İtalya-Türkiye ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İtalya–Türkiye ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Italy ve Turkey

İtalya

Türkiye
Diplomatik Misyon
İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği
Temsilcilik
Büyükelçi Luigi Mattiolo Büyükelçi Murat Salim Esenli

İtalya-Türkiye ilişkileri 1856 yılında başlamıştır. İki ülkenin de Akdeniz'e sınırı vardır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında bulunan İtalya, Türkiye'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini desteklemektedir. İtalyan Hükümetleri, Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeniyle Avrupa Birliği'ne çok şey katacağını düşünmektedir.[1]

İlişkilerin tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1911-1912 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında geçen Mustafa Kemal Atatürk'ün de katıldığı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Kuzey Afrika'daki son toprak parçası Trablusgarp ve on iki adaya İtalyan ordularının işgalci çıkartma yapmaları üzerine V. Mehmet'in emriyle gönüllü ve askerlerden oluşan, İtalyan ordularına karşın az sayıdaki Osmanlı askeri ile İtalyan kuvvetleri arasında Trablusgarp Savaşı yapılmıştır. Savaşın sonucunda Binbaşı Enver Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetleri ağır kayıplar almış ve Trablusgarp'ı İtalyanlara bırakmak zorunda kalmıştır. Yine savaş sonunda yapılan Uşi Antlaşması'na göre Trablusgarp ve Bingazi'de İtalyanlara, Rodos ve On İki Ada ise Osmanlı İimparatorluğu'na verilmiştir.[2] Ancak İtalya Krallığı antlaşma şartlarına uymamış, Balkan Savaşları bitmesine rağmen adaları Osmanlı'ya vermeyerek, Rodos On İki Ada'yı işgal ederek[3] kendi topraklarına kattığını ilan etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ *Türkiye Dış İşleri Bakanlığı. "Türkiye-İtalya Siyasi İlişkileri". 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.  (3 Ocak 2011).
  2. ^ Bu anlaşma İtalyan tarihinde Trattato di Losanna - Lozan Anlaşması olarak geçmektedir. "Ouchy" Lozan'ın bir semtidir. Türkiye tarihinde 23 Temmuz 1923 Lozan Anlaşması ile anlam karışmasını önlemek için Uşi (Ouchy) Anlaşması olarak anılmaktadır.
  3. ^ Bülent Erandaç (20 Temmuz 2010). "Türkiye 'Ege Adaları' fırsatını nasıl kaçırdı?". Takvim.