve Newman (2001), A Suggestive Inquiry'i erken modern Avrupa'da simyanın ruhani yorumunun etkisini başlatan üç kitaptan biri olarak değerlendirdi.[5]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar Lindsay Clarke, The Chymical Wedding (1989) adlı romanı için Thomas South ve Mary Anne Atwood'un hikâyesini temel aldı.[6]

A Suggestive Inquiry... kitabı Pink tarafından U + Ur Hand adlı single'ın müzik videosunda okunuyordu.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Greer, John Michael. The New Encyclopedia of the Occult. s. 50. 
  2. ^ Θυος Μαθος [anagram of Thomas South] (1846). Early Magnetism in its higher relations to humanity, as veiled in the Poets and the Prophets. Londra: H. Baillière. ss. viii. 127. 
  3. ^ [South, later Atwood, Mary Ann] (1850). A Suggestive Inquiry into the Hermetic Mystery With a Dissertation on the More Celebrated of the Alchemical Philosophers, being an attempt towards the recovery of the ancient experiment of Nature. Londra: Trelawny Saunders. ss. xxv, 531. 
  4. ^ [South, later Atwood, Mary Ann] (1918). A Suggestive Inquiry into the Hermetic Mystery With a Dissertation on the More Celebrated of the Alchemical Philosophers, being an attempt towards the recovery of the ancient experiment of Nature. A new edition: with an introduction by Walter Leslie Wilmshurst. Belfast: William Tait. ss. (64) xxv, 596.  (Introduction preview at https://www.amazon.com/Suggestive-Dissertation-Celebrated-Alchemical-Philosophers/dp/0766108112 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. )
  5. ^ Principe, L. M., Newman, W. R. (2001). Some Problems with the Historiography of Alchemy. In: Newman, W. R., Grafton, A (eds). (2001) Secrets of Nature: Astrology and Alchemy in Early Modern Europe. (Transformations: Studies in the History of Science and Technology) Cambridge:MIT Press.
  6. ^ The Heritage of Hermes: Alchemy in Contemporary British Literature. Glienicke, Berlin; Madison, Wisconsin: Galda + Wilch. 2004. s. 101. ISBN 1931255164. 13 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2023. As Clarke acknowledges in the notes accompanying his novel, Louisa Agnew is modelled on the historical person of Mary Anne Atwood, a hermetic writer from the 19th century. 
  7. ^ "MTV news: What's Up With The Black Magic And Biker Outfits In Pink's New Video?". 6 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2023. 

Daha fazla okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]