Malezya-Türkiye ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Malezya–Türkiye ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Malaysia ve Turkey

Malezya

Türkiye

Malezya-Türkiye ilişkileri, Malezya ile Türkiye arasında sürdürülen uluslararası politikaları içerir.

Malezya ve Türkiye arasındaki ilişkileri 19. yüzyılda Malay Sultanlığı ile Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır.[1] İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 1964 yılında kuruldu.[2] Malezya'nın Ankara'da büyükelçiliği ve Türkiye'nin de Kuala Lumpur'da büyükelçiliği bulunmaktadır.[2] İki ülke de Dünya Ticaret Örgütü ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesidirler ve kendi bölgelerinde bölgesel güçlerdir.

16-17 Nisan 2014 tarihlerinde Malezya Başbakanı Necip Rezak'ın Türkiye ziyareti sırasında imzalanan Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması, 1 Ağustos 2015 tarihinde yürürlüğe girmiş olup bu anlaşma Türkiye ile ASEAN üyesi bir ülke arasında yürürlüğe giren ilk serbest ticaret anlaşmasıdır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Asmady Idris and Ömer Kurtbağ (19 Kasım 2013). "Malaysia-Turkey Relations in History and Today". Ortadoğu Enstitüsü. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2016. 
  2. ^ a b c "Türkiye- Malezya ikili ilişkileri - Siyasi ve Kültürel". Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı. 30 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]